Diyafram değerlerine göre en iyi kameralı telefonlar


06 Eylül 2020 Pazar 20:30
Diyafram değerlerine göre en iyi kameralı telefonlar

Akıllı telefonlar denildiğinde aklımıza artık ilk sıralarda kamera geliyor. Haliyle kamera performansı kullanıcıların pek çoğu için çok önemli kıstaslar arasında yer alıyor. Sizler için daha önce en iyi selfie(özçekim) kamerasına sahip ve en iyi kamera performansı olan akıllı telefonları listelemiştik. Şimdi ise diyafram değerlerine göre bakalım en iyi kameralı telefonlar hangileri?

Diyafram değerine göre en iyi telefonlar

Öncelikle diyafram nedir? Diyafram (F) değeri ile ifade edilen ve lense objeden yansıyan ışınların ne kadar yoğunlukta veya şiddette düşeceğini belirleyen sistem olarak tanımlanabilir. Diyafram açıklığının yüksek olmasıyla düşük olması arasında ne gibi farklar olur? Biraz önce de bahsettik, diyafram açıklığı cihazın ne kadar ışığı içine alabildiği ile alakalı bir durum.

Diyaframı düşük olan kamera lensi daha fazla ışık alıyor. Gece çekimlerinde ya da az ışıklı ortamlarda diyafram değeri düşük cihazları kullanmak önemli avantaj sağlar. Bu sebeple diyafram değerinin düşük olması aslında önceliklerimiz arasında olmalı. Peki bu durumda hangi modellerin diyafram açıklığı en düşük ve bu noktada iyi bir kamera performansı sunuyor? Gelin o modellere bir göz atalım:

Diyafram-degerine-gore-en-iyi-telefonlar-00

DxOMark’ın hazırladığı en iyi kameraya sahip telefonlar listesinde yenilenen ilk 10’daki telefonlardan diyafram açıklığının en iyi olduğu cihazları sizler için sıraladık. Bu sıralamada karşımıza Oppo, Xiaomi, Huawei ve Honor çıkıyor. Bu arada hatırlatmadan geçmeyelim her ne kadar telefonun diyafram açıklığı düşük olsa da en iyi kamera performansını sunmayabilir. Yine de genel anlamda akıllı telefonların diyafram değerleri önem arz ediyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Diyafram açıklığı az olan daha iyi ise neden samsung s10 ve s10+ en iyiler arasında bahsedilmiyor. Çünkü her ikisinde de 1,5 diyafram var.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
29 gün önce

Note 10 plus ve s10 plus f1.5 honor 20 pro F1.4

" Diyafram değerlerine göre en iyi kameralı telefonlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Diyafram değerlerine göre en iyi kameralı telefonlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Diyafram değerlerine göre en iyi kameralı telefonlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  2. 2 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  3. 3 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  4. 4 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  5. 5 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  6. 6 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  7. 7 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  8. 8 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  9. 9 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  10. 10 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!