Devletlerin Arakladığı 10 Silah


04 Ağustos 2010 Çarşamba 13:30
Devletlerin Arakladığı 10 Silah

Amerika ve Sovyetler Birliği arasında başlayan güç dengesi, kısa sürede soğuk savaş adı verilen diplomatik krize dönüşmüştü. Bu savaşta artık çatışmalara gerek yoktu. Hiç kullanılmasa bile kim daha güçlü silah geliştiriyorsa onun eline büyük bir koz geçiyordu.( Nazi’lerin Gizli Teknolojileri)

Nazi‘lerin tarihten silinmesiyle birlikte değişen dünya dengesini istediği gibi yönlendirmek isteyen bu süper güçler, bilim ve casusluk oyunlarıyla yıllarca bir biriyle savaştı. Soğuk savaş yıllarında iki ülkede günümüz teknolojisinin temelini atmıştı.( Nazi’lerin Gizli Teknolojileri 2)

 

 

 

Kolay Yolu Seçtiler

Ancak her zaman teknoloji azimli ve disiplinli çalışmaların sonucunda elde edilmiyor. Güçlü casusluk ağı ve istihbarat sayesinde geliştirilen teknolojileri ülkelere uygulamak da mümkün. (Soğuk Savaşın Kızıl Bilgisayarları )

Yakın dönemde geliştirilen en ünlü silahlar, Çin ve Amerika gibi ülkeler tarafından ele geçirildi ve bu ürünlerin çalıntı kopyaları hazırlandı.

İşte dünyanın en ünlü 10 çalıntı silahı…

 

10. Saegheh Füzesi

 

 

Saegheh 40 mm’lik anti-tank rocketi İran tarafından geliştirilmişti. Ancak Amerika’lı mühendisler bu füzeği alıp kendi amaçlarına göre tekrar tasarladı. 47 Dragon adını alan bu silahın özellikleri de ABD tarafından değiştirildi. 40 mm olan savaş başlığı 30 mm ile değiştirildi.

 

9. Type 56

 


 

Sovyetler Birliği’nin ünlü silahı AK-47 (Kalashnikov) Çin’lilerin elinde tekrar doğdu. Type 56 adını alan bu silah, Kalashnikov ve Çin’in geleneksel silahlarının özelliklerini taşıyor. Çin 1950’den bu yana Type 56’dan 15 milyon adet üretti.

 

 8.  Vympel K-13 roketi

 

Sovyetler Birliği bir dönem uçaklarının başına iş açan Amerikan yapımı AIM-9 Sidewinder roketlerini bir çatışma sırasında ele geçirdi. Sovyet mühendisler hemen bu roketi inceleyip, Vympel K-13 adıyla tekrar tasarladılar.

 

7. KL-7.62

 

Bu silah listedeki en komik hikayelerden birine sahip, çünkü aslında çalınmış bir tasarımın tekrar elden geçmiş hali. İran Çin’in çalışma prensibini AK-47’den çaldığı Type 56’yı araklayarak KL-7.62 adlı bu silahı geliştirdi.

 

6. Toophan

Amerika’ya ait TOW anti tank füzeleri İran tarafından ele geçirildikten sonra ülkenin mühendisleri Toophan (tufan) füzelerini tasarladı.

 

5.  R-1 rocket

 

Nazi’ler savaşı kaybettiği zaman geliştirdikleri teknolojiler Amerika ve Sovyetler Birliği tarafından yağmalandı. Hitler’in uzak mesafelerden hedef vurmak için geliştirdiği ünlü V-2 roketlerinin tasarımları ise Sovyetler Birliği tarafından ele geçirildi. R-1 adlı bu roket V2’den çalınan prensiplerle geliştirildi.

4. Fajr 27

İran’ın gururu deniz savunma sistemleri, İtalya’nın Oto Malere adını verdiği silahtan türetildi. İran’lı mühendisler 76mm bu savunma sistemini kendi ülkelerine daha uygun hale getirdiler.

 

3. Yu-7 torpido

Amerikan Mk 46 Mod. 2 hafif ASW torpedo 1984 yılında Çin tarafından ele geçirildi. Ülkenin taklit macerasının başlamadığı bu dönemde, Çin Halk Cumhuriyeti mühendisleri aynı torpidoyu Yu-7 adıyla tekrar tasarladı. 

 

2. Republic-Ford JB-2

 


İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Amerika ise teknoloji yağmasında V-1 roket bombardıman uçağının tasarımlarına sahip oldu. Amerika, Republic-Ford JB-2 adını verdiği jet motorlu bu aracı savaşta kullanamadı.

1. Panzerschreck

 

Birçok teknoloji gelişmenin ardındaki isim olsalar da Nazi’ler de bazen kolay yolu tercih etti. Savaş sırasında Amerika bazukalarını ele geçiren Nazi mühendisleri, bu sistemi geliştirip roket atarlara benzer bir hale getirdi.

 

:: Bu çalıntı silah teknolojileri arasında en çok hangisi dikkatinizi çekti?

 

 

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Devletlerin Arakladığı 10 Silah”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  type 56

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  fabrikalarını limanlarını başka kişilere peşkeş çeken onları lord olarak gören içimizdeki hainler oldukca bizler ne yapabilirik öncelikle o hainlerin işini bitirmeliyiz

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  ben bir TÜRK vatandaşı olarak TÜRKİYEMİZİN savunma sistemleri konusunda ve bir çok konuda hiç bir varlık gösteremediği kanısındayım.siyasal iktidarların hep işin kolay olanını tercih etmiş olmalarından hareketle bu geri kalmışlıktan birinci derecede sorumlulardır.,kendi ÜLKEMİZİN savunma sanayii ve diğer alanlarda,resmi, özel bütün ULUSAL kuruluşlarımızı güçlendirip,bütün savaş gereksinimlerini kendisi yapabilecek teknolojiye sahip olmasının gereklilğinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim. bu gün itibarı ile TÜRKİYENİN yaptığı başka milletlerin çalışmalarına,buluş ve icatlarına iç geçirmekten,ağızlarına koyduğu lokmaya yutkunmaktan,ve milyar dolarlara varan harcamalarla silah alımlarıyala o ülkelerin ekonomilerine hatrı sayılır katkılarda bulunmaktan ***** karar makamını,yetkisini elinde bulunduran siyasilerin, bu alnada ki ve diğer gereksinimler konusunda ulusal bir strateji oluşturmalarını,ve yapılan çalışmalar hakkında milletimizi gerekli olduğu kadar bilgilendirmelerini,gerekli ***** projeleri,yazılımları başka milletlere ait olan savaş ve savunma sistemlarine güvenmek en büyük ***** ordu,güçlü TÜRKİYE İçin ulusal sistem çalışmalarını önemle istiyoruz, bekliyoruz…MUSTAFA AKBABA….

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  iranlı mühendisleri rahat bıraksalar yapamayacağı ey yoktur gersi boş amerika ingiltere israil çin gibi gelişmiş ülkeler yaptıkları geliştirdikleri silahları kendi vatandaşı yapamıyor zaten gençlerimi okutup beyin hırsızlığı yapıyorlar

" Devletlerin Arakladığı 10 Silah konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Devletlerin Arakladığı 10 Silah ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Devletlerin Arakladığı 10 Silah ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 2. 2 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 3. 3 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 4. 4 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 5. 5 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 6. 6 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 7. 7 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 8. 8 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 9. 9 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 10. 10 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!