Dijital Mecralar Komisyonu’nun görevleri açıklandı!


28 Temmuz 2020 Salı 17:54
Dijital Mecralar Komisyonu’nun görevleri açıklandı!

Son günlerde ülkemizin ana gündem konularından birisi olan sosyal medya düzenlemesi kapsamında Dijital Mecralar Komisyonu kurulacağını sizlere duyurmuştuk. ‘Dijital Mecralar Komisyonu Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun‘ Resmi Gazete’de yayımlandı.

17 üyeden oluşan komisyonun üyeleri, siyasi parti gruplarının parti grupları toplam sayısı içindeki yüzde oranlarına göre belirlenecek. Komisyonun toplanması için üye tam sayısının en az üçte birine ihtiyaç duyuluyor ve toplantıya katılanların salt çoğunluğuyla kararlar alınacak.

Dijital Mecralar Komisyonu Resmi Gazete’de!

İnternet kullanımının kanunlara, bireylerin kişilik haklarına, özel hayatın gizliliğine ve diğer temel hak ve özgürlüklere aykırı veya çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerine zarar verici şekilde gerçekleşmesinin önlenmesi, internet kullanımı yoluyla işlenen suçlarla etkin şekilde mücadele edilmesi konularında görüş ve öneriler sunmak komisyonun ana görevleri arasında yer alıyor.

Dijital platformlar konusunda uluslararası alandaki gelişmeleri yakından takip etmek ve gerektiği durumlarda yurt dışında incelemelerde bulunmak yine komisyonun görevleri arasında. Bunun yanı sıra Dijital Mecralar Komisyonu’nun internetin hukuka uygun kullanımı konusunda kamuoyunu bilgilendirici etkinlik ve projeler yapması, gelişmeler ışığında görüş ve öneriler sunması hedefleniyor.

Ek olarak komisyon, kamu kurum ve kuruluşlarından, içerik sağlayıcılardan, erişim sağlayıcılardan, yer sağlayıcılardan ve yerli-yabancı diğer gerçek ve tüzel kişilerden bilgi ve belge istemek ve ilgililerden bilgi alma yetkisine sahip.
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
5 ay önce

Yeni sansür mekanızması daha

" Dijital Mecralar Komisyonu’nun görevleri açıklandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dijital Mecralar Komisyonu’nun görevleri açıklandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dijital Mecralar Komisyonu’nun görevleri açıklandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!