Okunma

DirectX 11 Yolda


11 Ocak 2009 Pazar 18:25
DirectX 11 Yolda

Windows’un her bir işe koşan ama son kullanıcılar tarafından genellikle ekran kartları ve grafikten sorumlu olarak bildiği DirectX multimedya yazılım geliştirme arabirimi, on birinci sürümünün hazırlanmasını bekliyor. Aslında yeni sürüm üzerine çalışmalar epey önce başlamış durumdaydı; fakat işin donanım üreticileri tarafının ayrıca ele alınması ve DirectX 11 tarafından sunulan grafik işlem özelliklerinin daha iyi şekilde donanım üreticileri tarafından desteklenir hale gelmesi gerekiyordu.

Yeni Windows’u Bekliyoruz

Elbette Microsoft, teknik olarak bir şey getirmeyecek bile olsa, yeni DirectX sürümünü ticari olarak kullanacaktı. Neyse ki, bu defa, 9-10 geçişinden daha fazlasını görebileceğiz ve konu sadece grafik kartlarının görüntü işleme yetenekleriyle sınırlı kalmayacak. Yeni DirectX 11‘le birlikte ekran kartlarını diğer işlerimizde de kullanabileceğiz.

Windows 7 ile birlikte gelecek olan DirectX 11, ATI ve Nvidia‘nın ikinci 40 nanometre üretim sürecinden çıkmış ekran kartları tarafından desteklenecek. Yani, DirectX 10 ve 10.1 için yeni 40 nanometrelik grafik işlemciler göreceğiz.

:: DirectX 11’den neler bekliyorsunuz?

 
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" DirectX 11 Yolda konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere DirectX 11 Yolda ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda DirectX 11 Yolda ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "