Okunma

Dijital Radyo teknolojisi DAB nedir?


08 Mart 2019 Cuma 12:03
Dijital Radyo teknolojisi DAB nedir?

Dijital radyo yayını, yani DAB (Digital Audio Broadcasting), FM analog iletimine ek olarak karasal vericiler yoluyla çalıșan bir radyo yayını yöntemidir. Dinleyicilere CD kalitesinde, FM yayına göre yaklaşık on kat daha net, hıșırtısız bir ses kalitesiyle daha fazla seçenek ve bilgi sunar. Aynı anda ses ve bilgi bu sistemle aktarılabilir. Bu teknoloji ile alıcının bulabildiği en güçlü sinyale kilitlenmesini sağlanır. Bir frekans üzerinden 4 farklı radyo kanalı aynı anda, birbirine karışmadan, kesintisiz olarak yüksek kaliteli yayın yapabilir.

DAB’ın dijital istasyonları sayesinde, frekansların hatırlanmasına gerek yoktur ve ayarlar istasyon adlarına göre yapılır, böylece hareket halindeyken yeniden ayar yapmaya gerek kalmaz. Ve kesintisiz olarak radyo dinleme imkanı verir. Ayrıca FM yayına göre çok daha az verici anten gereksinimi olduğu için ciddi bir enerji tasarrufu da sağlar.

Dijital Radyo Türkiye'ye ne zaman gelecek

Dijital Radyo (DAB) Türkiye’de ne durumda?

Aslında Dijital Radyo teknolojisi yeni bir teknoloji değil. 1980 yılında geliştirilmeye başladı ve ilk dijital yayın (DAB) 1995 yılında Norveç‘te yapıldı. Daha sonra İngiltere ve İsveç gibi ülkeler de dijital yayın yapmaya başladı. Günümüzde bir çok ülkede dijital radyo yayını yapılmaktadır. Hatta bu teknolojinin geliştirilmişi olan DAB+ ile sadece sesin değil, görüntünün aynı zamanda aktarılması mümkün olmaktadır.

Ülkemizde ise, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) birkaç yıldır İstanbul ve Ankara’da dijital radyo test yayınları yapıyor. Kurum, dijital frekansta Radyo-1, TRT-FM, Radyo-3, TRT Nağme ve TRT Türkü kanallarını yayımlıyor. TRT önümüzdeki yıllarda DAB+ yayın modeline geçerek daha kaliteli dijital radyo yayını yapmayı hedefliyor. DAB+ yayınlarının RTÜK denetiminde İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli ve Antalya’da başlayacağı belirtiliyor.

Ancak bu teknolojinin yaygınlaşması ve yurt genelinde kullanılması için önce radyolara yeniden frekans tahsisi yapılması ve vericilerin DAB uyumlu hale getirilmesi gerekiyor. Ayrıca radyo alıcılarının da DAB uyumlu hale getirilmesi gerekecek. Dijital radyo yayını dinlemek için mevcut sistemler işe yaramayacak. Günümüzde radyo yayınları en çok otomobillerde dinleniyor fakat ülkemizde satışa sunulan araçların çoğunda uyumlu medya cihazı bulunmuyor. Dijital yayını alabilmek için cihazların ek bir aparat ile uyumlu hale getirilmesi gerekiyor ki bu da ayrıca bir maliyet getiriyor.

Görünen o ki Türkiye’de dijital radyonun yaygınlaşması biraz daha zaman alacak. Bu arada Youtube, Spotify, Apple Music, Fizy, Muud v.b. programların da sayısının ve kullanımının sürekli artması, bu teknolojinin yaygınlaşmasında ve kullanılmasında fren vazifesi yapabilir.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Dijital Radyo teknolojisi DAB nedir?”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Isvicrede son bir kaç yıldır var, bırakın şu bizden birsey olmaz duygusunu.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dab radyo alıcıları cep telefonlarına gelmeli. Daha önce LG nin bir modeline koymuşlardı.

 3. X Man dedi ki:

  Avrupa yalakalığı yapmayin, Almanya’da da daha yok, bilmeden her zaman ülkenizi kötülemeyin. Almanya’da hızlı Internet bile daha yaygın degil. YouTube ye bile adam gibi bakamıyorsun.

  1. Anonim dedi ki:

   ben unitymedia 400 mbit kullanıyorum almanyada bu hızlı değilse hızlı olan nedir desene bana bi, hemde 25 euroya aylık.

 4. cemal34 dedi ki:

  Çok eski bir teknoloji daha net ve pürüzsüz bir ses desteği sağlar Türkiye kesinlikle hazır değil 2022 yılına kadar birçok yerli model araba analog olarak sözleşmesi yapılmıştır.

 5. Anonim dedi ki:

  yeni tüm multimedya lar dab uyumlu. Dort gozle bekliyoruz

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Aman gelmesin vergi falan isterler sonra kullanıyoruz diye bizi kıskanan avrupada yıllardan beri var bu sistem bize hâlâ gelecek

 7. Anonim dedi ki:

  yıllardır gelecek diye duyduğumuz dijital karasal DVB-T hikayesi işte.

  1. nevrotikstar dedi ki:

   digital audio brodcasting ne alaka DVB-T? DAB…

   1. Anonim dedi ki:

    Digital Video Broadcasting-Terrestrial

   2. Anonim dedi ki:

    O Digital Video Broadcasting karasal sayısal yayın yani radyonun resimlisidir

" Dijital Radyo teknolojisi DAB nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dijital Radyo teknolojisi DAB nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dijital Radyo teknolojisi DAB nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "