Doğal afet bölgelerine özel robotlar geliştirildi


17 Mayıs 2019 Cuma 07:00
Doğal afet bölgelerine özel robotlar geliştirildi

Çim biçme alanlarından, pencere temizlemeye, pencere temizlemeden Uluslarası Uzay İstasyonu’na kadar her alanda robotlar kullanılıyor. Şimdi Kaliforniya’daki bir grup mühendis, doğal afet yaşanan bölgelere bırakılmak üzere tasarlanan bir robot geliştirdiler.

Hayat kurtaran robotlar

Yaklaşık iki metre genişliğe sahip bu yumuşak dokulu robot, merkezinde top şeklinde tasarlanmış bir aksam bulunduruyor. Bu aksamın içerisinde bir kamera ve hassas ölçüm cihazları bulunuyor. Bu robot yumuşak ve şekil değiştirebilen yapısı sayesinde yüksek yerlerden atılsa da çalışmaya devam ediyor. Böylece doğal afet bölgelerine helikopter aracılığı ile atılmaları mümkün hale geliyor.

Mühendislere göre bu şekil değiştirebilen robotun yapılma sebebi doğal afetler. Bu robot; deprem bölgeleri, yangın alanları ve tehlikeli kimyasal sorunların yaşandığı noktalara atılıyor ve ardından bölgeden veriler toplanmaya başlanıyor. Bu sayede bölgenin detaylı analizi kolayca çıkarılıyor ve alanın haritalandırması yapılıyor.

Squishy Robotics CEO’su Alice Agogino yaptığı açıklamada: “Bunun hayat kurtaracağını düşünüyoruz. Robotları 600 feet yükseklikten atılabilecek şekilde tasarladık. Bu ürünler hızlı olmayacak, onları hız için tasarlamadık. Bu ürünün avantajı engebeli arazilerde çalışabilmesi olacak.” dedi.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Doğal afet bölgelerine özel robotlar geliştirildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Doğal afet bölgelerine özel robotlar geliştirildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Doğal afet bölgelerine özel robotlar geliştirildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "