Dokunun Şifrelensin


09 Mayıs 2010 Pazar 00:07
Dokunun Şifrelensin

Mobil cihazların güvenliği en önemli konuların başında geliyor. Cebimizdeki küçük teknolojik cihazlar artık öyle önemli verileri taşıyor ki, yeri geldiğinde çeşitli nedenlerle onların olamadığı kısa anlar, tüm işlerinizin sekteye uğramasına neden olabiliyor.

 

Telefonların ön yüklü olarak gelen çeşitli güvenlik yöntemleri, asla yeterli olamıyor ne yazık ki. Bunun için birçok kullanıcı çeşitli güvenlik yazılımları kullanmayı tercih ediyor. Yazımızda yer verdiğimiz Touch Crypto isimli program da bunlardan birisi. Uygulama sayesinde istediğiniz herhangi bir dosyayı saniyeler içersinde 128bit AES şifreleme metodu ile güvenli hale getirebiliyorsunuz.

Parola Atama

Touch Crypto’nun ilk karşılaştığınız ekranı bu şekilde. Burada özel bir şifre oluşturmanız isteniyor. Bu şifreyi yazılımı her açışınızda girmeniz gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken şifreyi uygulama içersinden geri getirmenizin mümkün olamayışı. Bu nedenle girdiğiniz şifreyi kesinlikle unutmamanız gerekiyor.


Dahili Dosya Yöneticisi

Uygulamanın ana ekranı bu şekilde. Telefonunuzdaki kullanılabilir tüm depolama alanlarını bu ekrandan görebiliyorsunuz. Dahili dosya yöneticisi ile istediğiniz dosyaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Özel Kısayollar

Touch Crypto, ekranın altına yerleşen beş özel ikona sahip. Uygulamanın adını alması da tam olarak bundan kaynaklanıyor. Buradaki simgelerden üzerinde çarpı işareti olan anahtar, seçtiğiniz dosyaları şifreleyebilmenizi sağlıyor. Hemen yanındaki simge ise şifrelenmiş dosyanın şifresini kaldırmanız için atanmış. Ortadaki ok işaretleri dosyayı şifreli dosyalar klasörüne göndermeyi sağlıyor. Yıldız simgeli buton ile seçili dosyayı silebilir, tik işareti ile çoklu seçim yapabilirsiniz.

TCP Uzantılı Dosyalar

Seçiminizi yaptıktan sonra şifreleme işlemi dosya boyutuna göre değişmek koşuluyla saniyeler içersinde tamamlanıyor. Şifrelenen dosyaların uzantısı tcp olarak değişiyor. Örneğin shiftdelete.pdf olan bir dosyanın adı şifreleme sonrasında shiftdelete.pdf.tcp olarak değiştiriliyor.

Şifreli Dosyalar Klasörü

Uygulamanın bir de Safe File Index isimli klasörü bulunuyor. Şifreli dosyalar klasörüne gönderdiğiniz dosyalar işte burada saklanıyor. Böylece şifrelediğiniz tüm dosyalara tek bir ekrandan kolayca ulaşabilmiş oluyorsunuz.

İndirme Bağlantsı

Yazılımın şifrelemiş olduğu dosyaların uzantısı değiştiği için hiçbir dosya yöneticisi tarafından şifreli dosyalar tanınmıyor. Görselde Xplore yazılımından alınmış bir ekran görüntüsü bulunuyor.

Touch Crypto dokunmatik ekranlı Symbianlar ile uyumlu çalışıyor. 15 günlük deneme süresi bulunan yazılımın resmi web sayfasına burada yer alan adresten erişebilirsiniz.

:: Akıllı telefonunuzda kullandığınız güvenlik önlemleri neler?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dokunun Şifrelensin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dokunun Şifrelensin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dokunun Şifrelensin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  2. 2 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  3. 3 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  4. 4 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  5. 5 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  6. 6 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  7. 7 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  8. 8 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  9. 9 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
  10. 10 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?