Diablo 3 Ön İnceleme


29 Temmuz 2010 Perşembe 14:30
Diablo 3 Ön İnceleme
Oyun sayısı ve başarı oranına baktığımızda, Blizzard firmasının yeri bir başkadır. Warcraft, Starcraft ve Diablo gibi üç şaheseri geliştiren şirket, World of Warcraft (WoW) ile adını adeta altın harflerle tarihe kazıdı. Firmanın geliştirdiği her oyun merakla beklenirken, bir Blizzard klasiği olan ertelemeler de fan’ları bir hayli üzüyor… Şimdilerde WoW: Catalysm ve Starcraft II ile Blizzard ihtiyacını giderecek olan kullanıcıların, önümüzdeki yıl Diablo serisinin devamı ile randevusu var!

 

Hikaye

 

İlk oyundaki karakterimizin yavaş yavaş iblise dönüşmesiyle başlayan Diablo II’de, iblisi ve kardeşleri Baal ile Mephisto’yu yok edip, dünyayı bu şeytani yaratıklardan temizliyorduk. İkinci oyun bittikten yaklaşık 20 yıl geçtikten sonra başlayacak olan Diablo III’te, Soulstone’lar yok edilip, Diablo, Baal ve Mephisto geri dönemeyecekleri şekilde cehenneme gönderilmiştir. Ancak geçen bunca zamanın ardından Deckard Cain yaşanan bazı olaylardan kuşkulanmaya başlar.

 

 

Garip ölümler, yangınlar ve kaybolmalar gibi olaylar çoğaldıkça, Deckard Cain‘in merakı daha da artar ve Tristram’a doğru yol alır. Orada, Diablo’nun bir zamanlar içinde kapalı tutulduğu katedrale giden Deckard Cain, şeytanların geri dönüşüyle ilgili bir takım işaretler aramaktadır. Aradığı işaret gökten gelir! Katedralin üzerine düşen bir meteor, cehennemin kapılarının yeniden açıldığının ve Diablo’nun geri döndüğünün habercisidir…

 

Karakterler

 

Ölümün kol gezdiği toprakların yeni bir kahramana ihtiyacı var… İşte bu aşamada oyuna biz dahil olacağız. 5 karakter bulunacak olan yapımda, dilediğimiz bir tanesini seçerek maceraya atılacağız. Şimdilik belli olan 4 karakter şunlar: Barbarian, Witch Doctor, Wizard ve Monk. Serinin takipçilerinin dikkatini çekeceği üzere, Barbarian haricinde tanıdık bir karakter bulunmuyor.

 

 

Kısaca karakter seçeneklerinden bahsetmek gerekirse, ikinci oyundakinin devamı olan Barbarian ırkı, sayıları azalsa da, hâlâ kahramanlık için en güçlü seçimlerden biri. Yakın dövüşte yine onlardan güçlüsü olamayacak.

 

Karakterler 2

 

Witch Doctor, serinin takipçilerinin en sevdiği karakterlerden biri olan Necromancer’a benziyor. Ancak onu, bu niyetle seçerseniz yanılırsınız. Zira bambaşka özelliklerle donatılmış bu karakter, ölüler diyarıyla bağlantı kurmuyor. Onun gücünün kaynağı Unformed Land’dan geliyor.

 

 

Wizard, klasik bir karakter gibi görünse de, Blizzard’ın ellerinde son derece etkileyici özelliklere sahip. Büyüleri sayesinde uzaktan epey etkili olan Wizard, yakında da sürpriz ataklar yapabilecek. Bu seçenek, bir nevi Sorcerer’in devamı.

 

 

Şimdilik son açıklanan karakter ise Monk. Onu büyücü ve barbar arasında bir karakter olarak nitelendirmek yanlış olmayacaktır. Zira saldırılarının çoğunu yakın dövüşte yapan Monk’un ayrıca uzak mesafedeki rakipleri için de sürprizleri var. Ayrıca tüm bu karakterlerin erkek ve kadın olmak üzere iki seçenekli olacağını da belirtmekte yarar var.

Oynanış

 

Yapımın belki de en çok merak edilen özelliklerinin başında oynanış yer alıyor. Bu konuda ferahlatan açıklama yapımcılardan geldi. Diablo III’ün oynanışı, daha çok Diablo II’ye benzeyecek. Hack & Slash türündeki yapımda, izometrik bakış açısıyla çevremizi görebileceğiz. Tamamen 3 boyutlu olacak olan yapım, Blizzard imzalı Proprietary adlı oyun motoruyla geliştirildi.

 

 

Görsel olarak çok gelişmiş görünmese de, efektleri ve atmosferiyle türün müdavimlerine, hepsinden önce Diablo fan’larına hitap edecek tasarımlar göze çarpıyor. İlla DirectX 10 destekli bir ekran kartı gerektirmeyecek olan yapım, içerdiği havok fizik motoruyla da gerçekçi enstantanelere gebe olacak.

 

2011’i Bekleyeceğiz


 

Tasarlanan her bir karakter için 35 farklı ölüm animasyonu hazırlayan yapımcılar, serinin önceki yapımlarında görmediğimiz boss’larla oyunu donatıyorlar. İlk defa karşılaşacağımız yeni düşmanın yanında, final boss’u da merak konusu. Diablo, yalnız başına mı olacak, yoksa Baal ve Mephisto, gönderildikleri cehennemden dönüp, kardeşlerine yardım mı edecekler, henüz hikayenin bu kısmı aydınlanmış değil. Yapımla ilgili tüm soru işaretleri, 2011 yılında kalkacak.

 

 

:: Diablo 3 hakkındaki görüşlerinizi bizimle paylaşın.
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Diablo 3 Ön İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Diablo 3 Ön İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Diablo 3 Ön İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!