Okunma

Disney İnsanları Taklit Eden Robot Yaptı


16 Mayıs 2016 Pazartesi 13:23
Disney İnsanları Taklit Eden Robot Yaptı

1923 yılından beri sinema, oyuncak, çizgi film vb. eğlence sektörüne yönelik faaliyetler kapsamında çalışmalarını yürüten The Walt Disney Company, farklı bir sektöre yönelmeyi tercih ediyor.

Robotik teknolojileri odağına alan Disney Research, bu konudaki çalışmalarının kapsamını genişletmeyi hedefliyor.

İnsana ait özellikleri gerçekleştirmeyi amaçlayan robotik teknolojilerin ana amacına ek olarak, Disney’in robotları insanlar ile birlikte uyumlu olarak çalışıyor.

16-05/16/2f6795eb6dc57297ad957af12805c8fa.png

Robot Hareketleri İnsanlarla Birlikte Yapıyor

Disney Research tarafından üretilen robot, insanlarla kurduğu etkileşim çerçevesinde yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebiliyor.

Çocuk kullanıcılara bir oyun arkadaşı niteliğinde hizmet eden robot, çocuklar ile birlikte müzik aleti çalabiliyor, çocukların hareketlerinin bütünüyle aynısını eş zamanlı olarak tekrar ediyor.

Hibrid-hava-su senkronizasyon yapılanması beraberinde ortaya çıkan robot, hidrostatik şanzımanın yeni bir türü olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Yeni tür şanzıman robot içerisinde N hidrolik hatları ve N serbestlik dereceli sisteme uygun olarak bir pnömatik satırı kullanılacak. Robotun N+1 kablo-tendon iletim benzeri bir yapıya sahip olduğu söyleniyor.

Eşlik araştırma ödevine göre, ortak hava dolu çizgi oluşturma sisteminin serbestlik derecesinin preload olması bekleniyor.

16-05/16/disney-hydrostatic-ed.jpg

Yeni tasarım döner hidrolik aktüatörler oluşturmak için yuvarlanma-diyafram silindir çiftleri kullanılarak robotun döngüsünün çalışma yoğunluğunda yüzde 600 oranında artış elde edilecek.

Slash Gear’da yer alan habere göre 2 derece sabit stereo kameralar bulunduran robot, canlı video akışını bulunduran bir operatör ekrana sahip durumda.

Tüm bunların sonucunda insanların hareketlerini taklit edebilen bir robot ortaya çıktı. İnsan müdahalesi ile de manual olarak kontrol edilebilen robotun şirket tarafından seri üretime geçip geçmeyeceği hakkında henüz bir açıklama yapılmamış durumda.

Disney’in ise salt çocukları eğlendirmek amaçlı bir robot yapımında bulunmayacağını anlayacak kadar çok Disney filmi izlediğimizi belirtmekte yarar var. Devamı gelecek projelerin başlangıç aşamasından söz edildiğini söylememiz gerekiyor.

:: Disney’in insanların hareketlerini taklit eden robotu hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Disney İnsanları Taklit Eden Robot Yaptı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Robotlar ilerde baya iş gorecek baya ustune dusuluyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bu bir cerrahi robot :

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Uzaktan, insan tarafından yönetilen, haliyle yapay zekaya, düşünmeye ihtiyacı olmayan robotlar demek bu. Bakalım gelecek neler gösterecek.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Prototip demek daha doğru olur ama ilginçmiş

" Disney İnsanları Taklit Eden Robot Yaptı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Disney İnsanları Taklit Eden Robot Yaptı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Disney İnsanları Taklit Eden Robot Yaptı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "