Dijital Mecralar Komisyonu’nun görevleri açıklandı!


28 Temmuz 2020 Salı 17:54
Dijital Mecralar Komisyonu’nun görevleri açıklandı!

Son günlerde ülkemizin ana gündem konularından birisi olan sosyal medya düzenlemesi kapsamında Dijital Mecralar Komisyonu kurulacağını sizlere duyurmuştuk. ‘Dijital Mecralar Komisyonu Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun‘ Resmi Gazete’de yayımlandı.

17 üyeden oluşan komisyonun üyeleri, siyasi parti gruplarının parti grupları toplam sayısı içindeki yüzde oranlarına göre belirlenecek. Komisyonun toplanması için üye tam sayısının en az üçte birine ihtiyaç duyuluyor ve toplantıya katılanların salt çoğunluğuyla kararlar alınacak.

Dijital Mecralar Komisyonu Resmi Gazete’de!

İnternet kullanımının kanunlara, bireylerin kişilik haklarına, özel hayatın gizliliğine ve diğer temel hak ve özgürlüklere aykırı veya çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerine zarar verici şekilde gerçekleşmesinin önlenmesi, internet kullanımı yoluyla işlenen suçlarla etkin şekilde mücadele edilmesi konularında görüş ve öneriler sunmak komisyonun ana görevleri arasında yer alıyor.

Dijital platformlar konusunda uluslararası alandaki gelişmeleri yakından takip etmek ve gerektiği durumlarda yurt dışında incelemelerde bulunmak yine komisyonun görevleri arasında. Bunun yanı sıra Dijital Mecralar Komisyonu’nun internetin hukuka uygun kullanımı konusunda kamuoyunu bilgilendirici etkinlik ve projeler yapması, gelişmeler ışığında görüş ve öneriler sunması hedefleniyor.

Ek olarak komisyon, kamu kurum ve kuruluşlarından, içerik sağlayıcılardan, erişim sağlayıcılardan, yer sağlayıcılardan ve yerli-yabancı diğer gerçek ve tüzel kişilerden bilgi ve belge istemek ve ilgililerden bilgi alma yetkisine sahip.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Dijital Mecralar Komisyonu’nun görevleri açıklandı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Yeni sansür mekanızması daha

" Dijital Mecralar Komisyonu’nun görevleri açıklandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dijital Mecralar Komisyonu’nun görevleri açıklandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dijital Mecralar Komisyonu’nun görevleri açıklandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop! Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop!
 2. 2 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
 3. 3 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!
 4. 4 SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası! SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası!
 5. 5 Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır? Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır?
 6. 6 Apple için özel olarak üretilen kol inceleme! Apple için özel olarak üretilen kol inceleme!
 7. 7 İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video! İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video!
 8. 8 Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz? Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz?
 9. 9 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu? 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu?
 10. 10 PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor? PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor?