Okunma

Dinamik Dokunmatik Ekran Engelleri Aşacak!


20 Ocak 2016 Çarşamba 07:00
Dinamik Dokunmatik Ekran Engelleri Aşacak!

Dokunmatik ekranlı cihazlar, günümüzde hemen her yerde kullanılan olmazsa olmaz teknolojiler haline geldiler. Ancak ne yazık ki bu durum, görme engelliler için aynı etkiyi oluşturamadı.

İşte tam da bu noktada Michigan Üniversitesi, önemli bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamaya göre; dinamik dokunmatik ekranlar ile görme engelli kimseler için, kullanabilme imkanı sunan bir çalışma yapılıyor.

Dinamik dokunmatik ekranlar, braille alfabesi gösterebilecek! 

Bilindiği gibi görme engelliler için okuma imkanı sunan brille isimli bir alfabe mevcut. Ancak bu alfabe belirli kabartmalar ile okunabildiği için, şu anda değişen yüzeylerde sıkça kullanılamıyor. Bunun sebebi ise bu değişebilen alfabetik yapının, maddi değerinin yüksek olması.

Ancak Michigan Üniversitesi‘nden Sile O’Modhrain, Brent Gillespie ve Alexander Russomanno söz konusu bu görme engelli alfabesini, dokunmatik ekranlara entegre etme çalışmaları içerisindeler.

Dinamik dokunmatik ekran ile hayata geçirilmesi düşünülen bu teknoloji, dokunmatik yüzey altına yerleştirilecek mikro akışkanlar sayesinde mümkün olabilecek.

Şu an için konu ile ilgili çok net açıklamalar yapılmasa da, öyle görünüyor ki böyle bir çalışmanın hayata geçirilmeye çalışılması, ilerleyen yıllar için umut vaat edecek.

:: Dinamik dokunmatik ekranlar ile görme engellilerin okumasına imkan kılan bu teknoloji ile ilgili, siz ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Dinamik Dokunmatik Ekran Engelleri Aşacak!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Çok iyi dusunulmus umarım em yakın zamanda çıkarsa yayılır…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle bir çalışma ülkemizde de mevcut..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında braille klavyeler var. Ancak denilen yöntemi bir görme engelli olarak anlayamadım.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Çok iyi düşünülmüş

" Dinamik Dokunmatik Ekran Engelleri Aşacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dinamik Dokunmatik Ekran Engelleri Aşacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dinamik Dokunmatik Ekran Engelleri Aşacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "