Okunma

Dizüstünün Sabit Diski Nasıl Değiştirilir?


28 Ocak 2011 Cuma 12:22
Dizüstünün Sabit Diski Nasıl Değiştirilir?

Dizüstü bilgisayarlar her tarafı kapalı bir kutu gibi gözüktükleri için bileşenlerinin değiştirilmesinin zor olduğu düşünülür.

Aslına bakılacak olursa bundan birkaç sene önce durum gerçekten de böyleydi fakat artık üreticiler bazı bileşenleri daha ulaşılır kılıyorlar. (Hangi Dizüstü Bilgisayar Bana Göre?)

Dizüstü bilgisayarların arka tarafında kapaklar bulunuyor

Sabit Disk ve Bellek

Bu bileşenlerin başında ise sabit diskler ve bellekler yer alıyor. Son dönemde piyasaya sürülmüş çoğu dizüstü bilgisayarın arka kısmını çevirdiğinizde, sabit disk ve belleklere ulaşabileceğiniz bir kapak görüyorsunuz.

Dizüstü bilgisayarınızın sabit diski ihtiyaçlarınızı karşılamamaya başladıysa yeni bir sabit diskle değiştirmekten korkmayın. Dizüstü bilgisayarın sabit diski nasıl çıkarılıyor şimdi beraber görelim. Dizüstü bilgisayarlarda genellikle 2,5 inçlik sabit disklerin kullanıldığını da belirtelim.

Kapağı Çıkarmak

Dizüstü bilgisayarın arka tarafını çevirdiğinizde üzerinde HDD ve memory yazan bir kapak görebilirsiniz.

Sabit diske ulaşmak için sadece kapağın üzerindeki vidayı sökün. Dizüstü bilgisayarın arka tarafındaki tüm vidaları sökmenize gerek yok.

Vidayı söktükten sonra kapağı yavaş ve dikkatli bir şekilde kaldırın. Bu kapaklar genelde çok kolay açılmazlar. O yüzden uygulayacağınız güce dikkat edin.

Kapağı kaldırdıktan sonra sabit diski görebilirsiniz. Ayrıca modele bağlı olarak, bellekleri de görebilmek mümkün oluyor.

Yuvadan Çıkarmak

Sabit diske ulaştıktan sonra şimdi sıra onu yerinden çıkarmaya geldi. Bunun için yıldız uçlu bir tornavidaya ihtiyacınız var.

Sabit diskin içinde durduğu kabın köşelerinde onu bilgisayara monte eden vidalar bulunur. Bunları tornavida yardımıyla çıkarın.

Bu vidaları söktükten sonra sabit diski yuvasından dışarı çıkarabilirsiniz. Çıkardığınız vidaları kaybetmemeye dikkat edin. Çok küçük olan bu vidaları kolaylıkla kaybedebilmek mümkün.

Son Bağlantı

Yuvadan çıkardığınız sabit disk henüz bilgisayardan tam olarak ayrılmış değil. Sökmeniz gereken bir bağlantı daha var.

Geriye kalan son bağlantı sabit diskten veri aktarımını sağlayan ve güç sağlayan SATA arayüzüdür. Eski modellerde bunun yerine IDE bağlantısı da bulunabilir.

Buradaki bağlantıyı hafifçe çekerek ayırabilirsiniz. Kablonun kendisinden asılmak yerine üst kısmını tutup çekmeniz daha iyi olacaktır.

Son bağlantıyı da kopardıktan sonra sabit diskiniz artık elinizde. Şimdi yeni sabit diski takmaya hazırlanabilirsiniz.

Koruma Kasası

Dizüstü bilgisayarınızdan çıkardığınız sabit diskin üzerinde bir de koruma kasası bulunur. Yeni diski takmak için bunu da çıkarmalısınız.

Bu kasayı yan tarafında bulunan vidaları sökerek çıkarabilirsiniz. Bunu yapmadan önce sabit diskin kasanın içinde hangi konumda olduğuna dikkat edin. Yeni sabit diski de bu şekilde takmalısınız.

En sonunda sabit diski tamamen çıkarmayı başardık. Yeni sabit diskinizi kasanının içine koyun, bilgisayardaki yuvasına yerleştirin ve bağlantılarını yapın. Kapağı da kapattıktan sonra yeni sabit diskinizi kullanabilirsiniz.

:: Dizüstü bilgisayarınızın sabit diskini değiştirmeyi düşünüyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Dizüstünün Sabit Diski Nasıl Değiştirilir?”

 1. kowalskii dedi ki:

  Çıkan HDD de bir aparat yardımı ile taşınabilir yapabiliyoruz sanırım En kötü aktif ve çalışır hale getirebiliyoruz. Böylece kar üstüne kar

 2. hanxhanx dedi ki:

  wd scorpio black 7200prm 1 ay önce taktım eski seagete 5400 rpm lilk 320 gb hdd ile arasında gercekten daglar kadar fark var iikide degistrmisim eski hdd yede usb3 kutusu aldım onuda harici olarak jet gibi kullanıorum

 3. denizkadarderin dedi ki:

  dediğin hdd yi WD5000BEKT alalı 1 hafta oldu ***** dan 110 liraya aldım 10 lira puanım vardı…

 4. aperon dedi ki:

  hb’nın stoklara westerndigital 2.4" 500gb 7200rpmlik scorpio black hardisk tekrar girerse bu aralar bende diskimi değiştirmeyi düşünüyorum…
  yazı için teşekkürler.

 5. Champion78 dedi ki:

  Sabit disk kısmen çok daha kolay. Bir de işlemci nasıl değiştirilir yazısı yazsanız süper olur Hatta değiştirmekten ziyade uyumluluğu nasıl anlayabiliriz?

  Mesela benim dizüstümde t2330 (1.6Ghz) işlemci vardı, 1 buçuk sene boyunca uyumlu işlemci aradım. Intele sordum Asus’a sor dedi. Oraya sordum alakasız cevaplar (soğutma problemi olabilir, garantisi bitebilir vs.) verdi. Tam t7200 almaya karar vermiştim ki son anda t3400 (2.16Ghz) karar verdim. sahibinden.com dan biriyle anlaştım, adam uymazsa geri alırım da dedi, 30tl ye aldım, montajını yaptım tıkır tıkır çalışıyor

  Diyeceğim o ki, işlemci uyumluluğu konusu neredeyse hiçbir yerde yok, anlatılmamış. Bu konuda bir çalışma olursa çok faydalı olur. Öyle bir yazı hazırlanana kadar işlemci uyumunu kontrol etmek isteyenler http://ark.intel.com adresine bakabilirler…

" Dizüstünün Sabit Diski Nasıl Değiştirilir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dizüstünün Sabit Diski Nasıl Değiştirilir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dizüstünün Sabit Diski Nasıl Değiştirilir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "