Dijital Instagram Influencerları ve onların ölümü!


29 Kasım 2020 Pazar 16:30
Dijital Instagram Influencerları ve onların ölümü!

Instagram üzerinden milyonlarca kişiye seslenen Influencerlar (fenomenler, etkileyiciler ve benzeri) son dönemde özellikle ”indirim günlerinde” daha da görünür hâle geliyor. Hâl böyle olunca farklı projelerin farklı varyantları karşımıza çıkıyor. Bu kapsamda karşımıza ilk kez 2016 yılında çıkmaya başlayan dijital Instagram Influencerları sayısını artırmayı başardı. Bu karakterler tamamen dijital ve Instagram hesaplarını bir insan yönetiyor olsa da gerçek olmayan bir kişi için yaratılan ”ışıltılı” dünyayı bizlere sunuyor.

Dijital Instagram Influencerları daha da artacak mı?

Zamanında Calvin Klein ve Prada gibi ünlü moda markalarının projesinde yer verdiği dijital model Lil Miquela, çıktığı dönemde çok dikkat çekmişti. Milyonlarca kişiye ulaşan bu dijital karakter,  farklı projelere de ilham vermiş gibi görünüyor. Dijital Instagram karakterlerinden yola çıkan Columbia Üniversitesi Brown Institute for Media Innovation’dan Ziv Scheneider da benzer bir projeye imza attı.

Dijital Instagram Influencerları

Lil Miquela bu şekilde görünüyor

Teknoloji uzmanı, araştırmacı ve gazeteci olan Scheneider, Sylvia adlı bir Instagram projesi başlattı. Bu kapsamda aslında gerçek hayatta var olmayan, dijital olarak varlığını sürdüren bir Influencer oluşturdu. Myfriendsylvia adıyla Instagram’da yerini alan dijital karakter, bu yılın temmuz ayında Instagram’a giriş yaptı. 30 yaşlarındaki bir kadının görünümünde olan Sylvia, geçen hafta projenin sonlanmasıyla birlikte 80 yaşında Instagram hayatının bitmesiyle, dijital ölümü gerçekleşmiş oldu.

Dijital Instagram Influencerları-00

Sylvia ise bu şekilde görünüyor. Tahmin edebileceğiniz üzere bu yaşlı versiyonu.

İlginç bir durum olsa da Instagram’da yer alan bu dijital kullanıcı,  2 binin üzerinde kişiye sesleniyordu ve onu gerçek zannedip yazan kişiler bulunuyordu. Variety’de projeye imza atan Scheneider ile bir röportaj bulunuyor. Bu röportajda, dijital karakterlerin insanları gerçek anlamda etkilediği üzerinde duruluyor. Zaten bu kullanım dijital Instagram modellerinden, oyunlara da sıçramıştı. LoL tarafında da oluşturulan dijital karakterler, Instagram’da gerçekmişler gibi paylaşımlarla hayat buluyor, konser yapıyor ve albüm çıkartıyor. Tıpkı ilk bu kavramı popüler olarak hayata kazandıran dijital model Lil Miquela gibi.


Sylvia’ya dönecek olursak. Oluşturulan karakter Daz 3D ve diğer üç boyutlu modelleme yöntemleri kullanılarak geliştirildi. Kısa süre içinde yaşlandırılan karakter aslında gerçek hayata da bir gönderme yapıyor. Etkileyici bir projeye imza atan araştırmacı ve gazeteci Scheneider’ın ilerleyen projeleri de gerçekten merak uyandırıyor.

Dijital Instagram Influencerları-00

Yapay zekâ ve robot gibi kavramların günümüzde gerçekten önemli bir noktaya geldiğini görüyoruz ve gerçekçi karakterler oluşturmak artık eskisinden çok daha kolay. Filtreler ile birlikte gerçek kullanıcıların bile gerçek gibi durmadığı sosyal medya platformlarında ”dijital Influencer” kavramı da kendisine önemli bir yer bulacak gibi duruyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

istanbul’da vapur turu, ilginç…

" Dijital Instagram Influencerları ve onların ölümü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dijital Instagram Influencerları ve onların ölümü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dijital Instagram Influencerları ve onların ölümü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  2. 2 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  3. 3 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  4. 4 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  5. 5 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  6. 6 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  7. 7 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  8. 8 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  9. 9 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  10. 10 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!