Okunma

Dijital Özgürlük Manifestosu Yayınlandı!


13 Mayıs 2014 Salı 13:12
Dijital Özgürlük Manifestosu Yayınlandı!

Dünyanın önde gelen siber güvenlik uzmanlarından F-Secure Araştırma Birimi Lideri Mikko Hyppönen ve F-Secure Freedome marka elçisi David Hasselhoff, Berlin’de gerçekleştirilen re:publica Teknoloji Konferansı‘nda bireylerin dijital ortamdaki haklarının korunmasına dikkat çekmek amacıyla “özgürlük hareketini” başlattı.

Kampanya, toplumda dijital özgürlüklere dair bilinci artırmayı ve kavramın günümüzdeki kırılgan yapısına dikkat çekmeyi amaçlıyor. Kampanyanın ilk adımını dijital toplumu oluşturan tüm bireylerin katılımıyla ve katkısıyla şekillendirilecek bir “dijital manifesto” hazırlamak oluşturuyor.

Özellikle geçtiğimiz yıl Edward Snowden’in paylaştığı bilgiler eşliğinde büyük tartışmalara sahne olan ve yeniden sorgulanan dijital özgürlük kavramı, dünya genelinde giderek zayıflama eğiliminde. Kampanya, dijital ortamda kişisel gizliliğin önemini ortaya koyan diğer etkinlikler için yol gösterici olacak.

Toplantıda dijital toplumu oluşturan bireylerin katılımı ve katılarıyla şekillendirilecek dijital manifestonun dayanağını oluşturacak dört temel de paylaşıldı. Bunlar şöyle sıralanıyor:

1- Toplu gözetlenmeye karşı özgürlük

Günümüzün büyük inovasyonları olan mobil telefonlar ve internet, bireylerin gözetlenmesini ve takip edilmesini sağlayan birer araç haline dönüştü. PRISM ve benzeri programların en büyük problemi yalnızca şüphelilerin izlenmesini kolaylaştırmakla kalmayıp, masum olduğu bilinen kişilerin de takibini mümkün kılması ve bu amaçla da kullanılması.

2- Dijital eziyete karşı özgürlük

Bugün için başkalarından saklayacak hiçbir şeyiniz olmadığını düşünebilirsiniz. Ama zaman içinde bu durumun değişmeyeceğinden nasıl emin olabilirsiniz? Günümüzde veriyi sonsuza kadar saklamak imha etmekten çok daha ucuz ve kolay. Ya bugün çevrimiçi ortamda gerçekleştireceğiniz bir paylaşım, söyleyeceğiniz bir söz ilerde size karşı kullanılacak olursa? Kanunlara uyan hiçbir birey, bu korkuyla ve endişeyle yaşamamalı.

3- Dijital sömürgeleşmeye karşı özgürlük

Teknoloji dünyayı inanılmaz bir hızla değiştiriyor. Ancak bir şeylerin teknik olarak mümkün olması, bunu körü körüne kabullenerek hayatımızın bir parçası haline getireceğimiz anlamına gelmemeli.

4- Dijital erişim, hareket ve söz hakkı için özgürlük

Özel olarak söylenen veya yazılan hiçbir şey herhangi bir organizasyonun ilgi alanında olmamalı. Platformlara erişim, hareket ve söz hakkı özgürlüğü engellenmemeli.

Dijital özgürlüğün peşinde

F-Secure’un kişisel gizliliğe ve güvenliğe odaklı yeni VPN ürünü Freedome’un marka elçiliğini ise Türkiye’de ‘Kara Şimşek’ dizisinin yıldızı olarak birçok kişinin hafızlarına kazınan David Hasselhoff üstlendi. Böylece 80’lerde gerçek dünyadaki adalet kavramı için mücadele eden Hasselhoff, günümüzde dijital adaleti sağlamak için geri döndü.

Siz de sesinizi duyurun

Creative commons lisansıyla genel katılıma açık olan #digitalfreedom (dijital özgürlük) manifestosu, herkesin dijital özgürlük kavramına dair fikir ve yaklaşımlarını paylaşmasını ve toplumsal bilinci arkasına alarak ideal yolun bulunmasını amaçlıyor.

Manifestoya katkıda bulunmak için bu adresi ziyaret etmek yeterli. Tek bir cümleyle de olsa siz de bu manifestonun şekillenmesine katkıda bulunabilir ve sesinizi duyurabilirsiniz.

:: Dijital özgürlük kavramı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dijital Özgürlük Manifestosu Yayınlandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dijital Özgürlük Manifestosu Yayınlandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dijital Özgürlük Manifestosu Yayınlandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "