Okunma

Bir Efsanenin Daha Sonu Geldi


31 Aralık 2010 Cuma 09:30
Bir Efsanenin Daha Sonu Geldi

Fotoğrafla uzaktan yakından ilgilenen herkesin mutlaka kullandığı Kodachrome marka filmler artık tarihe gömülecek. 1935 yılından bu yana üretilmeye devam eden ürün Kodak‘ın geçtiğimiz yıl aldığı kararla birlikte emekliye ayrılacak.

Dijital Fotoğraf Makineleriyle Yarışamadı

Dünyanın ilk renkli filmi olan Kodachrome dün firmaya ait fabrikalarda son kez üretildi. Dijital fotoğraf makinelerinin yaygınlaşmasıyla birlikte pazar payı düşen film, disketler ve Walkman’den sonra üretimine son verilen üçüncü modern toplum efsanesi oldu.

National Geographic’in ünlü kapakları Kodachrome marka filmlerle çekiliyordu. Geçtiğimiz yıla kadar bu marka filmler dünya çapındaki 25 fabrikada üretiliyordu. Kodak’ın üretime son verme kararıyla birlikte fabrikaların sayısı giderek azaldı ve son kalan tesis de dün kapandı.

:: Film kullanılan makinelerle ilgili aklınızda kalan ilginç anılar neler?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Bir Efsanenin Daha Sonu Geldi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bir Efsanenin Daha Sonu Geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bir Efsanenin Daha Sonu Geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "