Okunma

Dijital Bilgide Yüksek Artış


23 Mart 2008 Pazar 22:00
Dijital Bilgide Yüksek Artış
IDC’nin çalışma raporu büyüme oranları ile ilgili tahminlerin güncellenmiş halini sunmanın yanı sıra, iş hayatı ve toplumu etkileyecek yeni bulgular da içeriyor. Rapora baktığımızda, etrafta gezinen ve gezinmeyen sayısal verilerin boyutu hızla artarken, veri depolama, dizinleme ve sorgulama işleriyle uğraşan şirketler sanırız kazanacakları paraları saklamak için çok daha büyük kasaların siparişlerini veriyorlar. Sonuçların dayandığı veri ve analizlere göre:

:: 2007 senesinde dijital dünyanın boyutu 281 milyar gigabyte‘a (281 exabyte) ulaştı. Bu rakam önceden yapılan tahminlerin %10 üzerinde.

:: Yaklaşık %60 oranında yıllık birleşik büyüme hızı ile, Dijital Alem tahminlerin çok üzerinde bir hızla büyümektedir. 2011 senesinde  büyüklüğünün 1.8 zettabyte’e (1.800 exabyte) ulaşması bekleniyor. Bu da beş sene içinde büyüklüğün bugünkü boyutun 10 katına çıkacağı anlamına geliyor.  

:: Dijital Gölgeniz: ortalama bir insanla ilgili olarak bir günde yaratılan tüm dijital verilerin miktarı artık bireylerin kendi başlarına aktif biçimde yarattığı dijital veri miktarını aşıyor. Tabii bu ortalama bir değeri simgeliyor; zira günde birkaç düzine fotoğraf çeken kişiler, sayfalarca rapor okuyup düzenleyenlerden daha fazla veri oluşturmuş oluyor.

:: Oluşturulan görüntülerin %90‘ından fazlası dijital kameralarla oluşturuluyor ve dünyada 1 milyar tane fotoğraf çekebilen aygıt bulunuyor. Bu noktadan sonra her gün üretilen içeriğin miktarını varın siz düşünün. Tabii raporda bu verinin ne kadarının paylaşımda olduğu veya ne kadarının cep telefonlarının belleğinden hiç çıkmadığı konusunda bir bilgi yok.

Bilgi için: EMC Corporation
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dijital Bilgide Yüksek Artış konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dijital Bilgide Yüksek Artış ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dijital Bilgide Yüksek Artış ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "