Okunma

Dijital Asistanlar Doğal Konuşabilecek mi?


12 Kasım 2014 Çarşamba 18:00
Dijital Asistanlar Doğal Konuşabilecek mi?

Günümüzde teknolojinin geldiği yere göre bir miktar gerisinde kalmış gibi görünen konulardan birisi de dijital asistanlar ve konuşurken yapay ve aksanlı konuşmaları. Özellikle de konunun gündeme geldiği yer bu teknolojiyi kullanan Turkcell‘in düzenlediği Teknoloji Zirvesi olunca merakımızı gizleyemedik ve oturumlardan bir tanesine katıldık.

:Turkcell Kurumsal ile ilgili gelişmeleri takip etmek için LinkedIn sayfasını buraya tıklayarak takip edebilirsiniz…

Daha gerçekçi, daha doğal; hatta yerel!

Ayşe Özdemir ve Cemal Güllüoğlu‘nun sunum yaptığı oturumda metinden sese dönüşüm, önceden kaydedilmiş sesler ve bu ikisinin bir arada kullanıldığı yanıtlama ve asistan sistemlerinin bugünü ve geleceği konuşuldu.

14-11/12/ttsimaj.jpg

Özellikle de bir dilin farklı şive ve ağızlarında sözcüklerin ve söylenişlerin değişmesi, genel metinden ses motorlarının telaffuz edemediği veya etmekte zorlandığı noktalarda dışarıdan nasıl müdahalelerde bulunulabileceği gibi konular işlenirken robotik değil doğal ses sağlanabilmesi için çalışmaların meyvelerini vermeye başladığı belirtildi.

:: Dijital asistanların sesleri farklı aksanlara kadar iner mi?

:: Turkcell Kurumsal ile ilgili son gelişmeleri görmek için
LinkedIn sayfasını takip edebilirsiniz
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dijital Asistanlar Doğal Konuşabilecek mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dijital Asistanlar Doğal Konuşabilecek mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dijital Asistanlar Doğal Konuşabilecek mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "