Dijital Hizmet Vergisi komisyondan geçti


02 Kasım 2019 Cumartesi 11:16
Dijital Hizmet Vergisi komisyondan geçti

Yeni vergi paketi olarak adlandırılan, pek çok farklı alanda vergilerin yeniden düzenlendiği pakette Dijital Hizmet Vergisi de yer alıyor. Yeni vergi paketi komisyondan geçti.

Daha önce yaptığımız haberlerde Dijital Hizmet Vergisi ve Konaklama Vergisi gibi pek çok gelişmeyi sizlerle paylaşmıştık. Bu vergiler başta olmak üzere pek çok farklı kategorideki verginin toplandığı vergi paketi komisyonda kabul edildi.

Hangi vergiler komisyondan geçti?

Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi, gelir vergisi tarifesine yeni dilim ve oran eklenmesi gibi düzenlemeleri de içeren Dijital Hizmet Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin 31 maddesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Dijital Hizmet Vergisi

Komisyondan geçen yeni pakette bu vergiyi Cumhurbaşkanı yüzde 1’e kadar ya da mevcut miktarın 3 katına kadar çıkarmaya yetkili olacak.

Dijital Hizmet Vergisi, ülkemizde dev dijital servislere uygulanacak. Uygulama en az 20 milyon TL ya da küresel çapta 750 milyon Euro ve üzerinde gelir elde eden şirketlere uygulanacak. Yani genel olarak ABD’li teknoloji devlerine vergilerin uygulanacağını söyleyebiliriz.

Dijital Hizmet Vergisi’ni ödemeyenler Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ilan edildikten sonra sitelere erişim engellenecek. Facebook, Twitter ve Instagram gibi devler Türkiye’de bu vergiyi ödemekle yükümlü olacak. Tabii bu listeye Apple, Netflix ve Spotify gibi devleri de ekleyebiliriz. Özellikle geçtiğimiz gün açıklanan Spotify Premium zammının, Dijital Hizmet Vergisi ile ilgisi var mı o da merak konusu.

Konaklama Vergisi

Her ne kadar tam teknoloji dünyasını etkilemese de, artık konaklama ve seyahat ile teknoloji dünyası da iç içe geçti. Mobil uygulamalar sayesinde artık bu işlerin takibi çok daha kolaylaştı.

Teklifle yer alan Konaklama Vergisi; Otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart hotel, misafirhane ve kamping gibi tesisler ile dağ ve yayla evi gibi kırsal turizm tesislerinde verilen geceleme hizmeti konaklama vergisine tabi olacak. Konaklama vergisi otelde kalan müşterilerden alınacak. 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri için 18 TL; 4 yıldızlı otel ve tatil köyleri için 12 TL; 3 yıldızlı oteller ve belediye belgeli konaklama tesisleri için 9 TL; 2 ve bir yıldızlı oteller, pansiyon, motel, apart hotel ve kampingler için 6 TL; butik oteller ve özel konaklama tesisleri için 18 TL olacak.

12 yaşından küçük çocuklara verilen geceleme hizmetleri bu vergiden istisna olacak. Ayrıca öğrenci yurtları, pansiyonları ve kamplarında öğrencilere verilen geceleme hizmetleri ile karşılıklı olmak kaydıyla yabancı devletlerin Türkiye’deki diplomatik temsilcilikleri vergiden muaf olacak.

Ayrıca;

500 bin lira ve üzerinde kazanç elde edenlerin gelir vergisi yüzde 40 seviyesine çıkartıldı. Hakemlere ve futbolculara da vergi uygulanacak.

Teklifle, binek otomobillerine ilişkin giderlerin en fazla yüzde 70’i ve kiralama yoluyla edinilen binek otomobillerin her birine ilişkin aylık kira bedelinin 5 bin 500 liraya kadarlık kısmıyla binek otomobillerin iktisabında ödenen Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi toplamının en fazla 115 bin liraya kadarlık kısmı gider olarak dikkate alınabilecek.
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

28 yorum - “Dijital Hizmet Vergisi komisyondan geçti”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Abd şirketlerine yaptırım uygulamak istiyor ayağını geçin. Bu eklenen vergiler eninde sonunda son kullanıcıya bi şekilde yansır. Belki nakit yansıtmaz ama reklamı arttırır süresini arttırır. Büyük firmalardan vergi alınmasına karşı değilim. Özellikle onlardan ve futbolculardan alınmalı. Birde şu zenginlerin vergi borçları asla 0 lanmamalı.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Guzel isler bunlar..Bu vergiler daha once konulmali idi..

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Futbolcu ve hakemlerden almamak ayıp zaten. Buna sinama ve müzikte eklemeli dünyanın parası dönüyor sektörde ama sanat adı altında vergiden kaytarmaya çalışılıyor yok kardeşim ben vergimi veriyorsam herkes verecek. Hem benden katbe kat fazla kazan hemde vergi verme ohhhh

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Almanlar bizi kıskandığı için koymuşlardır.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Durmak yok yolmaya devam.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  vergi iyi de yine tüketiciye yansıyacak spotify 17.99 yaptı bile daha bu başlangıç

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Çooook güzle olmuş, ellerinize sağlık. En az 20 milyon küresel de 750 milyon Euro arası kazanan adamdan da bir zahmet vergi alınsın. Asıl ilginç olan vergi verenin sesi çıkmıyor, bizim kahveseki vatandaş vergi alınınca üzülüyor Ne garip memleket olduk ve ya

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Vergiyi halk ödüyor da ondan. Ek vergi gelince firmaların da en az vergi kadar zam yapmayacağını mı düşünüyorsun?

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Vay be. Kıskanılacak ekonomimizin sonucu mu bu? Konaklama vergisi de ne anlama geliyor. Şimdi bazı sazanlar yurtdışında da var diyecek ama bende diyorum ki onlarda 1 kişinin aldığı maaşa ve ödediği vergiye bak bir de bizlere bak. Facebook Netflix Spotify dan zaten bugüne kadar vergi almadıysan çok ama çok büyük hata

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  yetmez, yaşam ve nefes alma vergisi gelene kadar devam…

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  İyiki vergi alınıyor bizim paralar çöp olacaktı vergisiz bir ülke olmaz

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Makalenin içeriğini okumadan yorum yapan var. Vergiler direkt olarak bizi ilgilendirmiyor. Amerikan şirketlerine küçükte olsa bi yaptırım uygulamak istiyor devlet. Fiyatlari sirketler tuketiciye yansitirsa kullanmayin o vakit siz de biraz gayret gosterin. Bu konu siyaset disi bi konu isyanlarinizi baska konular da yapin

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Konaklama vergisinde Amerika içinmi alındı biraz akli olun kabul edin artık yanlışları.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Netfilix gibi dijital hizmetlerin vergisi yine vatandaştan çıkar ama sosyal medya sitelerinden vergi alınması on numara karar olmuş

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Hakemler eskiden askeriye mensubuydu ve vergi alınmıyordu. Şimdi çookk iyi oldu. Ayrıca futbolcudan niye vergi alınmaz kardeşim. Benim asgari ücretlimden alıyorsun elin milyonluk futbolcusundan almamışsın. Çok geç kalınmış bir karar.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu yazılan vergiler çoktan olması gereken vergilerdi. Bunu Türkiye yeni yapıyorsa bu ülkemizin ayıbı. Ben Avusturyalı olarak büyük şirketlerden Avusturyada zaten alınıyor. TC de niye yok.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Yalamalarçıktımeydana

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Dijital hizmet vergisi gayet iyi olmus bu topraklarda para kazaniyorsan vergisini odemelisin

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Bu topraklarda para kazananlara değil bize yansıtılacak bu vergiler. Adamların kar marjı aynı kalacak biz daha fazla ödeyeceğiz sadece

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Artık boğulmak üzereyiz, yeteeeerr….

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Vergileri dusurun dusurun bu ay 900 tl maasimdan vergiye kesinti oldu arkadas bu nedir ya ne kadar cok kesinti var yakinda bedavaya calisacaz heralde !

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Sonunda;insanlar ülkesine katkı yaparak vergi öderken teknoloji tüketiciliği çılgınlığının önüne en azından vergilerle azaltılmalı üretkenliği insanlara aşılamalı yoksa nesil tüketmekten başka bir işe yaramayacak bir video çekmek üretkenlik değildir ama bir üretkenlik video çekmek Katkı sağlayacaktır günümüzde özellikle Türkiye de üretkenlik video dışında her türlü video çekiliyor üretken video çekimlerin izlenmesine bakarsanız olayı anlarsınız

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Kısacası yedik içtik biz sizler pamuk eller cebe..

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  saçmalığa bak.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  yakında nefes vergiside alacaklar demedi demeyin

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Buyuk cogunlugu ABD sirketi olan firmalardan vergi alinacak. Sen hayirdir?

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Gecelik konaklama vergisi ne kardeşim? Hem otel parası hem de gecelik 18TL devlete mi ödeyecez? Yuh bee, bu kadar mı düştüler artık..

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Vergiyi artıracaklarına israfı dusurseler çok daha iyi bir ülke konumuna gelebiliriz. Geçici bir şekilde ülkenin kasası dolar ama yakında vatandaş ta hiç kazanamayacak duruma geldiğinde o zaman anlayacaklar ne hata yaptıklarını. Ne diyelim yaptıkları yanlıştan dönmeleri dileğiyle.

" Dijital Hizmet Vergisi komisyondan geçti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dijital Hizmet Vergisi komisyondan geçti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dijital Hizmet Vergisi komisyondan geçti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 2. 2 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 3. 3 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 4. 4 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 5. 5 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 6. 6 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 7. 7 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 8. 8 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 9. 9 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 10. 10 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk