Dijital Dönüşüme CEO’lar Nasıl Bakıyor?


05 Mayıs 2016 Perşembe 08:45
Dijital Dönüşüme CEO’lar Nasıl Bakıyor?

Tüm dünyada ve Türkiye’de dijital dönüşüm süreci hızla yoluna devam ediyor. Endüstri 4.0, nesnelerin interneti gibi pek çok yenilikle beraber dijital dönüşüm süreci gelişmeye devam edecek.

Samsung, TÜSİAD, Deloitte ve GfK ortaklığında gerçekleştirilen “Türkiye’deki Dijital Değişime CEO Bakışı” araştırması, son yılların belki de en kapsamlı araştırmalarından biri.

En çok aranan “Stratejist”

Türkiye’deki 58 CEO ile, 29 Eylül 2015 – 15 Ocak 2016 tarihleri arasında yüz yüze yapılan görüşmeler neticesinde ortaya çıkarılan araştırmada, şirketlerin dijital dönüşümde en çok ihtiyaç duydukları birimin Strateji tarafında olduğunu görüyoruz.

Yani şirketler dijital dönüşüm arzusu içinde fakat bunu başlatacakları ve belli bir takvime sokacak stratejileri belirleyecek kişi istihdamında sıkıntı yaşanıyor.

Araştırmaya kimler katıldı?

58 CEO‘nun ortamala yaşı 47, temsil ettikleri şirketlerin ortalama faaliyet yılı 35, ortalama çalışan sayısı 10.000 ve üzeri, ortalama şirket cirosu 2.2 milyar Dolar, katılan CEO’ların yüzde 84’ü erkek, yüzde 16’sı ise kadın.

Türkiye’nin en büyük firmalarının yer aldığı çalışmaya 11 banka, 11 holding, 6 perakende, 4 hızlı tüketim ürünleri, 3 telekomünikasyon, 3 dayanıklı tüketim ürünleri, 2 sigorta, 2 mobilya imalat, 2 inşaat, 2 adet ambalaj firmaları katılım gösterdi. Diğer kategorisinde de 12 şirket yer alıyor.

Dijital teknolojiye yatırım yapan şirketler, 2 sene içinde yeni yatırımları nereye yapacak?

Mesela 2015 yılında giyilebilir teknolojilere şirketler yüzde 26 oranında yatırım yaparken, önümüzdeki 2 senelik dönemde yatırımlar yüzde 45 seviyesine çıkacak.

Robot tarafında 2015 yılında yüzde 31 seviyesinde yatırım yapılmışken, önümüzdeki 2 senelik dönemde yatırım yüzde 52 seviyesine çıkacak.

Yenilenen enerji teknolojileri, nesnelerin interneti, e-ticaret, bulut ve büyük veri de yine büyük yatırım yapılacak alanlar olarak gözüküyor.

Şirketler dijital dönüşümü ne için yapıyorlar?

Operasyonel verimlilik, dijital dönüşüm tarafında en çok değer katan kısım olarak görülüyor. Şirketler ayrıca dijital dönüşümü müşteri deneyimini artırma, veri ve veri analitiği, bu veriler ışığında stratejik karar verme yetisi kazanmak için gerçekleştirdiklerini belirtiyorlar.

Dilerseniz bu kadar ön bilgiden sonra, gerçekleştirilen araştırmanın en önemli isimlerinden Samsung Türkiye Mobilden Sorumlu Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen ile konuştuk. İşte o keyfli röportaj.
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Dijital Dönüşüme CEO’lar Nasıl Bakıyor?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Adam sucuk satiyorsa nasil dijitale donecek.
  Ulkede ceo dedigimiz adamlar hep eski kafa. Pdf i bile zor anlatirsin.
  Cogu kurumsal firmanin internet sitesi yerlerde surunuyor. Akilli telefon uygulamasina filan hic girmiyorum. Bizim baya firin ekmek yememiz lazim.

" Dijital Dönüşüme CEO’lar Nasıl Bakıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dijital Dönüşüme CEO’lar Nasıl Bakıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dijital Dönüşüme CEO’lar Nasıl Bakıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 2. 2 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız! 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız!
 3. 3 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 4. 4 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 5. 5 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 6. 6 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 7. 7 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 8. 8 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 9. 9 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 10. 10 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!