Okunma

Doğru Telefonu mu Kullanıyorsunuz?


19 Ocak 2009 Pazartesi 17:39
Doğru Telefonu mu Kullanıyorsunuz?

Mobil firmalar gece gündüz çalışarak, her yeni modelde kendilerini aşmanın, daha fazla ve daha yenilikçi özellikler sunmanın yollarını arıyor. Peki Nokia, Sony Ericsson, Samsung gibi devlerin sunduğu bu özellikler, kullanıcılardan nasıl bir geri dönüş alıyor?

Aslına bakarsanız, artık dünya nüfusunun tamamına yaklaşan mobil kullanıcılar, bu kadar fazla özelliğe pek de ihtiyaç duymuyor. Yapılan bir araştırmaya göre, kullanıcıların %61‘i yeni bir cep telefonunu ayarlamanın banka hesabı değiştirmek kadar zor olduğu görüşünde.

Aynı şekilde, 4.000 katılımcıyla gerçekleştirilen araştırmada hem ABD hem de Avrupa‘dan yanıt veren kullanıcıların %85‘i, yeni bir telefonu çalışır hale getirmek için yapılması gereken tonlarca ayarlamadan bıkmış durumda.

Mobil Şirketlere Uymayın

Bu noktada iş biraz da kullanıcıda bitiyor. Zira mobil firmaları, en geniş kitleye hitap edebilmek için doğal olarak en fazla özelliği sunmaya gayret gösteriyor. Kendi cihazlarında sundukları özellikleri hiçbir kullanıcı kitlesinin tümüyle kullanmayacağının onlar da farkında.

Ancak her ihtiyaca ayrı bir telefon yapmak yerine, cihazları daha genel yelpazelere ayırmak(giriş seviyesi, akıllı telefon, kameralı telefon gibi) kolaylarına geliyor. Karar mekanizması ise son kullanıcıya kalıyor.

Çözüm: Kendinizi Gereksiz Yormayın

Cep telefonunu aldığınızda, vakit ayıramadığınız ya da anlamadığınız için kullanmadığınız onlarca özelliğin ezikliğini yaşamak istemiyorsanız, daha basit fonksiyonları olan, giriş seviyesi cihazları tercih edebilirsiniz. Herkesin iPhone 3G ya da Nokia 5800 sahibi olması gerekmiyor.

Sizin ihtiyaçlarınıza hitap eden, yeterli bir pil ömrü ve rahat yazabileceğiniz tuş takımına sahip olan giriş seviyesi bir cep telefonu, aslında yıllardır özlemini çektiğiniz teknolojik cihaz olabilir.

Fazla Akıl Başa Bela

Son model telefonlarda da SMS göndermek, gelen çağrıları görüntülemek veya telefon rehberinden kişi bulmak gibi en basit işlemlerin olması gerektiğinden çok daha fazla vakit aldığını göz önünde bulundurun.

Bilinçaltımıza yerleşmiş olan “en kralına sahip olma” güdüsünden bir an önce kurtulmamız gerekiyor. Aksi takdirde yakın zamanda mobil telefon üreticileri için yeni bir pazar doğabilir: Cep telefonu eğitim kursları!

:: Cep telefonunuzun hangi özelliklerini gereksiz buluyorsunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Doğru Telefonu mu Kullanıyorsunuz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Doğru Telefonu mu Kullanıyorsunuz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Doğru Telefonu mu Kullanıyorsunuz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "