Dizi ve sinema teklifi Meclis’te kabul edildi!


18 Ocak 2019 Cuma 10:52
Dizi ve sinema teklifi Meclis’te kabul edildi!

Hatırlarsanız, geçtiğimiz haftalarda film yapımcılarıyla sinema salonu işletmecilerinin yaşadığı “mısır” kavgası gündeme bomba gibi düşmüştü. Bugün ise, Dizi ve Sinema Sektörünün Desteklenmesi Kanunu” TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Dizi ve sinema teklifi Meclis’te kabul edildi! Mısır kavgası son buldu!

Meclis tarafınca kabul edilen kanun teklifi ile birlikte artık, dizi ve sinema sektöründe yeni bir dönem başlıyor. Dizi ve Sinema Sektörünün Desteklenmesi Kanunu‘na göre, artık işletmeler tarafından yapılan halk günü gibi indirimler filmin yapımcısı ve dağıtımcı tarafından da kabul edilirse uygulanabilecek.

Dizi ve Sinema teklifi

Bunun haricinde ise,  filmlerden önce yayınlanan reklam ve fragmanlar konusunda önemli değişikliklere gidilecek. Bundan sonra, filmlerden önce gösterilen reklamların süresi 10 dakika ile sınırlı olacakken, fragman gösterimi ise en az üç en fazla 5 dakika olacak.

Kabul edilen kanun tasarısına göre, ilk uzun metrajlı kurmaca film yapım, uzun metrajlı film yapım, ortak yapım, senaryo ve diyalog yazım, animasyon film yapım, kısa film yapım, belgesel film yapım, çekim sonrası, dağıtım ve tanıtım ile yerli film gösterim destek türlerinde yapılan başvuruları değerlendirmek ve desteklenecek olanları belirlemek üzere, sayısı dördü geçmemek üzere “destekleme kurulları” oluşturacak.

Destekleme komisyonu 8 üyeden oluşacak!

Söz konusu bu destekleme komisyonunun 8 üyeden oluşacağı açıklandı. Bu üyeler ise, sinema ve dizi sektöründe ilgili birimler tarafından seçilecek olan yönetmen, yapımcı, senaryo ve diyalog yazarı, oyuncu, sinema salonu işletmecileri, film dağıtımcıları, yayıncı kurum veya kuruluş temsilcileri ve ilgili alanlarda eğitim veren öğretim üyelerinden oluşacak.

Söz konusu bu öğretim üyeleri ise, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenecek üç üye ve bir bakanlık temsilcisi olacak.

Dizi ve Sinema teklifi

Bu kurulacak olan komisyonun asıl amacı ise, yerli veya yabancı yapımların, ticari dolaşıma veya sunulmasından önce değerlendirilmesinde ve sınıflandırılmasında öncülük edecek.

Bu gelişme ile beraber merakla beklenen filmlerde işletmeciler ve yapımcılar arasındaki kavga son bulmuş oldu. Söz konusu beklenen filmlerin kısa süre süre içerisinde vizyona gireceğini de belirtelim.

Peki, siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmından aktarabilirsiniz.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
8 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Konu cebe gelene kadar sessizlik…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Filmin başlama saati 5 ise o saatten önce reklamlar bitmeli, film başlama saatinde reklam izletiyorlar.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

40 tllik fiyat?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Reklamlar yüzünden artık sinemaya ayak basmaz oldum. Evime bir sinema bileti fiyatına bir ay Netflix üyeliği alıp dev ekran televizyondan film ve dizi seyrediyorum. Üstelik reklam da yok!

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Bu kararı destekliyorum. Türk sinema yapımcıları ve oyuncular bu konuda haklı ancak bir zahmet vasat yabancı filmler seviyesine bari çıksalar. Türk filmi senede bir ancak izleyebiliyorum. O da ne kadar beğendiğim tartışılır. Varsa yoksa Şener ŞEN

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Filmleri artık 50 tl den aşağı izleyemeyiz. Üstelik yanında mısır ve içecek de yok.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Reklam sürelerinin azaltılması bilet fiyatlarına bariz yansıyacaktır. 20TL olan bilet 30-40TL olur. Promosyon bilet olayının kalkması yapımcılar için yerinde bi karar olmuş.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Umarım akn kalkmasındaki gibi fatura halka kesilmez. Şu ükede her şey işveren yararına yapılıyor ne yazık ki.

" Dizi ve sinema teklifi Meclis’te kabul edildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dizi ve sinema teklifi Meclis’te kabul edildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dizi ve sinema teklifi Meclis’te kabul edildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  2. 2 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  3. 3 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  4. 4 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  5. 5 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  6. 6 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  7. 7 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  8. 8 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  9. 9 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  10. 10 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!