Okunma

Doktoru Cebe Getiren Cihaz!


08 Ocak 2015 Perşembe 05:30
Doktoru Cebe Getiren Cihaz!

Sağlık, ivedilikle ele alınması gereken bir konu. Neyseki teknoloji sayesinde her geçen gün yepyeni gelişmelerle karşımıza çıkarak hayatı kolaylaştırıyor, farklı çözümler sunuyor. Örneğin profesyonel endoskopiyi, evde uygulanabilir forma getiren Penguin Scope adlı aygıt, kulak, ağız gibi bölgelerden görüntü almaya yarıyor. Bu görüntüyü, 3.6mm genişliğindeki mavi veya beyaz renkteki LED ışığıyla elde ediyor ve kaydedilen görüntülerle ‘evde tıbbi görüntüleme konulu ilk adım atılmış oluyor.

iOS veya Android cihazlara 30 fps hızında 640 x 480 çözünürlüklü görüntüye eş zamanlı olarak aktarabilen Penguin Scope, görüntülerin microSD karta kaydına da olanak tanıyor. İsterseniz USB kablosunu bilgisayara da takabilirsiniz.

15-01/08/ekran_resmi_2015-01-08_01_39_35.jpgUSB’den şarj olan aygıt, düşük çözünürlüklü görüntü sunsa da 30 fps’de düzgün bir şekilde izlenebilir formda görüntüler sağlıyor. Görüntü kaydı sırasında JPG görüntü kaydına olanak tanıyor ve ışığın parlaklığının kontorlüne de izin veriyor.

Bu aygıt, kulağı ağrıyan bir bireyin görüntülerinin toplanıp, doktorlara ulaştırabilmesi gibi yöntemler üzerinden ilerlenebilir bir fikrin önünü açıyor. Aynı zamanda görüntülerin internet üzerinden sağlanacak hizmetler tarafından ele alınabilmesinin de önü açılıyor. Pratik ve belki de kullanışlı. Fiyatı ise ABD için 149 dolar.

15-01/08/sdn-ces-1420555377-1420663190-1420677837.jpg

:: Penguin Scope’u nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Doktoru Cebe Getiren Cihaz!”

 1. Filmizletiyoruz dedi ki:

  katýlýyorum hocam..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Fitil de oluyor muymuş ?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Kulak ve Cilt muayenesini anladım da. Ağır muayenesi nedir ? ?? Cihaz hızlı sonuç alma ve tedavi için iyi. Ulaşılamayan noktalardaki hastalıkları görmede iyi çalışırsa kolaylık sağlar doktorlara.

 4. Kriptex dedi ki:

  Gayet makul ***** />

  Ancak endoskopiyi evde yapmak deyimi son derece yanlýþ tabiki

  Ayrýca bir insanýn kulak ve boðaz aðrýsý yýlda bir yada hiç olmayan bir durum. O yüzden belki okullarda salgýn dönemlerinde doktor okula uðramadan her öðrenciye check-up amaçlý deð***** cihazla çekilmiþ hiç fotoðraf olmadýðýndan bu da þaibeli.

" Doktoru Cebe Getiren Cihaz! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Doktoru Cebe Getiren Cihaz! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Doktoru Cebe Getiren Cihaz! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "