Okunma

Doğru Macbook Pro’yu Seçmek


26 Ekim 2013 Cumartesi 12:00
Doğru Macbook Pro’yu Seçmek

Apple, hafta başında gerçekleşen etkinliğinde Macbook Pro serisini baştan aşağı yeniledi. Güncellenen modeller, satıştan kaldırılanlar, aynı kalanlar derken bir anda 6 ayrı modelden oluşan bir ürün gamı tüketicilerin karşısına çıktı.

Durum böyle olunca, doğru modeli seçmek ve modeller arası farklılıkları tam olarak anlamak konuya uzak olan okuyucularımız için biraz daha güçleşti. Bu nedenle, son güncelleme çerçevesinde yeni Macbook ailesinin tüm ayrıntılarını sizler için incelemeye aldık.


Macbook Air ve Macbook Pro Retina Ekran Başlangıç Fiyatları

Öncelikle söze Retina ve retina ekran olmayan Macbook Pro ayrımından başlamak daha doğru. Güncelleme öncesinde var olan bu ayrım hem 13 inç hem de 15 inç ekran büyüklükleri için geçerliydi. Her iki boyutta da hemretina ekran hem de standart çözünürlüklü ekrana sahip model yer alıyordu.

Bu güncelleme ile birlikte, ilk kez 2008 yılında duyurulan ve o günden bugüne tasarımı aynı kalan klasik Macbook Pro’ya veda süreci başladı. 15 inç ekranda tamamen satıştan kaldırılan ürünün 13 inç giriş sınıfı modeli ise stoklar dahilinde şimdilik satışta. Bu model dışındaki tüm modeller ise Retina Ekranlı Macbook Pro olarak dikkat çekiyor.

Modeller için ortak özellikleri listeleyerek her modelin ayrı ayrı özelliklerine, hangi amaçlar ve hangi kullanım alanları için daha uygun olduğuna bir göz atalım.

13 inç Macbook Pro için ortak özellikler; İnç başına 227 piksel yoğunluğu sunan 2560×1600  LED arka aydınlatmalı IPS ekran, 4. Nesil Core i5 işlemciler, Intel Iris grafik çözümü, 720p FaceTime kamera, 802.11ac Wi-Fi, Bluetooth 4.0, iki adet Thunderbolt 2 ve iki adet USB 3.0 bağlantı kapısı, HDMI çıkışı, SDXC kart girişi, Stereo hoparlör, çift mikrofon ve kulaklık girişi.

15 inç Macbook Pro için ortak özellikler; İnç başına 220 piksel yoğunluğu sunan 2880 x 1800 LED arka aydınlatmalı IPS ekran, 4. Nesil i5 işlemciler, Intel Irıs Pro grafik çözümü, 720p FaceTime kamera, 802.11ac Wi-Fi, Bluetooth 4.0, iki adet Thunderbolt 2 ve iki adet USB 3.0 bağlantı kapısı, HDMI çıkışı, SDXC kart girişi, Stereo hoparlör, çift mikrofon ve kulaklık girişi.

İşte modellere göre Macbook Pro değerlendirmelerimiz….

13 inç Macbook Pro (2012)

Hali hazırda Macbook Pro ailesinin en ucuz üyesi olan bu model, 2012 yılında güncellenen serinin giriş sınıfını oluşturuyor. Üçüncü nesil Core i5 2.5 Ghz işlemciye sahip cihaz, 4 GB bellek ve 500 GB (5400 rpm) sabit disk ile geliyor. HD 4000 grafik çözümünün kullanıldığı Macbook Pro, yerleşik optik disk sürücü barındıran son Apple dizüstü modeli olarak da öne çıkıyor.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen etkinlikte güncelleme almayan modelin satışı hali hazırda devam ediyor. Giriş sınıfıRetina Macbook Pro ile arasında sadece 100 dolar fark olan 1199 dolar fiyat etiketli bu cihazı, dahili optik disk okuyucuyu olmazsa olmaz görmeyen okurlarımıza kesinlikle önermiyoruz. Çünkü retina ekran ve diğer özelliklerin getirisi, 100 dolarlık farka fazlasıyla değecektir.

13 inç Macbook Pro Retina Ekran (Giriş Sınıfı)

Son güncelleme, Retina Ekran Macbook Pro almak isteyip de fiyatlarının düşmesini bekleyenler için harika bir fırsat doğurdu. Apple, bu güncellemede 13 inç ekran büyüklüğündeki model sayısını üçe çıkarttı ve her bütçeye göre seçenek sundu.

2.4 Ghz Core i5 işlemci, 4 GB bellek, 128 GB SSD ve Intel Iris grafik çözümü ile gelen giriş sınıfı Macbook Pro, yüksek depolama kapasitesine ihtiyaç duymayan kullanıcılar için doğru tercih. Sahip olduğu donanımı, mobilitesi, son derece şık tasarımı ve retina ekranı ile cihaz 1299 dolarlık fiyatı kesinlikle hak ediyor.

13 inç Macbook Pro Retina Ekran (Orta Sınıf)

Giriş sınıfı modele göre sadece bellek ve depolama kapasitesinde üstünlüğü bulunan orta sınıf Macbook Pro diğer model ile aynı işlemciye sahip. Giriş sınıfındaki 4 GB belleğin bu modelde 8 GB’a yükseldiği görülüyor. Depolama alanı ise iki katı artarak 256 GB olarak belirlenmiş durumda.

Her iki modelin arasındaki 200 dolarlık fark, 4 GB bellek ve 128 GB SSD artışına tekabül ediyor. Ancak burada gözden kaçırılmaması gereken nokta şu ki, Retina Macbook Pro’da bellekler anakarta entegre olarak geliyor. Bir başka değişle, sonradan bellek ekleme şansı bulunmadığı için aradaki fiyat farkından çok ihtiyaca bakılması gerekiyor.

Daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyanlar ve ağır programları kullanmayı düşünenler giriş sınıfına değil, 8 GB bellekli ve 256 GB SSD’li bu modele yönelebilirler.

13 Macbook Pro Retina Ekran (Üst Sınıf)

Serinin üst sınıfı doğal olarak en yüksek depolama kapasitesi ve serideki en hızlı işlemci ile geliyor. 2.6 Ghz Core i5işlemciden gücünü alan model, 512 GB SSD depolama birimine sahip. Bellek ise orta sınıf model ile aynı şekilde 8 GBolarak belirlenmiş.

 

1799 dolar fiyat etiketine sahip bu modeli, spesifik programlar aracılığıyla profesyonel çalışmalar yapacak, mobilitesi yüksek bir cihaz arayan okurlarımıza önerebiliriz.

15 inç Macbook Pro Retina Ekran (Alt Sınıfı)

15 inç ekran büyüklüğünde klasik Macbook Pro’nun satıştan kalkmasıyla birlikte serinin başlangıç fiyatı tekrar 1999 dolara yükseldi. Apple son birkaç güncellemedir 15 inç Macbook Pro’nun başlangıç fiyatını 1799 dolara kadar düşürmüştü ancak bu güncellemede, bu fiyat etiketi üst sınıf 13 inç Macbook Pro’ya ayrılmış durumda.

Giriş sınıfı 15 Macbook Pro’nun teknik detaylarına baktığımızda, cihazın 2.0 Ghz’lik Core i7 işleci ile geldiği ve 8 GBbelleğe sahip olduğu görüyoruz. 256 GB SSD depolama kapasitesine sahip cihazda, Intel Irıs grafik çözümünün kullanıldığı 13 inç modellerden farklı olarak Intel Iris Pro’ya yer verildiği görülüyor.  Buna rağmen, modelde harici bir grafik çözümünün yer almaması dikkat çekiyor.

15 inç alt sınıf Macbook Pro’yu daha büyük ekran çözümüne ihtiyaç duyan grafik tasarımcılara ve video editörlereönerebiliriz. 3D animasyonağır vektörel çalışmalar ve yüksek grafikli oyunlar için harici ekran kartlı üst sınıf modele bakmak daha yararlı olabilir.

15 inç Macbook Pro Retina Ekran (Üst Sınıf)

Apple’ın dizüstü serisinin amiral gemisinde neredeyse yok yok. 2.3 Ghz saat hızında Core i7 işlemci ile gelen cihazda16 GB bellek de standart olarak sunuluyor. 512 GB SSD’ye sahip cihazda Intel Irıs Pro’nun yanı sıra 2 GB GDDR5 belleğe sahip NVIDIA GeForce GT 750m grafik kartı yer alıyor.

2599 dolarlık oldukça yüksek fiyat etiketine karşın cihaz, mobil iş istasyonu olarak kullanılabilecek ve uzun yıllar eskimeyecek donanımı ve yazılımı bir arada sunuyor. Üst sınıf 15 inç Macbook Pro; tam profesyonel video editörler,grafikerler3D artistler ve tasarıma yönelik çeşitli meslek sahipleri için ilk tercih edilecek cihazların başında geliyor.

:: Hangi Macbook Pro’nun sizin için uygun olduğunu düşünüyorsunuz?

 

 

 

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

30 yorum - “Doğru Macbook Pro’yu Seçmek”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İmac pro 27'' yerleşik hoparlörlerin teknik özelliklerini rica etsem? Özellikle frekans aralığı. Teşekkürler

 2. SDN Okuru dedi ki:

  macbookların herhangi birinde oyun oynayabilir miyiz ??

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yazidaki herhangi bir macbook da oyun oynayabilir miyiz?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Macbook PRO'ya yeni geçtim. Gerçekten; şaka değil. Windows pişmanlıktır… :/

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Apple sahibi olayıp o öyle bu böyle diyen çok kullan sonra yap yorumunu. Kullan derken öyle elektronik mağazalarında ayaküstü bakmak değil.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye fiyatını hesaplamak istemedim 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Apple birinciliklen mi microsoftu geçicek anlamadım? zaten adamlar bu işin kitabını yazıyorlar 1976’dan beri. Mac almamak akılsızlık.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  param yok ama mac kullanıcam dıyorsan 700-800 tl degerınde mac kullanımına uygun ıntel ıslemcılı bır laptop a mac os x maverıcks kurulumu yapar babalar gıbı kullanırsın
  ***** m ıncele yukle
  Ama param var dıyorsan macbook pro kesınlıkle alınmalı
  hepımız wındows kullanıyoruz ve kullandık zamanında
  ama gercekten mac kullanmak
  nokıa 3310 dan iphone a gecmek kadar guzel

 9. SDN Okuru dedi ki:

  yeni mac almak isteyenlere tavsiyem alacaksanız imac 27 ve ya 21 lik alın yada macbook pro nun 256 gb lık ssd sini alın ben sahsen pcimde 128 gb lığı kullanıyorum bilgisiyara çok yardımcı oluyor

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Retina ekran dışında hiç bir avantajı yok bu bilgisayarların. O da notebooklara belirli mesafeden bakıldığı için pek önem taşımıyor. Ha bir de sırf hava atmak için kullananlar vardır elbette. Apple fiyat politikasını işletim sistemiyle tasarımı harmanlayıp uçuk fiyata cihaz satmak üzerine kurmuş. Ben OS X’e alıştım diyorsan macbook dışındaki bilgisayarlara da kurma yolu var. O yüzden bu kadar yüksek fiyatları bu cihazlara sırf işletim sistemi için vermek gereksiz.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  3 yil boeulmadan çalışanı yoksa bu anlamlı.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Ezik windows diyen arkadasim macbook kullanamadan once ne kullaniyordun bu kadar iki yuzlu olma

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Mac kullananların baska sistem kullanamadıklarını biliyoruz zaten.
  En basiti iphone kullanıcısı androidi eline alınca kafası karışıyor. Androide kafam basmadı demiyorda nebicim telefon yapmislar diyor. Yada windows cöker diyor. 4 yıl önce win7 kurdugum pc de ne en ufak bir yavaslama nede çökme oldu. Ve bilgisayar isyerimde surekli elemanlarım tarafından kullanılıyor. Yuzlerce virus gordu. Ne virus kaptı ne yavasladı nede çöktü. Tabi windowsu boyle kulllanabilmek her baba yigidin harcı olmuyor. Hadi size mac le kolay gele.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Mac kullanmadım ama inşAllah yakın zamanda iMac alma Plan’ım var bilgisayar var Apple iMac,Mac Pro ve dahası var o yüzden hiç diğerleri ile karşılaştırmayın gerçekten Mac ayrı bi dünya bu bir gerçek ve kabul edin lütfen

 15. SDN Okuru dedi ki:

  MAcbook pro Retina ekran 13″ modeli alınır. Ve windows bilgisayar duvara firlatılır… Kaliteyi doya doya hissedersin…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  TABİ ZATEN MSI BİR MAC OLABİLİR SİZ GİDİN EZİK WİNDOWSUNUZLA SÜRÜNÜN EZİKLER, MAC’İN NE OLDUĞUNU SADECE ONU KULLANAN BİLİR VE ASLA BAŞKA SİSTEM KULLANAMAZ.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Wow o nasil cozunurluk yaw kesinlikle paranin karsiligini veriyor. Sirf ekran icin mac alinir.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  En pahalisi hangisi ise o iyidir diyen arkadaş bu siteye bi daha girme

 19. SDN Okuru dedi ki:

  En pahalisi hangisi ise o iyidir diyen arkadaş bu siteye bi daha girme

 20. SDN Okuru dedi ki:

  500 mb resimli var O.O

 21. SDN Okuru dedi ki:

  deger mi 🙂 msi warken

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Sony Vaio serisinden vazgeçmem

 23. SDN Okuru dedi ki:

  apple bu fiyatlarla microsof tu geç***** sadece abd de satsa karlı çıkı***** enayi ç***** sordum abi mac pro nun nesini sevdim ***** dediki 500mb lik bir resmi açıp aynanda başka bişeyle uğraşa biliyorum hiç kasma ***** anasını.

  1. SDN Okuru dedi ki:

   oyun mu oynuyosun yoksa programlar filan mı?

 24. SDN Okuru dedi ki:

  en pahalısı hangisi ise o iyidir:D

 25. SDN Okuru dedi ki:

  2011 macbook pro 15 inch i7 kullaniyorum. Daha performansi dusmedi. Çökmedi bile. Yavaslamadan eser yok. Daha da kullanirim. Mavericks ile performans yukseldi. Alacaklara tavsiye ederim. Yazilim zor diyenlere 3 gun kullanin birakamazsin diyorum. Saygilar

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Doğru macboook pro yoktur Vaio Flip almamak vardır.

" Doğru Macbook Pro’yu Seçmek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Doğru Macbook Pro’yu Seçmek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Doğru Macbook Pro’yu Seçmek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "