Okunma

Diablo 3: Reaper of Souls İncelemesi


13 Nisan 2014 Pazar 14:00
Diablo 3: Reaper of Souls İncelemesi

Karakterimizle etrafa sürekli dehşet saçarak aksiyona doyduğumuz Diablo serisinin üçüncü oyununa gelen ek paket, “Diablo’yu kestiniz ama feriştahı geldi” sloganıyla raflarda yerini aldı. Reaper of Souls, Diablo 3’te oynadığımız dört bölüme bir beşincisini ekliyor ve kabaca ana oyunun dörtte biri uzunluğunda bir hikayeye sahip.

Başlangıç videosu

Ek paket de oyunun kendisi gibi Blizzard’dan alıştığımız kalitede muhteşem bir açılış videosuna sahip. Aşağıda izleyebileceğiniz videoda Diablo’nun ruhunun hapsedildiği Black Soulstone’u almak için Tyrael’ın olduğu yere baskın yapan ölüm meleği Malthael etrafı dağıttıktan sonra Tyrael’ın “Nephalem senin de icabına bakacak” tehdidiyle karşılaşıyor.

Bu videoyu Full HD olarak YouTube’da izlemek için tıklayın

Videoda herkesin dikkatini çekmeyebileceğini düşündüğümüz bir ufak ayrıntı var: Tyrael’in kılıcı El’druin, Malthael’i kesmiyor, sadece içinden geçip gidiyor (Sabit Kanca göndermesi yoktur). El’druin eski adalet meleği olan Tyrael’in bir parçası ve her türlü varlığı kesebiliyor.

Bunun tek bir istisnası var: Hak dava yolunda hareket edenlere tesir etmiyor. Burada, yoldan çıktığını söylediğimiz Malthael’in aslında ilk başta kendi açısından ve konumuna göre makul olduğunu düşünebiliriz.

Ölüm dediğin nedir ki?

Şeklinde başlayan cümleye konu Diablo olunca “Ben senin için bir bölüm daha kıpırdayan her şeyi kesmeyi göze aldım” biçiminde devam etmek adettendir. Diablo 3, evvelki oyunlardan neredeyse farksız bir aksiyon oyunu. İçinde RPG öğeleri barındırıyor diyenler var ama 20 sene evvel oynadığımız Carrier Airwing’de de benzer RPG öğeleri var (değişik silahlar satın alabilme, her uçağın farklı yetenekleri olması vb.) Tamam, bunu biraz dalgasına söyledik, vurmayın.


Westmarch yanıyor!

Reaper of Souls oyuna tek bir bölüm (Act V) ekliyor ve bu bölüm Westmarch’tan başlıyor. İstilaya uğramış ve harabeye dönmüş şehirde öncelikle kapsamlı bir temizlik yapıyoruz. Evvelki bölümlere göre oyun akışı içinde çok fazla olay (event) var. Şehirde neredeyse her girdiğiniz kapının ardında yeni bir “event” çıkıyor.

Bu sırada “Malthael Black Soulstone ile başımıza ne işler açacak” araştırması yapan Tyrael “sıyırmış bu mirim, galiba hepimizi öldürecek” çıkarımını yapıyor ve Nephalem olarak bize meleğimiz daha çılgın bir şey yapmadan önce Malthael’in çanına ot tıkamak düşüyor.

Pandemonium’a hoş geldiniz

Aradaki hikayenin detaylarına çok girmek istemiyoruz, adım adım görmeniz daha güzel olacak ama ana oyundan hesabımızın yarım kaldığı birisini daha çeşitli yöntemlerle ortadan kaldırarak bir huzur yaşadığımızı söyleyelim. Oyunun bu ekipman gücü anlamında kırıldığını en iyi hissettiğiniz nokta ise burada başlıyor.


Imperius: Malthael bu kapının ardında.
Barbarian Nephalem: Ondan kasap kıyma yapacağım!

Battlefields of Eternity kısmında artık Auction House açıkken aldığınız ekipmanın bile size artık Normal zorluk seviyesinde güç bela yettiğini fark ediyorsunuz. Westmarch’ta geçen kısımlarda rahat rahat %75 XP ödülüyle Hard seviyesinde oynarken sorun yoktu belki ama en son yeterince iyi eşyalarla gezen Barbarian’la Westmarch’ın son iri düşmanı Uzrael ve Malthael mücaleleri için tek kılıç yanında kalkan biçimine geçmek gerekti.

Ekipman dengesizliği

Bu noktada oyun içindeki ekipman dengesizliğine dikkat çekelim. İlk dört bölüme nazaran çok daha fazla karakterinizin sınıfıyla alakalı ve doğru düzgün eşya düşüyor. Bununla birlikte düşen ekipmanlar maalesef sürekli çok kontrollü oynamanızı gerektiriyor zira doğru düzgün Paragon Level almadıysanız Hard seviyesinde hayat cehenneme dönüyor. Bu sorun en üst seviye olan 70’e ulaştığında düzeliyor fakat oyunu bitirdiğimizde 66’yı yeni görmüştük.

“O eli indir!” ve sonrası

Pandemonium Kalesi’ne dalıp ölümle yüzleşmek için gerekli adımları attıktan sonra ademoğluna kalkan ellerin Nephalem’in kılıcı, okları veya büyüsüyle nasıl kırıldığını yoldan çıkan Malthael’e de gösterdiğimizde oyun sonlanıyor. Oyun sonlandıktan sonra ise farklı bir macera modu açılıyor.


Poe’nun şiiri gibi: “Garip zamanlarla birlikte ölüm bile ölebilir.”

Macera dediğimize bakmayın, haritadaki aynı yerlere gidip günde beş farklı “sorunu” çözdüğünüzde Tyrael size fazladan hediyeler dolu bir sandık veriyor. Aynı zamanda dolgun miktarda XP de kazanıyorsunuz.


Harita ve görevler.

Bu görevleri tekrar ettiğinizde ise Nephalem Rift açılıyor ve oradan geçip farklı bir görevi tamamlayarak yine daha fazla eşya ve XP kazanma şansınız var. Elbette eğlenceyi bir yerden sonra oyunun sunduğu çizgi halinde ilerleyen senaryolar değil Torment seviyesindeki sabrınıza karşı verdiğiniz mücadele sağlıyor.

Sonuç olarak…

Diablo 3: Reaper of Souls size yeni bir oyun sunmuyor. Bununla birlikte oyundaki ek paket öncesi yama birçok şeyi daha makul hale getirdiği için yeni içeriği görmek ve World of Warcraft gibi günlük görevler (daily quest) yapabileceğiniz Adventure Mode’u doya doya oynamak için alınabilir ve zevkle oynanabilir.

:: Sonraki genişleme paketinde Tyrael’ın kanatları geri gelir mi?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Diablo 3: Reaper of Souls İncelemesi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bu oyun bi türlü torrente düşmedi ya düşse de beleşe oynasak 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bence fifa 2014 buna on basar

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Oyun incelemesinden daha çok ” ne güzel betimleme yapabiliyorum insanlara göstereyim biraz” olmuş.

  Kusura bakmayın çok sığ olmuş…

  Asıl mantık hatası da; RoS’u anlatmışsınız ama mekanik olarak D3’den farklarından hiç bahsedilmemiş.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Diablo 2 sonrası 3’ü o kadar sene bekleyip bir çırpıda bitirilmiş bir oyun olarak vasat kalmış durumda. Eskiye göre sadece grafik yapılmış bir oyun kısa zamanda hevesiniz bitecektir.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Guzel bi inceleme saol sdn…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Almayi planladığım bir oyun ama hiç diablo oynamadım çabuk öğrenip ve keyif alırmıyım diye düşünüyorum. Maxel.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  inceleme için teşekkürler.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bu ne ya biz clash of clansı zor oynuyoruz. 🙂

" Diablo 3: Reaper of Souls İncelemesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Diablo 3: Reaper of Souls İncelemesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Diablo 3: Reaper of Souls İncelemesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "