Dijital SLR Nedir?


26 Mayıs 2013 Pazar 13:00
Dijital SLR Nedir?

Fotoğraf makineleri birçok kategoriye ayrılsa da temelde objektifi değiştirilebilenler ve değiştirilemeyenler olarak sınıflandırılır. Objektifi değiştirilebilir ürünler arasında ise en çok bilineni Dijital SLR adı verilen modellerdir.

SLR İngilizce Single Lens Reflex yani ‘Tek Obektif Yansımalı’ anlamına gelen bir kısaltmadır. Bu kısaltmanın anlamı ise vizörden baktığımızda gördüğümüz alan ile fotoğrafın çekildiği alanın aynı olmasıdır. Yani neyi görürsek onu çekeriz.

SLR makineler önceleri filmli olarak üretiliyordu. Teknolojiye uyan cihazlar ‘Dijital‘ ön ekini aldılar ve fotoğrafları film yerine sensörlere kayıt etmeye başladılar.   

Objektifleri değiştirilebilir      

DSLR olarak da bilinen Dijital SLR ürünlerin en önemli farkı objektiflerinin değiştirilebilir olması. Bu da kullanıcıya farklı objektiflerle farklı sonuçlar alma imkanı sunuyor. Bu da tek bir gövde üzerinde birden fazla objektif kullanarak çok farklı sonuçlar alma imkanı sağlıyor.

Dijital SLR cihazların bir diğer farkı ise kompakt fotoğraf makinelerine göre daha büyük sensörlere sahip olmaları. Bu da ışığa olan hassasiyetlerinin yüksek olmasını sağladığı gibi fotoğraf kalitesini de artıran önemli bir etken.

Ayrıca esneklik ve birçok ayar seçeneğinin bulunması Dijital SLR cihazları diğer ürünlere göre bir adım öne taşıyor. Günümüzde dijital SLR ürünler 1000 TL ile 10.000 TL aralığında fiyatlara sahip olabiliyor. Özellikleri artıkça cihazın fiyatı da artıyor.

Lafı daha fazla uzatmayalım ve sizleri Dijital SLR ürünleri anlattığımız videomuz ile baş başa bırakalım.

:: Hangi tür fotoğraf makinesi kullanıyorsunuz?    

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Dijital SLR Nedir?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Full frame olmayan modellerde Canon 7d fiyatına göre önerim dir, Videoda ilk başlayan arkadaşa kısa öz bilgi edinmeleri niteliğinde iyi bir görsel sunum olacaktır

 2. SDN Okuru dedi ki:

  SLT ilgilide özel haber istiyoruz özgür abeee

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Acaba ne zaman SLTler kadar hızlı netleme yapacak bu slrlar

 4. SDN Okuru dedi ki:

  26.05.2013 20:37 Nikon madem o kadar iyi niye sörsörlerini canon gibi kendi değilde Sonye ürettiriyor?

 5. DumDumaq dedi ki:

  Şimdi burada DSLR ile Digital DSLR yi mi karşılaştırmış yoksa Digital dslr ile Kompakt Ürünleri mi karşılaştırmış anlamadım ????

 6. haqy dedi ki:

  D-slr yeri ayrı. Eline alınca bile hemen havaya giriyorsun

 7. SDN Okuru dedi ki:

  d600 o 1700 lira 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Nikon iyidir gençler 🙂

 9. SDN Okuru dedi ki:

  PENTAX K5 İDEAL MAKİNA

 10. SDN Okuru dedi ki:

  SLT akar SLR bakar 😀

 11. SDN Okuru dedi ki:

  biz de öyle koçum. zengin adamız

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Neyimize yetmiyor 500-600 TL’lik fotoğraf makineleri 😀

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Yazlız abimin elindeki makina 6000 lira 🙂

" Dijital SLR Nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dijital SLR Nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dijital SLR Nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "