Öte gezegenler için yeni bir kamera sistemi geliştirildi


08 Şubat 2021 Pazartesi 15:33
ABONE OL
Öte gezegenler için yeni bir kamera sistemi geliştirildi

İskoçya’daki Bilim ve Teknoloji Tesisleri Konseyi’nin, Birleşik Krallık Astronomi Teknoloji  Merkezi‘nde, gökbilimcilerin güneş sistemi dışındaki yıldızların yörüngesinde dolanan gezegenlere ait yüksek kontrastlı görüntüler elde etmek amacıyla, el bagajı boyutunda kamera sistemi geliştirildi. Geliştirilen kamera sistemi, gökbilimcilerin dış gezegenler hakkında daha fazla bilgi toplamasına yardımcı olacak.

Yeni kamera sistemi “el bagajı” büyüklüğünde

NIX olarak adlandırılan kamera sistemi, kızılötesi ve kriyojenik yetenekleri ile dikkat çekiyor. Teknik özellikleri ile öne çıkan kamera, bugüne kadarki en yüksek kontrast değerine sahip görüntülerin yakalanmasını sağlayacak.

İskoçya’daki Bilim ve Teknoloji Tesisleri Konseyi‘nin (STFC), Birleşik Krallık Astronomi Teknoloji  Merkezi‘nde (UK ATC) geliştirilen NIX, şu an Gelişmiş Çözünürlük Görüntüleyici ve Spektrografın (ERIS) tüm farklı parçalarının bir araya getirildiği Almanya’da bulunan Max Planck Dünya Dışı Fizik Enstitüsü (MPE) tarafından muhafaza ediliyor.

NIX, termal radyasyonu azaltmak amacı ile -328 derece civarında son derece soğuk sıcaklıklarda dahi çalışabiliyor. Ayrıca geliştirilen kamera, dış gezegenlerin yakın yıldızlarından gelen parlamayı engellemek için, yansıma önleyici kaplamalar, farklı optik elemanlar ve aynalara da sahip.

Tüm bileşenlerinin neredeyse minyatür bir durumda tasarlanması ve yapılandırılması sayesinde kabaca el bagajı büyüklüğünde olan NIX, kompakt tasarımı ile öne çıkıyor.

Şili’deki Paranal Gözlemevi‘nde dünyanın en gelişmiş optik teleskoplarından biri olan Avrupa Güney Gözlemevi’nin  “Çok Büyük Teleskobu’nun” bir parçası olarak olarak kullanıma sunulacak olan NIX, 2022 yılında aktif olarak çalışmaya başlayacak.

 
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Öte gezegenler için yeni bir kamera sistemi geliştirildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Öte gezegenler için yeni bir kamera sistemi geliştirildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Öte gezegenler için yeni bir kamera sistemi geliştirildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  2. 2 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  3. 3 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  4. 4 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  5. 5 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  6. 6 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  7. 7 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  8. 8 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  9. 9 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  10. 10 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!