DJI drone’lar Corona virüse karşı!


25 Şubat 2020 Salı 18:14
DJI drone’lar Corona virüse karşı!

2019 yılının son günlerinde Çin’in Wuhan şehrinde Covid-19 isimli bir virüs ortaya çıktı. Tüm dünyaya Corona virüsü ismiyle yayılan bu virüs, şimdiye kadar başta Çin olmak üzere birçok ülkede insanların hayatını kaybetmesine neden oldu. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bini geçti. Şimdi ise, DJI drone’lar Corona virüs ile mücadele etmeye başladı.

DJI drone’lar Corona virüs ile savaşıyor

Corona virüsü salgının yayılması nedeniyle ülkede oluşan korku havasını dağıtmak ve krizi çözmeye destek olmak amacıyla yeni teknolojilerin nasıl kullanılacağını araştıran Çin kamu güvenliği yetkilileri, DJI drone’lar ile mücadele başlattı.

Tarımsal Teknoloji kuruluşuyla birlikte çalışan DJI, saldırı ile mücadele edebilmek için 1,5 milyon dolar ödenek ayırdığını açıkladı. Araştırma ve test süreçleri sonrası havadan klor veya etil alkol bazlı dezenfektan püskürtmek için uygun yöntemler geliştirildi. Bu sayede drone’lar yardımıyla Çin’de halka açık alanlarda dezenfekte işlemi yapılarak virüsle mücadelede önemli bir adım atıldı.

Şimdilerde Çin’in Shenzhen şehrinde 3 milyon metrekareden fazla alanda yapılan dezenfekte işlemi devam ediyor. Ayrıca, 1.000 ilçeye de yardım ediliyor. 600 milyon metrekareyi kapsayan hedef alanlar arasında fabrikalar, yerleşim alanları, hastaneler ve atık arıtma tesisleri bulunuyor.

Drone’ların daha farklı görevleri de bulunuyor. Örneğin, halka açık toplantılarda kullanılması amacıyla hoparlörler drone’lara monte edilmiş durumda. Ayrıca, hastalıktan korunma hakkında önlemler ve bilgiler içeren pankartlar da drone’lar aracılığıyla halka ulaştırıldı. Ek olarak, drone’larda kullanılan termal kameralar vücut sıcaklığını izleyebiliyor. Böylece tıbbi personele yardımcı olunuyor.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Havayı kirleten bacalara filtre takmaya harcasalar ya o parayı

" DJI drone’lar Corona virüse karşı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere DJI drone’lar Corona virüse karşı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda DJI drone’lar Corona virüse karşı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)