Okunma

Dokunmatik Üzerine İnce Planlar


21 Mayıs 2009 Perşembe 15:04
Dokunmatik Üzerine İnce Planlar

Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia geliştirdiği modellerle mobil cihazların her döneminde ses getirecek ciddi gelişmelere imza atmış, kullanıcıların beklentisi olan bir firma. Şu sıralar iPhone karşısında suskun bir görüntü çiziyor gibi görünse de gizliden gizliye atılımlarına ara vermeden devam ediyor.

Apple’ın dokunmatik ekran patenti konusundaki çalışmalarının ayrıntıları tam manasıyla bilinmiyor olsa da bu güç karşısında birçok üretici geri adım atmak zorunda kalmıştı. Bildiğiniz üzere Nokia ilk dokunmatik ekran telefonunu rezistif ekrana sahip 5800XM ciddi bir satış grafiği yakaladı. Ancak Nokia’nın asıl bombası olan ve şirketin amiral gemisi konumundaki N97 kapasitif ekran teknolojisini kullanacağı ilan edildi.


Nokia birçok ülkede liderliğini korumaya devam ediyor

Nokia bu gelişmeler karşısında pek endişeli görünmüyor ve kendi teknolojisini geliştirmek adına şu sıralar ciddi çalışmalar yürütüyor. Ne olacağı yahut nasıl olacağına dair bir açıklama yok. Ancak daha önce Nokia’ya N97 için 3,5 inç TFT-LCD panel üreten TPO Displays ile N97 için kapasitif dokunmatik panel üreten Wintek ve Synaptics yetkilileri, Nokia’nın yılın ikinci yarısı için ciddi manada bir alım için temaslarda bulunduğunu açıkladılar.

2010 yılından önce bu türde bir Nokia ortaklığı görmeyebiliriz. Zira Nokia’nın tamamıyla sıra dışı bir telefon yapacağı ve bunun her şeyiyle yenilenen Symbian’ın ve dolayısıyla Symbian Vakfı’nın ilk mobil cihazı olacağı yönünde; resmi olmasa da sızdırılmış bilgi olarak bir haber mevcut.

:: Apple ile Nokia’nın başı derde girer mi?

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Dokunmatik Üzerine İnce Planlar”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    nokia yı hiç sevmezdim ki dokunmatik hasreti çektim bu günlere kadar çok başarılı 2telefon üretti tebrikler

" Dokunmatik Üzerine İnce Planlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dokunmatik Üzerine İnce Planlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dokunmatik Üzerine İnce Planlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "