Okunma

Dizüstünde Dokunmatik Deneyimi Artacak


23 Mayıs 2013 Perşembe 05:25
Dizüstünde Dokunmatik Deneyimi Artacak

CNet’in haberine göre önümüzdeki birkaç yıl içerisinde dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayarların pazar payı artacak. Sektörel araştırma şirketi IHS‘nin paylaştığı veriler, 2016 yılında toplam dizüstü pazarının çeyreğine yakınını dokunmatik ekranlı cihazların oluşturacağını gösteriyor. Bir başka ifadeyle, neredeyse her dört dizüstü bilgisayardan biri dokunmatik ekrana sahip olacak.

Windows 8 Umut Veriyor

Bu öngörülerin en büyük dayanak noktası ise Windows 8‘in dokunmatik ekranlara uygun kullanıcı arayüzü ve işletim sisteminin bu tür ekranlar üzerinde iyi çalıştığını ispatlaması.

Yeni işletim sisteminin PC sektörünü ayağa kaldırma konusunda aranan itici güç olmadığı yönünde yorumlar yapılsa da, dokunmatik ekranlı ürünler için üreticilere umut verdiği düşünülüyor.

      

Dokunmatik Ekran Maliyetleri Düşüyor

Windows 8 işletim sistemine rağmen dokunmatik dizüstü bilgisayarların üretimi ve satışının az sayıda olması yüksek maliyetlere ve düşük talebe bağlanıyor.

IHS’nin verdiği bilgilere göre 2012 yılında dünya çapında sadece 4.6 milyon adet dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayar nakliyatı gerçekleştirildi. Bu sayının 2013 yılı için 26 milyona yükselmesi bekleniyor.

Bu büyük sıçramanın en büyük nedeni ise düşen dokunmatik ekran maliyetleri. 2012 yılında 60 – 70 Dolar bandındaki dokunmatik panellerin bu yıl 35 Dolara kadar gerileyeceği düşünülüyor. IHS‘ye göre neredeyse yarı yarıya azalan maliyetler, dokunmatik dizüstü bilgisayar konusunda teşvik edici faktör olarak öne çıkacak.

 

2016 Tahminleri

Araştırma şirketinin paylaştığı en çarpıcı tahminler ise birkaç yıl sonrasına yönelik. IHS, 2016 yılında dünya çapındaki dizüstü pazarının dörte birini dokunmatik cihazlardan oluşacağını öngörüyor. Bu yıl için tahmin edilen dokunmatik dizüstü adeti ise 78 milyon.

Eğer tahminler gerçekleşirse, 2012 yılında 5 milyonun altında rakamlarla gelişmeye başlayan dokunmatik dizüstü pazarı 4 yıl sonra 80 milyon sınırına dayanmış olacak.

:: Dokunmatik dizüstü bilgisayar satın almayı düşünüyor musunuz?  

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Dizüstünde Dokunmatik Deneyimi Artacak”

 1. Serdar Çağlar dedi ki:

  10:30 da yazan arkadaşın kastettiği tablet-bilgisayar, lenovo ideapad’tir. Arkadaşın belirttiği gibi bir tablet-bilgisayar karışımı bir bir tablet. 360 derece hareket kabiliyeti var. Fakat, hibrit bir tablet gibi değil. Yani klavyesinden ayrılamıyor zannediyorum.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bence tabletler güçlendikçe dizustunun bi anlami kalmayacak ve üreticiler tablete odaklanacak…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ben haswell işlemcili GTX 770 kartlı dizüstü oyun dizüstüsü siparişimi bekliyorken dün de asus’un windows 8’li 1000 liralık bir tabletini aldım. Yani iki kanatta da varım. Asla birbirlerinin yerini tatamazlar.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Üreticiler, ana sayfada resimdeki gibi bir tablet bilgisayar tasarımı geliştirseler, ne güzel olur… Klavye kısmı aynı zamanda destek ve dock oluyor… Gerektiğinde tekrar geri büküp klavyeyi kullanabilirsin. Böyle kullanışlı şöyler üreticiler niye düşünmüyor?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Daha geçen hafta notebook’lar piyasadan silinecek, artık üretilmeyecek, üreticiler tablet üzerine oynayacak bütün oyunlarını diyordunuz, şimdi tam tersi… Anlamış değilim… Ya IHS ıslak sabun gibi yerinde duramıyor bir öyle bir böyle, ya da …

" Dizüstünde Dokunmatik Deneyimi Artacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dizüstünde Dokunmatik Deneyimi Artacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dizüstünde Dokunmatik Deneyimi Artacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "