‘Dizüstü’nde kötü gidişi Korona salgını düzeltti


10 Aralık 2020 Perşembe 22:12
‘Dizüstü’nde kötü gidişi Korona salgını düzeltti

Yeni yapılan bir araştırma Türkiye’de bilgisayara sahip olma ve kullanıcı alışkınlarındaki değişimi ortaya koydu. TÜBİSAD’ın “Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Endeksi” isimli çalışmasına göre, Türkiye genişleyen bir pazar olsa da nüfusa göre bilgisayar kullanımında dünya ortalamasının altında kalıyor. Küresel salgın nedeniyle dünyada özellikle dizüstü bilgisayar satışlarında grafik yükselişe geçti. Türkiye’de bilgisayar kullanımı ve diğer veriler:

Türkiye’de bilgisayar kullanımı: PC kullanımında sonlarda

Günümüzde artık bilgisayarsız bir hayat düşünmek gerçekten de çok zor. Pek çok işin kolaylıkla halledilebildiği bilgisayarlar gelişen teknoloji ile birlikte farklı varyantlarla da karşımıza çıkıyor. Bu noktada dizüstü bilgisayarlar eğitim, iş toplantıları, oyun oynamak gibi birçok aktiviteyi kolaylıkla gerçekleştirmemiz sağlıyor.

Yakın zaman önce en çok tercih edilen dizüstü bilgisayar markasının HP olduğu ortaya çıkmıştı. Dünyada en çok satan dizüstü markası 14.7 milyon adet ile HP olurken, 14.6 milyon ile onu Lenovo takip etmişti. Dördüncü sırada ise Apple yerini almıştı. Bu liste dünyadaki dizüstü bilgisayar tercihlerini ortaya koyuyor. Peki Türkiye’de durum nasıl? TÜBİSAD’ın raporundaki verilerle Türkiye’deki bilgisayar pazarı ve kullanıcı eğilimlerine bakalım:

Türkiye-nin-PC-kullanimi-00

81 milyonluk bir nüfusu bulunan Türkiye’de bilgisayar pazarı sadece 1.6 milyon gibi bir rakama karşılık geliyor. Maalesef 50 kişiden 1’inde bilgisayar bulunuyor. Bu oran 83 milyonluk nüfusu bulunan Almanya’da 10.7. Yani 8 kişiden 1’inde bilgisayar bulunuyor.  Fransa’nın 67 milyonluk nüfusuna karşılık 7.8 milyonluk bir pazar bulunuyor ve her 8 Fransız’dan 1’i bilgisayar sahibi.

İngiltere, Polonya ve İsrail’in de dahil olduğu bu sıralamada Türkiye sonlarda yer alıyor. Bizim peşimizden gelen 10 milyon nüfusa sahip Yunanistan’da bilgisayar pazar payı 500 bin. Bu da sadece 20 kişiden 1’inin bilgisayara sahip olduğu anlamına geliyor.

Türkiye-nin-PC-kullanimi

2020 yılının üçüncü çeyreğindeki dizüstü bilgisayar verilerine değinmeden geçmeyelim. Bu çeyrekte yaklaşık 63 milyon adet dizüstü bilgisayar satışı gerçekleşmiş. Bu ise pazarın yüzde 34 oranında büyüdüğünü gösteriyor.

En çok satan laptop markası 14.7 milyon adet ile HP olurken, onu 14.6 milyon ile Lenovo takip etti. Diğer markalar ise sırasıyla şu şekilde: Dell 8.5 milyon, Apple 6.0 milyon, Acer 4.9 milyon. Listede bir de Others başlığı altında 13.4 milyonluk bir satış buluyor.

Bilgi ve İletişim Teknolojilerinde ise pazar kırılımı önem taşıyor. Yıllar içinde kullanımların ve tercihlerin değişmesiyle birlikte pazarda önemli bir genişleme gerçekleşti. Bunun yıllara göre rakamsal dağılımı da önemli zira; iletişim teknolojileri 2015 yılından bu yana 55.6’dan milyar TL’den 2019’da 96.6 milyar TL’ye yükselmiş durumda. Bilgi teknolojileri ise 2015 yılında 25.9 milyar TL iken, 2017’de 87.4 milyar TL’ye kadar yükselmiş ancak 2019 yılına 56.61 milyar TL’ye gerilemişti.

Türkiye’nin PC kullanımı ve sektörün büyüklüğü ne durumda?

Türkiye-nin-PC-kullanimi

Peki bunlar ne işimize yarıyor? Öncelikle “Bilgi ve iletişim teknolojilerinin Türkiye ekonomisindeki payı nasıl?” sorusunun cevabını verelim: Türkiye’deki sektör büyüklüğü 26.8 milyar dolar ve sektörün yıllık ihracatı 1.1 milyar dolar civarında. 143 bin kişiye istihdam sağlayan sektörün Gayri Safi Milli Hasıla’ya (GSMH) katkısı yüzde 3.5. Bu da 760 milyon dolara karşılık geliyor.

Bu noktada dünyadaki bilgisayar pazarındaki son veriler Türkiye’deki durumu anlamak için önemli. Dizüstü bilgisayar pazarında karşımıza ikinci sırada çıkan Lenovo, masaüstü satışları eklenince yüzde 23.7 PC pazar payı liderlik tahtına oturuyor.

Türkiye-nin-PC-kullanimi

İlk çeyrek raporunda yüzde 53.2’lük artı, ikinci çeyrekte yüzde 72.3, son çeyrekte ise yüzde 81.3 gibi yüksek bir orana ulaşıyor. 207 milyon adet bilgisayar satışının gerçekleştiğini söylemek mümkün. Yıllık tahmin ise 300 milyon… Bu grafikte dikkat çeken yükselişin nedeni ise tahmin edebileceğiniz gibi koronavirüs salgını. Şirketlerin evden çalışma düzenine geçmesi, öğrencilerin uzaktan eğitim ihtiyacı ve evde geçirilen zamanın artması, bilgisayara olan ihtiyacın bu dönemde artması tesadüf değil.

Bu durum Türkiye’de benzer bir dalgalanmaya neden oldu. TÜBİSAD raporundaki verilere göre, 2017 yılında 2 milyon 4, 2018’de ise yüzde 35’lik bir düşüşle 1 milyon 298 bin, 2019’da 1 milyon 636 bin bilgisayarın satıldığı Türkiye’de 2020’deki artış dikkat çekici. Bu yılın ilk dokuz ayında gerçekleşen satış 2.2 milyonu geçmiş durumda.

Türk insanının bilgisayar tercihinde ise tahmin edileceği gibi dizüstü ağırlıkta. Kullanıcıların yüzde 75’i dizüstü, yüzde 25’i ise masaüstü bilgisayar tercih ediyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Kimse keyfinden almamazlık yapmıyor dolar kuru yüzünden kimse alamıyor ben ve kardeşim tek bilgisayarla idare ediyoruz derslerimiz aksıyor ama yapacak bir sey yok alamıyoruz

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

%90 zam geldi. Nasıl alsın millet?
Üç çocuk olsa okula giden hangi birine yetişecek?!
İkinci elde bile 4000 TL den başlıyor.
Hiç olmazsa öğrencilere indirim yapılsa.
İnsaf Ya Hû!

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Uzaktan eğitim sebebiyle çoğu insan kredi katına taksitle aldı. Bu alım onların en az 3 aylık harcamalarında kısıtlama demek oluyor. Fakirlikte Afrika’ya ramak kaldı.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Birkere de fiyatlar nasıl değişti teknolojide bu bakımdan yazıyı kaleme alsaydınız 450 tl lik yazıcılar 1200 tl oldu,1000 tl lik telefonlar 1800 tl oldu, 2500 tl ye satılan pentium işlemcili laptoplar 4500 tl ye satılıyor işin en kötü tarafıda bunların hepsi 2-3 yıl içinde çöpe gidecek teknoloji israfı olacak çünkü suan nerdeyse hiçbir büyük teknoloji marketleri eski laptop satmiyor çünkü eskileri halka iteledi olan yine garibana oldu

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Okumaya değer haberleri hep Nilay Kamu yapıyor.

" ‘Dizüstü’nde kötü gidişi Korona salgını düzeltti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ‘Dizüstü’nde kötü gidişi Korona salgını düzeltti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ‘Dizüstü’nde kötü gidişi Korona salgını düzeltti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  2. 2 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  3. 3 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  4. 4 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  5. 5 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  6. 6 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  7. 7 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  8. 8 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  9. 9 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  10. 10 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!