Direct X 12 ile Nvidia – AMD Bir Arada!


28 Şubat 2015 Cumartesi 18:30
Direct X 12 ile Nvidia – AMD Bir Arada!

Microsoft‘un gelecek Direct X sürümünde önemli bir yeniliğe imza atması bekleniyor. Dedikodulara göre, DX 12 Api‘sinde Nvidia ve AMD grafik kartların bir arada kullanımına izin verilecek. İddiaların yer aldığı kaynağın, oyuncuların ve donanım meraklılarının yakından takip ettiği Toms Hardware sitesi olması da beklentileri güçlendiriyor.

15-02/28/windows-10-logo-08_story.jpg

AMD ve Nvidia Kombinasyonu

Birçok PC oyuncusu uzun yıllardır SLI ya da Crossfire kullanarak çift grafik kartın performansına sahip olabiliyor. Buna rağmen, rakip platformların grafik kartlarını bir arada kullanma tamamen yeni bir durum. DX 12 ile rakip firmalara ait grafik kartlar kombinlenebilecek ve performans ihtiyacına bağlı olarak her iki grafik çözümünden de yararlanılabilecek.

İkinci kart ile performans artışı

Toms Hardware‘in verdiği bilgilere göre, yeni sistemde iki grafik kartından biri master kart olarak olarak kullanılacak. Diğer kart ise performans artışı sağlamak amacıyla görev yapacak. Direct X 12 ve yeni özellik hakkında daha fazla ayrıntının pazartesi günkü Oyun Geliştiricileri Konferansı‘nda ortaya çıkması bekleniyor.

:: AMD ve Nvidia kartların birlikte kullanmayı tercih eder misiniz? 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
11 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Seyhoo
Seyhoo
5 yıl önce

Kingston 4 gb DDR3 1600 mhz CL9
Corsair 2 gb DDR3 1333 mhz CL6

Bu iki ram birbiriyle rahat þekilde anlaþamadýðýna göre mantýken 2 ekran kartý rahat bir þekilde saf oyun performansý veremez. En iyis ya crossfire yapacaksýn yada SLI.

Mustafa
Mustafa
2 yıl önce
Yanıtla  Seyhoo

abi saga nasil ulaşabilirim ?

giskur11
giskur11
5 yıl önce

Örnek verecek olursak laptoplarda amd apu iþlemci üstüne nvidia ekran yongasý ***** enerjide apunun grafik iþlemcisi normal enerjide nvidia grafik iþlemcisi yüksek enerjide herikisi birden çalýþma modu getirebilir bu sayede performans artýþý olur grafik render iþlerinde ama oyunlarda kesin birþey söylemek þimdilik mümkün deðil.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Neden olmasın ki 🙂 Nvidia kalite anlamında daha önde. ATI de f/p olarak çok başarılı kartları var. Böyle bir yenilik olması bence çok güzel olacak

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

bir titanx alıp mutluluklar dileriz.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Normaldede SLI ve Crossfireda 100% performans alınmıyor ki performans kaybı olacak diyorsunuz. İyi bir gelişme olarak görmüyorum açıkçası yukarıdada belirttiğim gibi asıl sorun dual ekran kartlarının koordineli yüksek performans ***** düzey kartlara sözüm yok)

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

lüzumsuzluk

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

ya peki bunlar çalıştıysa
ekran karınıda üretiyseler peki biz hangi control panelini kulanacaz
–amd catalıyst mi yoksa nwdia denetiim masasını mı

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

yorum yapan arkadaşlar ben sizin gibi imkansız olmaz diyenleri çok duydum 10 senedir aktif pc tamircisiyim yazılım ve donanım üstüne sadece şunu söyleyim dx 12 nin çalışma mantığı sizin düşündüğünüz gibi değil burada ram leri örnek göstermişler 1333 mhz ram ile 1600 mhz ram ortak çalışmazmış oda çalışır kardeşim hemde bir yazılım yeter yazılım ile herşey yapılabilir teknolojinin sonu yok ben ddr 2 800 mhz 2gbram ile ddr2 600 mhz 1gb rami birarada çaıştırabildiğime göre onlarda çalışır dx 12 nin mantığı sanal bir grafik havuzu oluşturarak kombine olan ekran kartlarının gücünü o havuza alıp ekrana yansıtmak olacaktır buda çok basittir yeterki amd nvidia kendi driverları ile kısıtlama getirmezse mümkün olabilir şunu unutmayın teknolojide herşey mümkündür o yüzden olayın mantığını anlamadan olmaz demeyin iyi günler.

" Direct X 12 ile Nvidia – AMD Bir Arada! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Direct X 12 ile Nvidia – AMD Bir Arada! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Direct X 12 ile Nvidia – AMD Bir Arada! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  2. 2 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  3. 3 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  4. 4 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  5. 5 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  6. 6 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  7. 7 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  8. 8 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  9. 9 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  10. 10 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!