Dizi ve sinema teklifi Meclis’te kabul edildi!


18 Ocak 2019 Cuma 10:52
Dizi ve sinema teklifi Meclis’te kabul edildi!

Hatırlarsanız, geçtiğimiz haftalarda film yapımcılarıyla sinema salonu işletmecilerinin yaşadığı “mısır” kavgası gündeme bomba gibi düşmüştü. Bugün ise, Dizi ve Sinema Sektörünün Desteklenmesi Kanunu” TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Dizi ve sinema teklifi Meclis’te kabul edildi! Mısır kavgası son buldu!

Meclis tarafınca kabul edilen kanun teklifi ile birlikte artık, dizi ve sinema sektöründe yeni bir dönem başlıyor. Dizi ve Sinema Sektörünün Desteklenmesi Kanunu‘na göre, artık işletmeler tarafından yapılan halk günü gibi indirimler filmin yapımcısı ve dağıtımcı tarafından da kabul edilirse uygulanabilecek.

Dizi ve Sinema teklifi

Bunun haricinde ise,  filmlerden önce yayınlanan reklam ve fragmanlar konusunda önemli değişikliklere gidilecek. Bundan sonra, filmlerden önce gösterilen reklamların süresi 10 dakika ile sınırlı olacakken, fragman gösterimi ise en az üç en fazla 5 dakika olacak.

Kabul edilen kanun tasarısına göre, ilk uzun metrajlı kurmaca film yapım, uzun metrajlı film yapım, ortak yapım, senaryo ve diyalog yazım, animasyon film yapım, kısa film yapım, belgesel film yapım, çekim sonrası, dağıtım ve tanıtım ile yerli film gösterim destek türlerinde yapılan başvuruları değerlendirmek ve desteklenecek olanları belirlemek üzere, sayısı dördü geçmemek üzere “destekleme kurulları” oluşturacak.

Destekleme komisyonu 8 üyeden oluşacak!

Söz konusu bu destekleme komisyonunun 8 üyeden oluşacağı açıklandı. Bu üyeler ise, sinema ve dizi sektöründe ilgili birimler tarafından seçilecek olan yönetmen, yapımcı, senaryo ve diyalog yazarı, oyuncu, sinema salonu işletmecileri, film dağıtımcıları, yayıncı kurum veya kuruluş temsilcileri ve ilgili alanlarda eğitim veren öğretim üyelerinden oluşacak.

Söz konusu bu öğretim üyeleri ise, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenecek üç üye ve bir bakanlık temsilcisi olacak.

Dizi ve Sinema teklifi

Bu kurulacak olan komisyonun asıl amacı ise, yerli veya yabancı yapımların, ticari dolaşıma veya sunulmasından önce değerlendirilmesinde ve sınıflandırılmasında öncülük edecek.

Bu gelişme ile beraber merakla beklenen filmlerde işletmeciler ve yapımcılar arasındaki kavga son bulmuş oldu. Söz konusu beklenen filmlerin kısa süre süre içerisinde vizyona gireceğini de belirtelim.

Peki, siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmından aktarabilirsiniz.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Dizi ve sinema teklifi Meclis’te kabul edildi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Umarım akn kalkmasındaki gibi fatura halka kesilmez. Şu ükede her şey işveren yararına yapılıyor ne yazık ki.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Reklam sürelerinin azaltılması bilet fiyatlarına bariz yansıyacaktır. 20TL olan bilet 30-40TL olur. Promosyon bilet olayının kalkması yapımcılar için yerinde bi karar olmuş.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Filmleri artık 50 tl den aşağı izleyemeyiz. Üstelik yanında mısır ve içecek de yok.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu kararı destekliyorum. Türk sinema yapımcıları ve oyuncular bu konuda haklı ancak bir zahmet vasat yabancı filmler seviyesine bari çıksalar. Türk filmi senede bir ancak izleyebiliyorum. O da ne kadar beğendiğim tartışılır. Varsa yoksa Şener ŞEN

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Reklamlar yüzünden artık sinemaya ayak basmaz oldum. Evime bir sinema bileti fiyatına bir ay Netflix üyeliği alıp dev ekran televizyondan film ve dizi seyrediyorum. Üstelik reklam da yok!

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  40 tllik fiyat?

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Filmin başlama saati 5 ise o saatten önce reklamlar bitmeli, film başlama saatinde reklam izletiyorlar.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Konu cebe gelene kadar sessizlik…

" Dizi ve sinema teklifi Meclis’te kabul edildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dizi ve sinema teklifi Meclis’te kabul edildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dizi ve sinema teklifi Meclis’te kabul edildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Türkiye, Koronavirüs aşısı yapabilecek mi? (Video) Türkiye, Koronavirüs aşısı yapabilecek mi? (Video)
 2. 2 MediaMarkt dev televizyon indirimlerini başlattı! MediaMarkt dev televizyon indirimlerini başlattı!
 3. 3 Performans canavarı en güçlü 11 mobil işlemci! Performans canavarı en güçlü 11 mobil işlemci!
 4. 4 Galaxy Note20 serisine yakından baktık! Galaxy Note20 serisine yakından baktık!
 5. 5 Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler! Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler!
 6. 6 YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak? YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak?
 7. 7 Yerli elektrikli kepçe HICON 7W'yi kullandık! Yerli elektrikli kepçe HICON 7W'yi kullandık!
 8. 8 Duruşunuzu değiştiren cihaz: KOGDEM Straight Duruşunuzu değiştiren cihaz: KOGDEM Straight
 9. 9 Deniz kenarında çalışan yazılımcı! (Video) Deniz kenarında çalışan yazılımcı! (Video)
 10. 10 İstediği her şeyi tarayan Kodak Alaris E1035 İstediği her şeyi tarayan Kodak Alaris E1035