Okunma

DOCSIS 3.1 ile hızlar coşacak!


01 Kasım 2017 Çarşamba 09:30
DOCSIS 3.1 ile hızlar coşacak!

Yüksek hızda veri, video, ses ve yeni nesil servislerin güvenli şekilde sağlanması amaçlı önde gelen inovasyon laboratuvarı CableLabs, Full Duplex DOCSIS 3.1 spesifikasyonlarını tamamladı. DOCSIS 3.1 sayesinde varolan hibrit fiber-koaksiyel (HFC) teknolojisi üzerinden yükleme kapasitesi ciddi anlamda artarken, simetrik çoklu-Gigabit servislerine de olanak sağlanacak.

Full Duplex DOCSIS 3.1 neler sağlıyor?

Gelişmekte olan teknolojilerin daha fazla bant genişliği gerektirmesinden dolayı, kullanıcı taleplerinin de öngörülmesi ile operatörlerin gelecekteki sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanım ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olması hedefleniyor.

Full Duplex DOCSIS 3.1 teknolojisi, CableLabs’in 10 Gbps indirme ve 1 Gbps yükleme genişbant dağıtımlarını mümkün kılacak. Kıyaslama için 2008 yılında sunulan DOCSIS 3.0 ile 1.2 Gbps indirme ve 200 Mbps yükleme yapılabildiğini belirtelim.

DOCSIS 3.1

Günümüz DOCSIS ağlarında, spektrum indirme ve yükleme arasında bölünüyor ya da spektrum indirme ve yükleme trafiği arasında paylaşılıyor. Full duplex iletişim ise indirme ve yükleme trafiğinin verimli olarak aynı spektrumu eşzamanlı kullanmasını sağlıyor.

Önceki nesil DOCSIS teknolojisindeki geriye dönük uyumluluk sayesinde fiber döşeme ihtiyacı ve maliyetinin de ortadan kalkacağı ifade ediliyor.

:: Bu teknoloji hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “DOCSIS 3.1 ile hızlar coşacak!”

  1. Kerim dedi ki:

    Kablonet Doctis 3.0 kullanıyor olsada 1gbps hızı ne yazıkki sunmuyor 3.1 e gecip 1gbps sunsada yeterli olur bence.

  2. Hakan dedi ki:

    kablotv ye iletsen ne olur 10.000 TL mi vericen bu hizlara ?

  3. rumuz dedi ki:

    kablotv şebekesini yöneten ekibe iletin bu haberi.

" DOCSIS 3.1 ile hızlar coşacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere DOCSIS 3.1 ile hızlar coşacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda DOCSIS 3.1 ile hızlar coşacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "