Okunma

Domuz Gribi Virüsü


05 Mayıs 2009 Salı 08:13
Domuz Gribi Virüsü

Symantec Güvenlik Yanıt Merkezi, “Swine influenza frequently asked questions.pdf” yani “Domuz Gribi (Swine Flu) ile ilgili merak ettikleriniz” adıyla kullanıcılara ulaşan ve taşıdığı zararlı kodlarla kullanıcıların kişisel bilgilerini çalmayı hedefleyen bir Adobe PDF dökümanı saptadı.

Kullanıcılar, aldıkları e-postaya eklenmiş biçimde gelen bu PDF dökümanını açmak istediklerinde, PDF dökümanında yer alan zararlı kodların Adobe programında bulunan ve eskiden beri bilinen bir güvenlik (BID 33751) açığından faydalanarak  bilgisayara yerleşmesine olanak vermiş oluyorlar.

Virüs Ne Yapıyor?

Artık bilgisayara yerleşmiş olan bu “bigiçalıcı” kodların amacı ise bilgisayarda bulunan kişisel bilgileri ele geçirip, bu bilgileri e-posta yolu ile diğer bir e-posta adresine göndermek.

Bu gibi zararlı aktivitelere karşı kullanıcıların, etkin bir güvenlik yazılımı kullanmaları ve kullanmakta oldukları yazılımın güncellik ayarlarını da sık sık kontrol etmeleri gerekiyor.

:: Domuz Gribi, bilgisayara da bulaşıyor mu dersiniz? Forumda tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Domuz Gribi Virüsü”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    daha 10 saniye önce bi siteden idm den otomatik başlayan bi pdf dosyası indi ve açtım adobe reader hata verdi kapattım acaba virüs olabilir mi

" Domuz Gribi Virüsü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Domuz Gribi Virüsü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Domuz Gribi Virüsü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "