DJI’dan ABD krizi sonrasında yeni çekim modu!


02 Ekim 2017 Pazartesi 23:30
DJI’dan ABD krizi sonrasında yeni çekim modu!

Geliştirdiği teknolojiler ile drone sektörüne yön veren DJI, geçtiğimiz aylarda ABD ordusunun tüm personeline yaptığı ‘ DJI’ın ürünlerini kullanmayı bırakın ‘ açıklaması sonrasında sektörün gündem maddesi oldu.

Dilerseniz, ABD ordusunun kararı sonrasında geliştirilen çözüme geçiş yapmadan önce yaşananları kısaca bir hatırlayalım.

GO 4 isimli uygulama ile uçuş sırasında içerisinde ses ve görüntünün de yer aldığı bazı verilerin ABD ve Çin’de yer alan sunuculara aktarıldığının ortaya çıkması sonrasında ABD ordusu ürünlerin kullanımını bırakma kararı aldı.

Uçuş sırasında internet bağlantısı kesiliyor!

Bu krizi çözüme bağlamak isteyen drone üreticisi, yerel veri modu olarak adlandırdığı yeni uçuş modunu duyurdu. Bu yenilik sayesinde drone uygulamanın içerisinden ve dışarıdan gelen internet trafiğine kapatılıyor.

Ancak DJI, internet bağlantısının devre dışı bırakıldığı bu uçuş modunda sorumluluğun kullanıcıya ait olduğunu özellikle vurguluyor. Zira, internet bağlantısı olmadığı için drone uçuş sırasında konumunu saptayamaz ve bu nedenle uçuşa yasaklı olan bölgeler konusunda sizi bilgilendiremez.

DJI

Yükseklik, mesafe ve hız gibi verilerin ise uçuş modundan bağımsız bir şekilde drone üzerinde saklanmaya devam edileceği belirtiliyor.

Yetkililer ise geliştirdikleri bu uçuş modunun devletler tarafından gerçekleştirilen kritik operasyonlar için büyük bir güvenlik katmanı haline dönüştüğünü ifade ediyor.

Şu anda DJI Pilot uygulaması ile gerçekleştirilen drone kontrolünde aktif hale getirilebilen bu özelliğin, DJI Go 4 gibi uygulamalar ile ne zaman buluşacağı ise bilinmezliğini koruyor.
:: Sizce günlük hayatta bu tür güvenlik önlemlerine ihtiyaç var mı?yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" DJI’dan ABD krizi sonrasında yeni çekim modu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere DJI’dan ABD krizi sonrasında yeni çekim modu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda DJI’dan ABD krizi sonrasında yeni çekim modu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  2. 2 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  3. 3 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  4. 4 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  5. 5 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
  6. 6 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
  7. 7 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  8. 8 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  9. 9 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  10. 10 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?