Diyanet-Sen: “Pokemon GO Yasaklansın”


14 Temmuz 2016 Perşembe 12:20
Diyanet-Sen: “Pokemon GO Yasaklansın”

Dünyanın birçok kentinde olduğu gibi ülkemizde de binlerce oyuncuyu sokaklara döken Pokemon GO için gelen haberlerin arkası kesilmiyor. Bu kez oyun hakkında çıkan haber ise, Pokemon avı için camilere kadar giren oyuncular.

Pokemon avcılarının camilerde Pokemon avına çıkması sosyal medya üzerinde büyük tepkilere yol açmıştı. Bu durum kimi kullanıcı tarafından esprili bir üslupla dile getirilse de, kimi kullanıcı tarafından sert tepkiler aldı. Sokaklara hatta cami içlerine kadar yansıyan Pokemon avı içinse Diyanet-Sen tarafından açıklama gecikmedi.

16-07/14/pokemon-go-rare-pokemons-4.jpg

Pokemon GO Yasaklansın!

Diyanet-Sen Başkanı Mehmet Bayraktutar, konuyla ilgili olarak, camilerde Pokemon GO oynamanın camileri hafife almak olduğunu belirtti. Bu durumun batı ülkelerinin bir senaryosu olduğunu savunan Bayraktutar, Pokemon GO‘nun Türkiye’de bir an önce yasaklanmasını istediğini söyledi.

Dünyada Pokemon avına çıkılması yeni şehir efsanelerini beraberinde getirdi. Özellikle sosyal medya‘ya düşen haberlerden sonra, oyuncuların birçok evin kapısını çalarak, evin içinde Pokemon olduğu ve onları yakalamak istediklerine dair iddialar ortaya atıldı. Pokemon GO çılgınlığı birçok haberi beraberinde getiriyor. Oyunda hakkında ilerleyen günlerde ne tarz haberler çıkacağı ise tam bir merak konusu.

:: Diyanet-Sen’in Pokemon GO hakkında yaptığı açıklama hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarKorhan Süren

Bilgisayarla tanıştığı ilk günden bu yana video oyunlara ilgili olan Korhan, aynı zamanda film ve seyahat konularına da ilgili. Oyun incelemeleri yapmasının dışında amatör olarak bateri çalıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

134 yorum - “Diyanet-Sen: “Pokemon GO Yasaklansın””

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  camilerde propagandalar eylemler yapılıyor tepki yok ancak camide oyun oynayınca tepki büyük. ne zorunuza gidiyor…

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Siz kaderci değil misiniz? Ölüm olduktan sonra her yerde gümlersiniz, sadece kalabalık yerde değil… 🙂

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Kendini bilmezler var burda bu konu da açıklama yapmış sa insanların sağlığı açısından açıklama yapılmış normalde adam dine kitaba camiye küfür eder sonra utanmadan camide oyun oynar öylemi cami herkesin değil orası ibadet yeri kardeşler boşuna abuk subuk konuşuluyor burda bu ne hal insanlar mal gibi dalmış oyuna bomba patlasa fark etmezler bu oyunun ruh sağlığına iyi gelmediğini biliyorum tabiki YASAKLANSIN öyle oyun yapıyorlar ki insan lar topluluk olan yerde olsun sonra gübletsinler öteki tarafa

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu konuya neden bu kadar takıldı insanlar anlamakta güçlük çekiyorum. Birisi kuyuya bir taş attı, kırk akıllı çıkaramadı misali… Bu gençler kimseyi rahatsız etmediği sürece ne zararı var? Kaldı ki buraya namaz kılmaya gelen insanlardan da bu oyunu oynayanlar var. Öyle yorumlar yazılıyor ki sanki camiler kamu malı değil de bu yorumları yazanların tapulu malı… Oldu olacak diyanete vergi vermeyelim de bu yorumları yazanların üzerlerine yapsınlar camileri… Vergileri de onlara destek verenler ödesin. Var mı böyle bir zihniyet? Yorumu yazan kadar oyunu oynayıp camiye gelen insanın da oraya girmeye bir o kadar hakkı var. O insanlar da bu ülkeye vergi ödüyor, anneleri babaları vergi ödüyor. Kaldı ki bu insanlar ibadet edenleri rahatsız etmedikçe, ezan vakitlerinde bu işi yapmadıkça hiçbir zararı olacağını düşünmüyorum. Aksine camiye gittiklerinde aralarında farz ibadetlerini de yerine getiren insanlar vardır eminim. Kaldı ki bir gencin sosyalleşmesi için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Hele ki günümüzde, evde bilgisayar başında yaz günü boş boş oturacağına dışarı çıkıp temiz hava alması, yürümesi, yeni arkadaşlar edinmesi bile olası… Bu yorumları atanların o taraklarda bezi yok gerçi… Onlara her şey öcü, her şey imansızlık! Oyunu bırakın da din ticareti yapan kanallara, güpegündüz seks ilacı pazarlayanlara bakın siz… Onları eleştirin ki o zaman arkanızda duralım!

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  camiler ibadet icin var pokemonunu alcaksan kapısından iceri girmeden al .

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Oyuna laf söyleyen adamlar cebinde akıllı telefon taşıyorlar ne hikmetse… Birisi de gerçi bir zamanlar ithal telefonlara laf söylüyordu fakat akabinde iphone ile görüşürken görüntülenmişti…. Almayın kardeşim! GAVUR İCADI NASIL OLSA! DİNDEN ÇIKARSINIZ SONRA!… HEM BURALARA GELİP FİTNE FÜCUR YAPMANIZA, GIYBET ETMENİZE GEREK KALMAZ… ^^

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunlar arapçı Türklük le alakaları yok

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Padişah şakşakçısı ak boylar her yasağı savunuyor

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Camiler kimsenin babasının malı değil adam kimseyi rahatsız etmeden pokemonunu avlar çıkar gider buna karışamazsın sen oraya girene 2 rekat namaz kıl madem geldin diyede söyleyemezsin bu hakkı sana kimse vermiyor herkes haddini bilirse zaten sıkıntı yaşanmaz önce saygı… he şunu diyebilirsin namaz saatlerinde girmesinler ona katılıyorum ama günün diğer saatlerinde kimse kimseye bu konuda karışamaz.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Burada atıp tutan ergenler de gün gelip ana-baba olacak. O zaman göreceğiz çocuk evde tutuluyor mu tutulmuyor mu. Bekara karı boşamak kolay

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Diyanet İşleri Başkanlığı marka tescili yapıp ismini korumalı. bu açıklamayı yapan devletimizin diyaneti değil.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Yapamadığımız gibi başkalarının yaptıklarına da çamur atmayı meziyet sayan bir millet olduk. Ellerine bir şey geçti ya, zaten garezleri vardı, şimdi kullanıp durur YOBAZLAR!

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Okul bittiği an ya Kanada ya da Avustralya gidicem. Bu tiplerle artık bu ülke her yıl geriliyor. Vatana, kendine en iyi hizmet yurtdışında kendini geliştirmek.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Diyanet vakfı anaokullarında bedava çocuklara arapça ders verecekmiş bunların Türklük le alakaları yok

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Söylemeyeyim dedim ama bazılarına her şey batıyor. Adam evde çocuğunu zaptedemiyor diye oyunlar tü kaka ilan ediliyor, siteler yasaklanıyor, TV kanallarındaki yayınlar yasaklanıyor. Nasıl bir ülkeyiz, nasıl bir yapımız var? Bir ailenin veya bir kişinin düşünce yapısı toplumun tamamına mal edilmeye çalışılıyor. Başka insanların özgürlüklerine müdahale edilerek Günah-Sevap-Haram bekçiliği yapılıyor. Dolayısıyla biri veya birilerinin rahatsız olduğu şeyler toplumun tamamına yasaklanıyor, sonra iş pişkince müslümanlığa getiriliyor, başkasının keyfi, uçkuru bir başka birini tırmalıyor. Madem öyle cami konusuna açıklık getirelim… Benim bulunduğum muhitte caminin lojman+birkaç dükkan+pansiyonu var. Haliyle çok iyi denecek bir gelir elde ediyor. Gel gelelim 3 tane imamı var, sabah namazına cemaatten insanlar saf tutturuyor. İmam efendiler sabah kalkıp namaz kıldırmaya gelmiyor. Çeşitli bahaneler üretiyorlar. Bazen vakit namazlarına bile gelmiyorlar. Daha önceki imam tatlı mamayı gördüğünden dolayı lojmandan da çıkmıyordu, kavga dövüş çıkardılar. Müslümanlık bazılarının tekelinde menfaat ve çıkardan ibaret. Torpille imam ol, tanıdık v.s. bulunduğun bölgeye yakın camiye kendini atattır kul hakkıyla, sonra devletin lojmanında, caminin geliriyle sefa sür… İnsanda şu yorumları yazacak azıcık yüz olur. Oyuna laf söylemeden önce TV kanallarında satılan bilmemneli seccade, bilmemneli dualar kitabı, Gül Kokulu Kur'an-ı Kerim ticareti v.s. gibi örneklere bakın derim! O da olmazsa güpegündüz hani şu RTÜK denen sansür kurumumuzun sözde kapatacağı 200 kadar kanal vardı ya… Hani nasılsa bir şekilde RTÜK'ten habersiz ve izinsiz sinyal kiralayarak Kemal Sunal filmleriyle yayın yapan… Onlara bir bakıverin. Gündüz vakti abaza erkeklere çıplak kadın resimleri eşliğinde nasıl SEKS İLACI pazarladıklarını göreceksiniz ya da görüyorsunuz da birilerine tatlı mama gittiğinden ses çıkartmıyorsunuz. Dini bu masum oyunlar değil ama din üzerinden menfaat sağlayan bu PEDOFİLİ SAPIKLAR kirletiyor!

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Mevzu bahis diyanet-sen olunca kemalist ergenler rahatsız olmuş

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Klasik yobaz aklı yine yasağa çalışıyor. Elalem kilisesine gelen oyuncuyu karşılayıp sohbet ederken, bizdekiler yasaklansın derler anca. Bizim verdiğimiz vergilerden de 1 kuruş diyanete verilmesin o zaman ? Buna da ok diyecekler mi acaba ? Kimin yerinden kimi kovuyorsun ?

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Namaza gitmeyen pokemona gidiyor,ibadet yeri oyun alanı değildir.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Yattığı yerden binlerce lira maaş alan, asalak sözde dinci insanlarda bu ülkede yasaklansın, yahu gençlerin bi sanal keyfi var bırakın da diledikleri gibi oynasınlar…

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  onlar yapar bizimkiler yasak ister. gram şaşırmadım bilgi üretmek yerine yasaklama peşinde koşuluyor herşeyde böyle.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya menfaatinize dokunacak yorumlar gelince hemen nasıl püskürüyorsunuz? Cami altına AVM, OTEL, MARKET yapmak ne zamandan beri yardım oldu? Memlekette kaç tane böyle Ticarethane Cami (Ticami) var haberin var mı? Müslümanlıktan dem vuruyorsunuz ama dini ticarete alet etmenin günahından ya bir habersiniz ya da işinize gelmiyor. Halis müslüman her halükarda ihtiyacı olan cami her türlü yardımda bulunur zaten. Ayrıca Türkiye'deki cami sayısı hiçbir müslüman ülkede de yok orası ayrı… Sokağa çık adım başı cami! CAMİ ÇOK AMA NAMAZA GİDECEK ADAM YOK; ÇÜNKÜ ALAYI BURALARDA DİNDARLIK TASLIYOR!

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  CAVM, CARKET ya da COTEL yapsak daha mı iyiydi?

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir zamanlar evinin televizyonunda mario oynayan adamların nintendo'yu hedef aldığı tipik yorumlar… ÇELİŞKİ DENİZİNDE YÜZÜYORSUNUZ!

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  camilere saçma sapan şeyler giremez, kutsal mekanlarımız amaçsız, gereksiz şeylerle kirletilemez. ancak diyanet denen kurumda pokemona gösterdiği tepkiyi, cami altlarına dükkan yapıp kiraya verilirken de, bütçeden pay aldıkları halde her namazdan sonra cemaatten para koparmanın peşine düşülürken, diyanet işleri başkanı trilyonluk makam aracına binerken, cami imamlarının siyasi söylemlerle hutbe verdiklerinde, bir siyasi partinin propagandasını yaptıklarında da göstersinler.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Mario'nun sana selamı var. Bir ara epey takılıyormuşunuz evin televizyonunda, şimdilerde nintendo'yu paralelci ilan ettiğinden dolayı yüz vermiyormuşsun. Yine düşecek diyor senden için… 🙂

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Dün haber kanallarından birisinde izledim malum beyefendiyi "Müslüman adamın boş zamanı ***** diyor. Hangi kitapta veya da nerede yazılmış bu? Böyle bir hadis mi var yoksa vahiy mi geldi?

  Bırakın artık insanları kendinize benzetmeye çalışmayı ve tektipleştirme çabasını… Bunların modası geçti. Her insanın kendine has düşünce ve davranışları vardır. Gerçi bazıları bu işlevleri başkalarına bıraktığı için ne desek boş…

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  aylarca bekledik oyunu türkiye ye çıkıcak mı çıkmayacak mı diye heycanla beklerken bu oldumu şimdi yasaklayın mk onu da yasaklayın yoksa birileri de minareden atlar mazallah ama biz de apk indirip oynarız millet ne güzel geziyor çok mu, obez kalmaz bu oyun sayesinde hep pc başında otur otur yeni nesil obez oldu, Türkiye de böyle oyunlar yaptı da biz oynamıcaz mı dedik

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  bırakın girsin insanlar yaa ahlaka aykırı ve saygısızca insanları rahatsız edeeck bişey yapmadığı sürece bırakında Allah'ın evine girsinler ondan sonra insanların fikirlerinin değişip değişmeyeceğini bilemezsiniz engellenmesin insanlar

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  ee yıllarca domuz kumbraları ve oyuncakları ile veledler alıştırılıyor diye isyan ediliyordu buda farklı bir versiyonu. çocukları engellemeyin cami lere alışsınlar.. içerde ahlaka aykırı bişey yapılmadığı sürece insanlara izin verilsin

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  kliseler durumdan memnun en azından insanlar alışır gelmeye devam ederler gözüküyle bakıyor açıklama yapıyor bizimkilerde yasaklansın diye açıklama yapıyor 🙂

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Yasaklatmaya çalışan zihniyet bir pokemon go da kendisi yapsın da Türkiye'ye bu oyun kadar kazandırsın. Düne kadar evinin televizyonunda Mario oynayan adamlar kalkmış nintendo'ya laf söylüyorlar.

  Yüzsüzlüğün bu kadarı…

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Telefonu eline alarak facebook ve bilimum sosyal ağları ciddiye alarak karı kız peşinde gezmekten yeğdir. Sözüm facebook ve sosyal ağlarda imleme yaparak sokak sokak dolaşan laf cambazlarına…

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya sizde hiç akıldan da eser yok. Şimdi Diyanet-Sen veya siz bunu söylediniz diye mi Google oyunun Türkiye'den indirilmesini, bağlanılmasını mı yasaklayacak? Pardon da nasıl becereceksiniz onu? RTÜK ile karıştırdınız galiba? Yasaklansınmış… Pokemon'u yasaklamaya çalışacağınıza çocuklarının evinin camı veya balkonundan aşağıya Pikachuuuuuu… diye atlamayacak, gerçek ile kurguyu ayırt etme yetisine sahip, başkalarının onun adına karar vermeyip kendi kararlarını verebilen nesiller yetiştirmeye gayret gösterin.

  Gerçek ile kurguyu çocuklarına anlatamayan, canının acıyacağını, tehlikeli olduğunu öğretemeyen bir nesilden vatana hayır mı gelir? Eğitim ŞART!

  Nerde o zihniyet bu arkadaşlarda ki anime'deki arkadaşlığı ve dostluğu anlasın, o yaştaki bir çocuğa ne kadar faydalı olabileceğini anlasın. Kime anlatıyorum ki?

  Camide pokemon arıyor diye kızacağınıza çocuk evde asosyal takılmıyor, dışarıya çıkıyor bu sayede geziyor dolaşıyor, yeni insanlar ile tanışıyor, sosyalleşiyor diye sevinin. Belki de bu sayede caminin yolunu bilmeyen insanlar bile oturup iki rekat namaz kılacak. Her şeye kötü yönünden bakan "tü kaka" cılar sizi!

  TV ve haber kanalları da hemen sağolsunlar "tü kaka" haberlerini yapıverdiler. Yapanlar ve başta burada olmak üzere çamur atanların çoğu başta kendileri oynuyorlar gerçi…

  Sözün bittiği yer…

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  sorsan belki camii nin kapisindan bile gecmezler. camii ye gidenlere de laf ederler (bu lafim Muslumanim diyenlere. Musluman degilseniz uzerinize almayin). ama bir pokemon bunlari camii ye kadar goturu 🙂 insanlari rahatsiz etmeyin, biraz otede oynayin 🙂

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  insanlar koyun olmuslar, cobanlari da nintendo… bu oyunu oynayanlardan kime ne hayir gelir… sozum oyunu ciddiye alip sokak sokak dolasan insanlar pardon koyunlara… gerci koyunun eti, sutu, yunu var bunlarda da o da yok 🙂

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Camide pokrmonmuș yav siz hiç kilisede pokemon oynıyan adam gördünümüzmü oynıyacaksan baska yerde oyna arkadaș ne oyunmuș be bence yasaklanmalı bu oyun insanin basina dert açar

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Camide pokrmonmuș yav siz hiç kilisede pokemon oynıyan adam gördünümüzmü oynıyacaksan baska yerde oyna arkadaș ne oyunmuș be bence yasaklanmalı bu oyun insanin basina dert açar

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  Camide pokrmonmuș yav siz hiç kilisede pokemon oynıyan adam gördünümüzmü oynıyacaksan baska yerde oyna arkadaș ne oyunmuș be bence yasaklanmalı bu oyun insanin basina dert açar

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  pokemon go CAMİLERDE yasaklanması isteniyor tüm türkiye de değil !!

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  Diyanet değil, diyanet-sen. Okumadan yorum yapıyor insanlar. Cehalet zor

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  güzel seyler türkiyede hep yasaklanıyor bu ne biçim bir ülke

 42. Ziyaretçi dedi ki:

  Öncelikle camiler elektrik falan ödemez, tüm vatantaşlardan kesilir. Çok nezih bi ortamda ibadet etme derdindeyse evinde et ibadetini. Diyanetin bütçesi NASA'nınki ile yarışmakta, doktordan çok din görevlimiz var daha da derdin nezih ortam olsun…

 43. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu adamlar ülkenin başına geçti geçeli her yaptığımıza karışır oldu. Böyle saçmalık olmaz. Camiler halkın ortak malıdır. Rahatsızlık veren olursa uyarırsın. Biz de her sorunun çözümü yasaklamak olarak görüldüğü için böyle şeyler oluyor. Kliselerde durum tam tersi, belki gelenleri ikna ederiz dine bağlarız mantığıyla "burda pokestop var" tabelaları asıyorlar. Tabi bizdeki vizyon adamların çeyreği olmadığı için böyle.

 44. Ziyaretçi dedi ki:

  Niye Ash CatCham lardankorktunuz mu sizi de avlarlar belki camiye gelirler biz namaz kılalım sonra avlanırız derler

 45. Ziyaretçi dedi ki:

  Fırsattan istifade islam düşmanları.

 46. Ziyaretçi dedi ki:

  Ömründe camiye gelmemiş insanların ordan oraya koşturarak saygısızca camileri lunaparka çevirmelerine karşıyım önlem alınmalı

 47. Ziyaretçi dedi ki:

  cidden gülüyorum türkiyenin bu durumuna ulan pokemona gareziniz ne cizgi filmini yasakladılar sorunlu birinin balkondan atlaması sonucu şimdide neymiş camilere giriyolar pokemon için yobazmısınız nesiniz kardeşim bırakın insanlar oyununu oynasın

 48. Ziyaretçi dedi ki:

  Haberi görünce dedim acaba şaka falan mı ama gerçekmiş inanılır gibi değil… çocukluğum gözümün önüne geldi… bulunduğumuz bölgede caminin avlusunda çeşme vardı. bisikletlerle girip mataralarımızı doldururduk tabi bizi kovanlar mı küfür edenler mi defolun buradan diyenler mi daha neler neler… çocukluğumda bu tip olaylar yaşadığım için camilerden nefret eder duruma gelmiştim bu haberle beraber nefretim daha çok arttı yazıklar olsun başka söyleyecek söz bulamıyorum.

 49. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir gün tüm dünya Müslüman olacak , çünkü diğerleri uzayda yaşanılabilir gezegen bulup oraya kaçmış olacaklar , müslümanlarda halen daha "göbek deliğime su kaçarsa oruç bozulur mu ? " , "oyunda adam öldürmek günah mı" vs bunun gibi saçma sorular sormaya devam edecek.

" Diyanet-Sen: “Pokemon GO Yasaklansın” konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Diyanet-Sen: “Pokemon GO Yasaklansın” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Diyanet-Sen: “Pokemon GO Yasaklansın” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!