Okunma

Dizüstü Bilgisayar Kısır Eder mi?


09 Kasım 2010 Salı 14:25
Dizüstü Bilgisayar Kısır Eder mi?

Dizüstü bilgisayarların günümüzde bu kadar çok ilgi görmelerinin sebeplerinin başında taşınabilir olmaları ve hemen her yerde kullanılabilmeleri geliyor.

Bu cihazların bu kadar çok kullanılması akla insan sağlığına bir zararlarının olup olmadığını getirebiliyor.

Dizüstü bilgisayarları, adının hakkını verecek şekilde dizinin üzerinde ya da kucağında kullanan erkekler üzerinde yapılan bir araştırma gelecek nesiller için büyük önem taşıyor. (Hangi Dizüstü Bilgisayar Bana Göre?)

New York Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya katılan 29 erkek deneğin skrotumlarına sıcaklık ölçen cihazlar yerleştirildi.

 

Dizüstü bilgisayarların yaydığı sıcaklık zaman zaman tehlikeli olabiliyor

 

Tehlikeli Sıcaklık

Bilgisayarları dizüstünde kullanmaya başlayan deneklerin skrotumlarının 10 ile 15 dakika içinde, denekler bunu hissetmeden, tehlikeli derecede ısındığı tespit edildi.

Araştırmayı yürüten ekipten Ürolog Dr. Yelim Sheynkin, üreme çağında olan milyonlarca insanın her gün dizüstü bilgisayar kullandığını, skrotumların belli bir seviyeden fazla ısınmasının sperm kalitesini düşürdüğünü, insanların daha dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

Dr. Sheynkin dizüstü bilgisayar kullanmanın kısırlığa doğrudan neden olamayacağını fakat mevcut olabilecek sorunları daha da artıracağını söyledi.

:: Dizüstü bilgisayarınızı nasıl kullanıyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Dizüstü Bilgisayar Kısır Eder mi?”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Vay be, 9 yıl geçmiş bu haberi yapalı. Zaman ne kadar çabuk geçiyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Etse beni ederdi birader.. Pentium III serisi Notebooklardan beri kullanımdayım. Toshiba ile başladığım yolculuğuma 10’dan fazla notebook değişerek devam ettim. Hanım hamile 🙂 Notebook ısısıyla kısır edecek kadar dandik yaratılmadığımıza eminim.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  direkt dizlerinin üstünde kullanan çok fazla insan yoktur. herkes bir masa bulduğu sürece masada kullanıyor zaten.

  1. Anonim dedi ki:

   ben 2 senedir yatarak bacaklarımı kırıyorum laptopu bacaklarıma alıyorum ve bu ısıyı testislerimden uzak tuttuğunu düşünüyorum ayrıca oyun zevkini baya düşürüyor mausenin kaymadığı için tavsiye etmem ama benim için çok rahat

" Dizüstü Bilgisayar Kısır Eder mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dizüstü Bilgisayar Kısır Eder mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dizüstü Bilgisayar Kısır Eder mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "