Okunma

Otonom araçlar Domino’s Pizza kuryesi oluyor!


30 Ağustos 2017 Çarşamba 12:00
Otonom araçlar Domino’s Pizza kuryesi oluyor!

Ford ve Domino’s tarafından dün yapılan bir duyuru, pizza kuryeleri için kötü haber anlamına gelebilir. Yapılan ortak basın açıklamasına göre, şirketler Ford’un otonom Fusion test araçlarını kullanarak pizza servisi yapmak için güçleri birleştiriyor.

Domino’s müşterileri rastgele seçecek

İki firmanın Michigan eyaletinde yer alan Ann Abor sokaklarında uygulamaya koyduğu bu sistem, otonom araçların geliştirilmesi için örnek teşkil ediyor. Bu çalışma, pizza servisi için denemesi yapılan ilginç çalışmaların ilki değil ve muhtemelen sonuncusu da olmayacak. Daha önce yine Domino’s, Yeni Zelanda‘da drone ve kendi kendini kontrol eden robot ile pizza servisi gerçekleştirmişti.

17-08/30/dominos-otonom-teslimat-sifre.jpg

Sürücüsüz araç teknolojisinin yer aldığı Ford Fusion Hybrid aracının kullanılacağı testte, iki şirket Ann Arbor bölgesinde sipariş veren insanlardan rastgele seçim yapacak ve siparişini sürücüsüz araçla gönderecek. Müşteriler, GPS ve SMS bilgilendirmesi ile siparişlerinin nerede olduğunu görebilecek. Görünüşe bakılırsa sürücüsüz araç teknolojisinin yaygınlaşması ile birlikte buna benzer işbirliklerini daha fazla göreceğiz. 

Proje için seçilen müşteriler, siparişleri geldiğinde onu teslim alabilmek için aracın park ettiği yere gitmek zorunda olacaklar. Bu evlerinin önünde bir açıklık mevcutsa orası, değilse de sokağı olabilir. Domino’s tarafından yapılan açıklamada bu durumun da gözleneceği ve gelecek anlaşmalarla pizzayı kapıya kadar ulaştıracak teknolojik çözümlerin aranacağı belirtildi. 

17-08/30/otonom-kurye-arabasi.jpeg

 

Araçların direksiyonunda her duruma karşı birer sürücü bulunacak ancak acil durumlar dışında herhangi bir müdahalede bulunmayacaklar. Bölgedeki araçlar sayesinde toplanan veriler daha büyük çaplı otonom araçların geliştirilmesinde ve kullanıma sunulmasında kullanılacak. İşin psikolojik boyutunu da inceleyecek olan ekipler müşterilerin otonom pizza servis aracıyla nasıl etkileşime geçtiklerini de inceleyecek ve gelecek planlarını şekillendirecekler. 

::Pizza servisinizi yapması için otonom bir aracı tercih eder misiniz?

 Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Otonom araçlar Domino’s Pizza kuryesi oluyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Otonom araçlar Domino’s Pizza kuryesi oluyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Otonom araçlar Domino’s Pizza kuryesi oluyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "