Okunma

TCMB’den dijital merkez bankası parası geliyor!


09 Temmuz 2019 Salı 15:08
TCMB’den dijital merkez bankası parası geliyor!

Kripto paralar sadece yatırımcıların ve  ilgi duyan kişilerin değil, ülkelerinde odağında yer alıyor. Bazı ülkeler Bitcoin‘i yasaklarken, bazı ülkeler bu konuda adımlar atıyor. Bu konuda TCMB’den Dijital Merkez Bankası Parası hamlesi geldi.

2019-2023’ü kapsayan On Birinci Kalkınma Planı’nda yer alan dijital merkez bankası parası uygulaması oldukça sevindirdi. Türkiye’de kurumsal yapısı güçlü bir finansal sektörün oluşması için enstrüman çeşitliliğine gidilmesi için böyle bir uygulamanın faaliyete geçirileceği belirtiliyor.

Merkez Bankası’ndan kripto para: Dijital Merkez Bankası Parası

TCMB tarafından hayata geçirilecek olan bu kripto para biriminin teknik detayları henüz açıklanmadı. Ancak, konu hakkında yapılan değerlendirilmelerde aşağıdaki ifadelere ver veriliyor;

Ülke işbirliklerinin daha üst noktalara taşınması için uluslararası ticaret sisteminde kabul görecek alternatif para ve ödeme sistemleri geliştirilmesi hayata geçirilecek.  Küresel rezerv para alternatifi oluşturmaya yönelik işbirlikleri kapsamında ülke merkez bankaları arasında ortak çalışmalar yürütülecek. İkili anlaşmalar sayesinde yerel para cinslerinden ticaret imkanları artırılacak.

Finansal aktörlerin reel sektörün finansmanındaki etkinliği artırılacak. Aynı zamanda sektörün sermaye piyasasından ve BDDK gözetimindeki banka dışı finansal kuruluşlardan fon kullanması özendirilecek.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “TCMB’den dijital merkez bankası parası geliyor!”

 1. Anonim dedi ki:

  çiftlik banka döndü merkez bankası

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Milli bir şeyler varsa destek veririz

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çok iyi 👍 inşallah memleket için hayırlı olur. Girişim 🙂 güzel.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Normal ekonomi düzeldi bi o eksikti zaten, uzak durun ondada değer kaybetmesi digital Türk lirası!!!

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Gerizekalı

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bitcoin alırlar bunu alamazlar, elin malı tatlı geliyor bazılarına

 6. Anonim dedi ki:

  1 tl kaç dj tl olacak?

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İnşallah bitcoin ile aynı kaderi paylaşır 😅

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  dijital parayi almak icin sadece tl ge erli olursa tl nin degeride artar

 9. Anonim dedi ki:

  Böyle atılımlar lazım bize

  1. Anonim dedi ki:

   hadi atıl kurt

" TCMB’den dijital merkez bankası parası geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TCMB’den dijital merkez bankası parası geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TCMB’den dijital merkez bankası parası geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "