Okunma

Disney Marvel’ı Satın Aldı


01 Eylül 2009 Salı 08:50
Disney Marvel’ı Satın Aldı

Walt Disney tarafından yapılan duyuruda şirketin 4 milyar $ karşılığında Marvel Entertainment’i satın alacağı duyuruldu. Bu anlaşma sonucunda Iron Man, Spider Man ve X-Men gibi popüler karakterler artık Disney’in malı olacak.

Disney bu satın alma ile yılın en büyük anlaşmasına imza atacak olurken, Mickey Mouse ve Hulk’ı bir araya getirerek son dönemde yitirdiği popülaritesini geri kazanmayı hedefliyor. Disney bir süredir hem reklamcılardan hem de genç kesimden yeterli ilgi görmüyordu.

Erkeklerin ilgisi için

Marvel karakterlerini konu alan filmlerin büyük ilgi görmesi, Disney’i yeniden popüler kılacağa benziyor. Çok beğenilen Iron Man’in ikinci filmi önümüzdeki yıl vizyona girecekken, Thor, Spider Man 4 ve Avengers’ın filmleri de 2011 yılında sinemalarda olacak. Bu filmler Disney’in genç erkek nüfusu arasında kaybettiği popülariteyi geri kazanmasına büyük yardımcı olacak.

Son dönemde yapılan çalışmalar da Disney’in erkek çocuk ve gençler arasında ilgi görmediğini gösteriyordu. Hannah Montana, Cindirella ve Pamuk Prenses gibi karakterler ile kız çocukşlarının ilgisini kazanan Disney, söz konusu erkekler olunca zorlanıyordu. Disney’in CFO’su Tom Staggs da bunun farkında olduklarını, Marvel karakterlerlerinin daha çok erkeklere yönelik olduğunu ve zayıf düştükleri bu alanda güçleneceklerini belirtti.

Disney kesenin ağzını açtı

Bu hedefini gerçekleştirebilmek için Disney her bir Marvel hissesi için 50 $’ı gözden çıkardı. Marvel hisseleri en son cuma günü 38,65 $’dan kapanmıştı. Bu da Disney’in mevcut değerden %29 daha fazla verdiği anlamına geliyor. Anlaşma iki şirketin yönetim kurulları tarafından onaylandı bile.

Marvel hissedarları anlaşma imzalandıktan sonra sahip oldukları her bir Marvel hissesi başına 0,745 Disney hissesi ve 30 $ alacaklar. Anlaşmanın yıl sonuna doğru imzalanacağı söyleniyor. Ödenecek olan para yaklaşık 4 milyar $’ı bulacak.

Temeller ne zaman atıldı?

Birden bire ortaya çıkan bu anlaşmanın temellerinin birkaç ay önce atıldığı belirtiliyor. Tom Staggs iki şirketin birbirini tanımak için toplantılar düzenlediğini, hem Disney CEO’su Robert Iger’in hem de Marvel CEO’su Ike Perlmutter’in bu toplantılara bizzat katıldıklarını söyledi.

Disney CEO’su Robert Iger

Disney olarak Marvel’ın hitap ettiği kitleyi ve konumunu her zaman beğendiklerini belirten Staggs, yaptıkları görüşmeler sonucunda satın alma kararını aldıklarını belirtti.

Disney’e neler katacak?

Satın alma sonucunda yaklaşık 5000 adet Marvel karakterinin tüm haklarına sahip olacak olan Disney’in verdiği parayı iki yıl içinde çıkaracağı söyleniyor.

Çizgi roman, film, çizgi film, oyun, oyuncak ve daha birçok şeyden elde edilecek gelirin Disney’i düzlüğe çıkaracağı ve Marvel karakterleri sayesinde kaybedilen popülaritenin geri kazanılacağı kesin gibi gözüküyor.

:: Disney’in Marvel’ı satın alması neler getirecek?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Disney Marvel’ı Satın Aldı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    spider man artık pamuk prensesemi aşık olucak :'(

" Disney Marvel’ı Satın Aldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Disney Marvel’ı Satın Aldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Disney Marvel’ı Satın Aldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "