Okunma

Dizel geri mi dönüyor?


30 Mayıs 2018 Çarşamba 11:34

Bu sabah gerçekleştirilen basın toplantısında önemli açıklamalar yapan Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, yeni buluşlarla beraber, dizel motorların geri döndüğünü açıkladı. Firmanın kendi mühendisleri tarafından yapılan iyileştirmelerle karbon salınımı, kilometrede 13 miligram’a kadar düşürüldü. Bu durum, kabul edilen 120 miligram’ın da çok çok altında.

Egzoz gazının sıcaklığı kontrol edilerek gerçekleştirilen buluş, fosil yakıtlara veda etmek isteyen ülkelerin takvimlerine nasıl bir etki yapacağını da yakında görmüş olacağız.

Norveç, 2025 yılında yollarda tamamen elektrikli arabaların olacağını taahhüt ederken, Almanya da bu tarihi 2030 olarak açıkladı.

Steven Young, “Dizel geri döndü!” dedi!

Steven Young’ın “Diesel is back” açıklamasının, fosil yakıtların doğaya verdiği zararı minimuma indirmek ve kullanım süresini uzatmak konusunda nasıl bir karşılık bulacağı da merak konusu.

Devrim niteliğinde olduğu belirtilen bu iyileştirmenin, otomobil üreticilerine çok fazla bir maliyetinin olmadığı ve hızlı bir şekilde üretime dahil edilebileceği de açıklandı.

Geliştirme ile beraber karbon salınımında, sürücünün aracı kullanma şekli de önemsiz hale geldi. Şu anda kullanılan otomobillerde agresif kullanımda karbon salınımı, daha da artıyor.

Bosch Türkiye’nin bir teknoloji şirketi olarak farklı alanlarda çok önemli buluşlarla günlük hayatımızın içinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Gündemden düşmeyen yerli otomobiller konusunda da Türkiye ile birlikte çalışmak için adım atacaklarını ve tüm teknolojileri paylaşacaklarını belirttiler.

60 otomobil üreticisi ile beraber çalışan Bosch, akıllı asistan konusunda da Google, Amazon ve Apple gibi markalarla, açık platformlar üzerinden birlikte geleceğin sürücüsüz otomobillerini geliştirebileceklerini de belirtti.

Firma, Türkiye’de 4 Ar-Ge merkezi, 700 mühendis ve 200 milyon TL yatırımla, 9 milyar TL ihracat gerçekleştirerek ekonomimize büyük katkı sağlıyor. Firmanın ülkemizde gerçekleştirdiği ciro, 2016’ya göre %32 artarak 15,5 milyar TL’ye ulaşmış durumda.

Bosch Grubu, zorlu ekonomik ortama rağmen 2018’de yine büyümeyi hedefliyor. Grup, 2017’de rekor sonuçların elde edilmesinin ardından, ekonomik ve jeopolitik risklerin ışığında 2018’de satış gelirlerinin yüzde 2 ile 3 oranında artacağını öngörüyor. Şirketin ilk üç ayda gerçekleştirdiği satışlar, bir önceki yılın aynı dönemini yakaladı ve hatta döviz kurlarına göre düzenlemeyle yaklaşık yüzde 5 aştı.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Dizel geri mi dönüyor?”

 1. confickerbelasi dedi ki:

  kullanılmış bitkisel yağ dizel’de kullanılabilir…

 2. Servet DOĞAN dedi ki:

  Temiz bir hava solumak için en etkili uygulama olan S.E.D YÖNTEMİ 2011’de Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanına 490 sayfalık SAN-TEZ PROJESİ olarak sunuldu Sayın Bakan onayladı yaklaşık3-4 ay sonra durduruldu haberini aldık. Alınan sonuçların dünyada ikinci bir örneği ***** 10-12 milyar dolar getirebilecek, aynı anda dört ayrı zararlı gazı indirebilecek bir projenin devlet büyüklerinin bilgisi dahilinde olmasına rağmen hiçbir destek ***** yabancı bir firma egzoz sisteminin üzerine bir ürün takınca dünya ayağa kalkıyor. Uyanın beyler S.E.D YÖNTEMİ YANMA HÜCRESİNDEKİ YANMA ANINDA EMİSYONU SIFIRA YAKIN DEĞERLERE DÜŞÜRÜYOR YANİ EGZOZ SİSTEMİNE TAKILACAK ÜRÜNLER GİBİ FİZİKSEL KONTROLLERLE DEĞİL.
  HANİ VATAN SEVERLER KENDİ BULUŞLARIMIZA NEDEN SAHİP ÇIKILMIYOR.

  1. Kerim dedi ki:

   Ben yeni duyuyorum senden. Arastiracagim.

 3. Web Tasarım dedi ki:

  dizel arabalar genelde çok gürültülü çalışıyor. Fakat bütçe olarka düşünüldüğünde gazlı arabaya hem gaz hem benzin aldığını düşünürsen dizelde tek yakıt olduğundan her türlü avantajlı

 4. Kenan dedi ki:

  Dizel yakıt azotlu olduğu için NOx gazları çıkarır, bunun için çok zararlı. Gerçi ülkemizde bu tarz şeyler 40 yıl sonra sorun olmaya başlar. Daha toros 20 bin TL ye satılıyor

 5. Kerim dedi ki:

  Ha unuttum, yeni yazilim kullanarak olcumleri yapiyoruz demis. Normalde kullanmalari gereken yazilimlari kullansinlar bakalim ne kadar olacak.

 6. Kerim dedi ki:

  Bildigim kadari ile dizel motorlarin zarari sadece karbon salinimi degil. Karbon salinimi ile beraber cevreye zararli metal parcalar da beraberinde saliyor. Bu parcalar benzinli yakitli araclarda cok cok az iken dizel yakili araclarda cok fazlalar. Sadece karbon salinimi olsaydi iyi idi ama oyle degil.

 7. Muhammed dedi ki:

  Helaalll iyi

 8. Melik dedi ki:

  Biz eskisinden çok daha sahtekarca bir yazılım geliştirdik demek istemişler sanırımm 🙂

  1. Enes dedi ki:

   Aynen….

" Dizel geri mi dönüyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dizel geri mi dönüyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dizel geri mi dönüyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "