Okunma

Dizüstü Bilgisayarı Tam Şarj Etmeyin!


03 Eylül 2012 Pazartesi 06:44
Dizüstü Bilgisayarı Tam Şarj Etmeyin!

Dizüstü bilgisayarınızın pili, en az işlemci veya sabit disk kadar önemli bir bileşen.Gelişen pil teknolojileriyle beraber, işlemcilerin daha az enerji tüketmesi ve işletim sistemlerinin, yüklü olduğu donanımı daha verimli kullanması için yapılan iyileştirmeler, cihazınızı daha uzun süre kullanmanızı sağlıyor.

Ancak, son 10 yıldaki gelişmelere baktığımızda, işlemciler inanılmaz hızlanırken, sabit disklerde devrim niteliğinde gelişmeler olurken, pil teknolojilerinde diğer bileşenlere paralel bir iyileştirme olmadı.

Bu nedenle hem kullanıcılar hem de bilgisayar üreticileri, olan imkanları değerlendirmek için elinden geleni yapıyorlar.

Her şey, pili daha uzun süre kullanmak için

Kullanıcılar, ekranın ışığını kısmaktan tutun da WiFi kapatmak da dahil olmak üzere, belki gelecekte gülerek hatırlayacağımız yöntemleri denerken tüketiciler de bu süreyi uzatmasa da pil ömrünü uzun tutacak ilginç yollar tavsiye ediyorlar.

Enteresan tavsiyelerden biri de pili tam doldurmamak. Belki ilk kez duyuyor ve şaşırmış olabilirsiniz ama bu bir gerçek. Pilinizin tam dolu olması durumunda, bu yapının size sağlıklı bir şekilde uzun süre hizmet vermesi, pek mümkün değil gibi görünüyor.

Eski dizüstü bilgisayarınızı ilk satın aldığınızda 3-4 saat dayanan pil ömrünün, 2 yıl içinde neden 2 saate düştüğünün cevabı da aslında tam olarak burada yatıyor.

Firmalar da kabul ediyor

ShiftDelete.Net Test Merkezi’ne inceleme için gelen bir dizüstü bilgisayarın üreticisi, bu konuda tüketicilere özel bir seçenek sunmuş bile.

Öyle ki; firma tarafından Windows‘a yüklü olarak gelen bu araç, bu dizüstü bilgisayarın pilinin uzun süre kullanılmasını isteyenlere pilin tamamının değil sadece %80‘inin doldurulmasını öneriyor.

Sahip olduğunuz dizüstü bilgisayarla uzun süren bir ilişki içinde olacaksanız, siz de bu tür bir araç le tanışsanız fena olmaz.

:: Dizüstü bilgisayarınızı pili için önerileriniz neler? SDN Forum’da tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

126 yorum - “Dizüstü Bilgisayarı Tam Şarj Etmeyin!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  beyler ömrü bitmiş bir laptop bataryasının sıfır gibi kullanmanın yolu var bataryayı suni bir buz dolabı poşeti ile yani yiyecekler bayatlamasın diye kullanılan poşet ile bataryayı hiç hava olmayacak şekilde sıkıca sarıyoruz ama
  hiç hava almayacak alırsa batarya patlar ve buz dolabının buzluğuna koyup bir hafta bekletin ama bataryanız li-on batarya olacak ve bir hafta sonra bataryayı takın laptopba 1 saat bekleyin sıfır gibi olcak bataryanız ama tabi bu işlemi 1 yılda bir defa yapmalısınız bu teknik ölmüş bataryalar için geçerlidir sıfır bir bataryaya denemeyin benim arkadaşım yaptı benim batarya 10dk dayanıyordu 1 saat 10 dk ye çıktı ve tam bir yıl öyle kullandım

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Batarya`nın şarj süreside 1 saat 25 dakika bence bu hiç normel değil.
  Bu gidişle pili değiştireceğ*****, çare bu gibi gözüküyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Laptop bataryasını yeni aldım.Fakat, bir sorun ***** süresi kısa , batarya % 100 *****, şarj olma süresinin kısa olması ***** ihtimalle, bataryada bir sorun var.

" Dizüstü Bilgisayarı Tam Şarj Etmeyin! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dizüstü Bilgisayarı Tam Şarj Etmeyin! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dizüstü Bilgisayarı Tam Şarj Etmeyin! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "