Okunma

Eski Dizüstülere Göz Atmak İster Misiniz?


01 Aralık 2010 Çarşamba 09:00
Eski Dizüstülere Göz Atmak İster Misiniz?

İşte bu sorunun cevabını sadece teknoloji üreten firmalar verebilir. Çünkü bizler sadece sunulanı alıyoruz. Belki de bizlere sunulmayan onlarca teknoloji, onlarca yeni keşif var. Dizüstü bilgisayar kavramı, dizlerimizin üzerinde çalıştığımız bir bilgisayardan çok yanımızda taşıyabildiğimiz ve istediğimizde kendi bataryası ile birkaç saatin üzerinde kullanabildiğimiz ürünleri teşmil ediyor.

Günümüzde bu tarz ürünler oldukça popüler. Kullanıcılar sadece ofis uygulamalarını çalıştıracağı bir bilgisayara için hantal bir çözümden yana değiller. Birçok kullanıcıda mobil dünyaya ayak uydurarak bilgisayarıyla birlikte dolaşmaktan yana. Özellikle yeni meslekler bu tarz çözümlerin önünü açıyor. Eğer çalışırken sürekli bilgisayar kullandığınız bir iş yapıyorsanız iş saatleri dışında da yaptığınız şeylere erişmek için yanınızda taşıyacağınız bir PC biçilmiş bir kaftan olacaktı.

Yaklaşık 25 yıl önce başlayan taşınabilir PC sevdası günümüzde de oldukça popüler aslında. İsterseniz taşınabilir PC gelişimine resimlerle birlikte bakalım.

IBM 5100

Yukarda görmüş olduğunuz dizüstü bilgisayar 1975 yılı yapımı IBM 5100 modeli. Dizüstü bilgisayarın ekranı sol tarafta ve oldukça küçük. Küçük ekran o zaman kullanılan uygulamalar için yeterli bir çözüm sunuyor.

GRiD Compass

NASA tarafından uzay mekiklerinde de kullanılan GRiD Compass için günümüzdeki dizüstü bilgisayarları andıran ilk örnek diyebiliriz. GRiD Compass 1979 yılında İngiliz tasarımcı Bill Moggridge tarafından yapıldı. 1980’lerde NASA tarafından kullanılan dizüstü bilgisayarın sadece 340 KB belleği bulunuyordu.

Gavilan

1983 yılında kullanıcıların beğenisine sunulan yukarıda görmüş olduğunuz Gavilan isimli dizüstü bilgisayar 5 MHz Intel 8088 işlemcisi ile hayat bulmuştu. Disket sürücü de bulunan bu taşınabilir bilgisayar zamanında oldukça popülerdi.

IBM Convertable

1986 yılında IBM PC Convertible modelini çıkararak taşınabilir dizüstü kavramını bir adım ileriye taşıdı. IBM PC Convertible üzerinde uykuda bekletme işlevini gerçekleştiren bir tuş bulunuyordu.

Mac Portable

1989 yılında piyasaya çıkartılan Mac Portable, Apple firmasının ilk batarya ile çalışan ürünü olma sıfatını da üzerinde bulunduruyor. 1 MB belleğe sahip olan bu ürünün işlemcisi ise Motorola 68000 kod adındaki 16 MHz‘lik düşük güç tüketimli modeli. O zamanlar ki taşınabilir kavramı günümüzden çok farklı. Çünkü Mac Portable’ın ağırlığı 7.2 kg.

iBook

Bu ürün belki de Apple’ın en sembolik taşınabilir ürünlerinden bir tanesi. iBook 1999 ile 2006 yılları arasında satışta kaldı ve satış rekorlarını altüst etti. Apple’in ilk iBook’u 1999 yılında satışa çıkan G3 modeliydi. Ürün üzerinde PowerPC G3 300-466 MHz işlemci kullanılmıştı. 3 kg ağırlığa sahip olan bu dizüstü bilgisayar görünümü ile günümüzdekileri andıran ilk dizüstü bilgisayarlarda.

Alienware M11X

Dell bu ürünü piyasaya çıkardığında herkes taşınabilir bilgisayarlarda oyunda oynanabileceğini gördü. Alienware M11X özellikle üstün donanım yapılandırması ile performans açısından normal PC’leri aratmıyordu.

Acer Iconia

Geçtiğimiz günlerde Acer’ın yeni ürünü Iconia hakkındaki bilgileri sizlere ulaştırmıştık. Bu ürün devrim niteliği taşıyor. 2011 yılının ilk aylarında piyasada olması beklenen ürün ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Yaklaşık 25 yıldır süre gelen taşınabilir bilgisayar tutkusu günden güne artarak devam ediyor. Yakın süre içerisinde masaüstü PC’leri sadece yüksek performans gerekli (server, araştırma PC’leri vb.) yerlerde göreceğiz.

:: Dizüstü bilgisayar kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız sizin dizüstü bilgisayarınızın avantajları neler?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Eski Dizüstülere Göz Atmak İster Misiniz?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    çok iyi insanlara geşmişten örnekler vererek azim ile çalışmasına dair girişimlerde bulunmanız çıkm güzel

" Eski Dizüstülere Göz Atmak İster Misiniz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Eski Dizüstülere Göz Atmak İster Misiniz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Eski Dizüstülere Göz Atmak İster Misiniz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "