Okunma

Diji Hukuk: Aktüel 2. Bölüm


19 Aralık 2012 Çarşamba 13:16
Diji Hukuk: Aktüel 2. Bölüm

Diji Hukuk: Aktüel adlı yeni programımız bilişim alanında haftanın en sıcak gelişmeleri ile karşınızda. Bilişim haberlerinin hukuki değerlendirmelerinin yapıldığı bu programda, Skype üzerinden gerçekleştireceğimiz bağlantılarla konunun uzman görüşleri sizlerle olacak.

Diji Hukuk: Aktüel’in bu haftaki konuğu İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz. Kendisi aynı zamanda sahibi olduğu cyber-rights.org.tr sitesi üzerinden de internet hakları alanında çalışmalar yürütmektedir. Kendisine, Google Sites‘ın yasaklanması üzerine Türkiye hakkında verilen AİHM kararını sorduk.

Konular

  • AIHM‘den 5651 S. Kanun ile ilgili önemli bir karar çıktı. Söz konusu karar aynı zamanda Mahkemenin erişim engelleme konusunda Türkiye ve Avbrupa‘da aldığı ilk karar olma özelliğini taşıyor. Öncelikle karara sebep olaydan ve karardan kısaca bahsedebilir misiniz?
  • Kararda 5651 s Kanun‘un erişim engellemelere yonelik 8. Maddesi, Avrupa İnsan Haklari Sözleşmesinin ‘ ifade özgürlüğünün devlet tarafından kisitlanabilecegi halleri düzenleyen 10. Maddesine aykiriligi tespit edilerek ceza verilmis. Peki simdi yasayi AİHM kararına uygun hale getrmek icin iç hukukumuzda getirilecek düzenleme nasıl olmalı ve uygulamaya nasıl yansır?
  • Mahkeme eriŞim engelleme karari verdiginde neden sadece hukuka aykırı veya suç öğesi içeren URL degil de youtube, google sites engellenmesinde oldugu gibi tüm site engelleniyor? Yurtdışında bu uygulama var iken Türkiye’de neden yok?

Biz Kimiz?

İrem Laçin: Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun, fakülte yıllarında Bilişim Hukuku ile tanışıp kaynaşmış avukat, neşeli insan.

[email protected]


www.twitter.com/irotu

Şebnem Ahi: Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun, İstanbul Barosu üyesi Bilişim Avukatı. Kolaj ruhlu insan.

[email protected]


www.twitter.com/sebnemahi

:: Yeni bölümümüzü beğendiniz mi?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Diji Hukuk: Aktüel 2. Bölüm”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    emeği gecenlerin eline sağlıklı güzel bir düşünce çok yararlı olacağı düşüncesindeyim.

" Diji Hukuk: Aktüel 2. Bölüm konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Diji Hukuk: Aktüel 2. Bölüm ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Diji Hukuk: Aktüel 2. Bölüm ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "