Dijital oyunlara Dijital Hizmet Vergisi geliyor


07 Şubat 2020 Cuma 09:45
Dijital oyunlara Dijital Hizmet Vergisi geliyor

Kasım 2019’da Dijital Hizmet Vergisi için beklenen yasa çıkmıştı. Türkiye’de hizmet veren büyük teknoloji şirketlerini ilgilendiren Dijital Hizmet Vergisi’nin, TBMM’de kabul edilmesinin ardından Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), hangi hizmetletin bu kapsamda değerlendireceğini açıkladı. Dijital oyunlara Dijital Hizmet Vergisi geldi. Peki Dijital Hizmet Vergisi nasıl ödenecek? Kapsamında neler var?

Dijital Hizmet Vergisi kapsamında dijital oyunlar var

Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan Kanun” ile yüzde 7.5’luk Dijital Hizmet Vergisi, 1 Mart’tan itibaren yürürlüğe girecek. Böylece, dijital hizmet sağlayıcıları sunduğu her hizmet vergi kapsamında değerlendirilecek.

GİB yayınladığı taslakta verginin uygulanmasıyla ilgili detaylara yer verdi. Buna göre, arama motorlarından bant reklamlarına, dijital ortamdaki tüm reklamlardan açılır pencere reklamlarına ve yazılım vasıtasıyla otomatik olarak çevrimiçi içi reklamlarına kadar tüm hizmetler bu vergi kapsamında değerlendirilecek. Ayrıca, gazete ya da dergilerin internet sitelerinde yayınlanan reklamlardan elde edilen hasılat da bu kapsama dahil edilecek.

Karasal, uydu ya da kablo ortamlarından yayın yapan kanalların eş zamanlı dijital ortamdaki yayınlarındaki reklamlar da bu verginin konusuna girecek.

Reklam anketlerinin yanında dijital ortamda satışı bulunan bilgisayar, cep telefonu, akıllı bileklik, dizi, film, video, resim, makale, dergi, gazete gibi görüntü, ses ve metin dosyası içeriklerinin, tüm dijital oyunların ve çevrimiçi oyunlardaki yapılan oyun içi satın almaların satışından elde edilen hasılat da düzenleme kapsamında olacak.

Kullanıcının aradığı ürünleri özelliklerine, fiyata, markaya ya da modele göre karşılaştıran hizmetler de verginin konusuna dahil edilecek.

Bankacılık hizmetlerindeki işlemler istisna kapsamında değerlendirilecek. Dijital hizmet sağlayıcıları tarafından ödenen katma değer vergisi ise hasılata dahil edilmeyecek.

Yetkili kuruluşlar tarafından düzenlenen tüm şans oyunları, çekilişe katılım sağlayan biletler ya da dijital ortamda satılan kuponlar ise dijital içerik olarak sayılmayacak.

Verginin bağlayıcı olması, sağlayıcının gelir ya da kurumlar vergisi açısından mükellef olup olmamasına bakmayacak.

Dijital Hizmet Vergisi nasıl ödenecek?

Dijital hizmet sağlayıcılarının düzenleme kapsamında mükellefiyet tesis etmesi gerekiyor. Bu, elektronik ortamdan gerçekleştirilecek. Dijital hizmet sağlayıcı ilk kez vereceği dijital hizmet vergisi beyannamesinden önce buradaki formu dolduracak. Form onaylandıktan sonra ‘dijital hizmet vergisi mükellefiyeti’ de oluşmuş olacak.

Vergilendirme takvim yılının birer aylık dönemleri olarak belirlendi. Beyannameler de takip eden ayın son gününün akşamına kadar verilecek. Beyannameler de aynı adresten gönderilecek. Ödemeler ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılacak.

Düzenlemeyle gelen yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda Hazine ve Maliye Bakanlığı, hizmet sağlayıcının sunduğu hizmetlere erişimi engelleyebilir.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

47 yorum - “Dijital oyunlara Dijital Hizmet Vergisi geliyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Boş yorumlar yapanlar merhabalar sizede, hani herşeyin en iyisini bilenler nasılsınız, yeri geldiğinde siyasetci yeri geldiğinde ekonomist falan olan tayfa kolay gelsin. Böyle devam edin işinize gelmedimi bir yerlerinizden anlamayı nasıl beceriyorsunuz

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Nefes alıyoruz diye vergi alacaklar yakın da bu ne ya oy zamanı görüşeceğiz. Gerçi koyun çok

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Alın alın …kuruş kalmamadı daha böbreklerimizi de alın.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Steam zaten kdv alıyor bu ne vergisi. Hizmet olarak ne sağlıyor?Cüzi bir miktar mı olacak? Alıcıları etkileyecekmi? Bu soruların cevabını almak için girdim bir tanesinin bile cevabı yok.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Az sağıldık biraz daha sağın valla hatta korsan oyuna da vergi alın komple kapatıp çıkalım ülkeden

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben bu kadar saçma yorumlar daha önce hiç duymadım.
  Sen oyun oynayacaksın diye devlet yabancı şirketlerden vergi almasın mı.
  Kimi savunduğunuzun farkındamısınız. Sen parayla oyun yada oyun içi içerik satın alıyorsun adamlarda parayı alıp vergi ödemeden yiyip içiyorlar. Bunlardan vergi alınması nasıl yanlış olabilir. Biz beklerdik. Tepkinizi direk bizden kesilen vergilere koymanız . asgari ücretten kesilen vergi gibi temel ihtiyaç olan gıdalardan vergi kesilmesi gibi .

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   kardeş burada tepkisini belirtenlerin çoğu bu vergilerin bizlere yansıyacak olmasından yakınıyor.. O zaman Devlet şöyle bir açıklama yapmalıydı.. ”Biz vergi alacağız ama bu vergiler sizlere yansımayacak”..

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya yeter be vergi vergi vergi git gide Kuzey Kore’ye benzemeye başladık bu ne ya! Bitti bitti bak bu cep artık boş çünkü ala ala bitirdin yeter artık!

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Sanki ülkemizi ilkokul mezunları yönetiyor. Para mı bitti kolayı var, yeni bir vergi üret. Bunu sokaktaki adam bile yapar. Asıl marifet az vergi ile ülkeyi kalkındırmak. Fakat bu zihniyetle zor.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  bekleriz böyle durumu

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne hizmeti veriyorlarda vergi alıcaklar allahım çıldırıcam artık yeter yeter yeter!

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  EA Games Türkiyr pazarindancekilecegini acikladi, onu takio eden rockstar games ve steam platformuda Türkiye den cekilecegini bildirdi. Aldığım nefesin vergisini nereye ödemeliykm

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Allaha.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  toplumun sesinin cikamadigi ve meclisin vasfini yitirdigi bir yerde, daha nice verginin vergisinin vergilerine mustahak oluruz!..

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  birilere para kazanıyorsa devlet de kazancı vergilendirecek illaki. laga luga edenler ondan sonra nerede bu devlet diye sızlanır

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  kimi besliyoruz bu vergilerle anlamadık

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Vücudumuzda çıkan kıldan vergi alacaklar neredeyse

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Vergi alacak bir şey kalmadi tabi her yol paris , Zamaninda amerikayi protesto icin iphone parcaladilar peki bunlari yapanlarin evlerinde domatesinden kuru fasulyesine kadar herseyin ithal edildigi tarim icin ithal edilen tum kısır ve genetigimizi bozmak kadin ve erkeklerimizi kisirlastirmak kanseri yaymak icin tüm tohumlarin canada dan geldigini hic biri bilmiyor zirahi ilaclarinda tamaminin israil den ithal oldugunu , koyun oldukca cehalet surdukce güden cok olur arkadaş.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Senin gibi biri çıkıp dometesinden kuru fasulyesine ithal edip kullanmak yerine üretmediki yerli olani kullanalim. 0

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir ulkenin ekonomik durumuna ve gucune karsin ulkenjn kalkinmasi ve vatandasina iyi hizmet icin hersey den olmasi gerektigi kadar vergi tabiki alinsin tabiki tamamen şeffaf olunmasi kaydi ile ama bunlar imkansiz bu ulkede , tarimi bitirdiler cifciyi köyluyu bitirdiler hayvanciligi bitirdiler yerli tohumumuzu bitirdiler , millet şok ve bim matketlerde patates sogan savasi yapar oldu nasil bir izdaham patates soganimiz bile bizim degil turkiye ne hallere geldi.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Haram zıkkım olsun ztn %100 almıyorsunuz doymadınız bi türlü

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  başlıcam verginize bu ne böyle bee..afedersin git futbolcudan al git iş adamının vergi borclarını silme yapılandır.ulan vergiye calışıyoruz..haram olsun fazladan veriyorsam o vergilerle şatafat sürenlere….

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Bi leylek kaldıydı etinden yemedikleri onu da yaptılar

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  2 yıldır tuşlu telefon kullanıyorum üstüme başıma bişe almıyorım vergi vermemek için sigarayı bıraktım 1.5 yıl önce. Almayın oynamayın içmeyin mümkün olan herşeyden tasarruf edin bakalım ne yapacaklar.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   boş durma vergisi vergiden kaçma diye vergiler çıkarsa şaşma 🙂

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Artık ne yapacaklarını şaşırdılar, aldıkları vergiler az geliyormuş gibi. Ama hoş bizim milletimiz alıştı artık.

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Seçimi iple çekenler ?

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Seçimlerde; verdiğim saçma sapan ve komik vergileri mühürün gölgesine bile Sizi yanaştırmayarak geri iadesini alırım… He ama Ben oy almam çalar yine olacağımı olurum diyorsanız oda zor be yavrularım

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Avrupada televizyon izledigimiz icin vergi öduyoruz, reklamcilar vergi öduycekse instagram reklamdan gecilmez

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir ülkenin iyi işlemesi için vergi şart. Vergi alınırken adil olunması ve toplanan vergilerin nasıl harcandığının şeffaf olması gerekir. Verginin vergisinin vergisi gibi orantılı olmayan şekilde uygulanırsa malesef insanlar bu yükün altında ezilir. Bunun sonuçları o ülkeler için iyi ***** Dumrul olsa şimdi bi story atardı. Bizim zamanımızda böylemiydi.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Ülkede satacak bir kamuya ait şirket kalmadı. Devletin geliri sadece vatandaştan alınan vergi olunca bu tür vergilerin önü kesilmeyecek.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Bi kulağımızın arkası kalmıştı şimdi tam oldu.

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  İyice saçmalamaya başladık hayırlısı

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Birileri bizi gondikliyor mu ne?

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Memlekete gelir kapisi birakmadilarki sata sata , yurume vergisi , nefes aldin vergisi , yasiyosun vergisi , yere ayak basiyorsun vergisi , vergilendiricek gelir elde edecek aklin sinirlarinin otesinde ne varsa yapiyorlar.

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Sanki ülkemizi ilkokul mezunları yönetiyor. Para mı bitti kolayı var, yeni bir vergi üret. Bunu sokaktaki adam bile yapar. Asıl marifet az vergi ile ülkeyi kalkındırmak. Fakat bu zihniyetle zor.

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Seçimlerde görüşürüz

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Kendi vatandaşına vergi yükler, Suriyeli mültecilere serbest eder, erzurum da deprem olur imtihan der gider Ukrayna ya 200 milyen dolor yardim eder.. Ehh bizde az koyun değiliz ki biraz daha koyun, gelip gidin vergi koyun (“-“)

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Yakında tuvalete gidip çıkardığımız şeye bile vergi ödeyecek bu millet 😁

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   atık su vergisi var zaten

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Belediyeler onu su faturası içinde alıyorlar.

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Trabzonspor a para lazım tabi

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Aynen öyle

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Trabzonspora para lazim diyen arkadas iktidar fenerbahceli diym sen düşün

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   İktidar Fenerbahçeliyse nasıl 5 bakan trabzonsporlu? Daha yeni açıklama yaptılar inşallah trabzonspor şampiyon olacak diye

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir tek donumuz kaldı onu da almasalar bari

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  Yakında ölümsüz olacağız. Ölmek için vergi ödemeyen ölemeyecek

" Dijital oyunlara Dijital Hizmet Vergisi geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dijital oyunlara Dijital Hizmet Vergisi geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dijital oyunlara Dijital Hizmet Vergisi geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?