Okunma

Dim aydınlatması beyni küçültebilir!


06 Şubat 2018 Salı 22:30
Dim aydınlatması beyni küçültebilir!

Dim aydınlatması, enerji verimliliği sağladığı ve ruh halini yansıttığı için özellikle ofislerde tercih ediliyor. Ancak yeni bir araştırmaya göre dim aydınlatması beyni küçültüyor olabilir.

Dim aydınlatması zararlı mı?

Michigan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, fareler iki gruba ayrıldı. Farelerden bir grup, dimmer aydınlatması ile loş ışığa maruz bırakıldı. Bu durumda öğrenme ve hafıza ile ilişkili beynin bir parçası olan hipokampüs kapasitesinin yaklaşık yüzde 30’unu kaybettikleri gözlemlendi.

Diğer fare grubu ise dört hafta boyunca parlak ışık altında tutularak incelendi. Diğer gruptaki farelerle aynı işleri yapan bu grupta, herhangi bir olumsuz durum gözlemlenmedi. Bir ay ara sonrasında loş ışıkta çalışan fareler tekrar parlak ışık altına alındığında bu yüzde 30’luk kaybın, 1  aylık sürede düzeldiği gözlemlendi.

Dim aydınlatması

Araştırmacılar, henüz eldeki verilerle kesin olarak söylenemese de dimmer aydınlatmasının insanlar için de zararlı olabileceğini belirtti. Özellikle ofis gibi çalışma ortamlarında dimmer aydınlatması kullanırken dikkatli olmak da fayda var. Aydınlatma seçimi hem sağlığı hem de çalışma verimliliğini önemli derecede etkiliyor.

Dimmer aydınlatması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dim aydınlatması beyni küçültebilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dim aydınlatması beyni küçültebilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dim aydınlatması beyni küçültebilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "