Okunma

Dört Günlük Dijital Detoks!


13 Haziran 2014 Cuma 19:40
Dört Günlük Dijital Detoks!

Teknolojinin faydalarından söz etmemize sanırız ki gerek yok; iletişim, iletişim ve daha fazla iletişim. Üstelik insanoğlunun hayatına dair hemen her konuda… E-postalar, sosyal medyanın verdiği çılgınlar gibi yükselen ‘anı kaçırma, mahfolursun’ mesajı ve üstelik yepyeni moda akımları, mesela namı-değer özçekim ya da İngilizcesi selfie… Yolda yürürken aynı anda fotoğraf çektirmeye çalışan üç kişi, ya da daha da vahimi dört kişi.

Evet, teknolojinin sanal sunucular, bulut ya da robotik mühendislik gibi çok daha klasik insan-dışı kollarından sıyrıldığımızda karşımızdaki konuları bunlar. Akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve bunların sağladıkları…

Peki ya insanoğlunun kaçınılmaz bir biçimde hayatının önemli bir parçası olan bu dijital aygıtlar olmasaydı ne yapardık? Bu sorunun bilim kurgu romanlarında ya da Amerikan TV endüstrisinde sıklıkla ele alındığı bir gerçek ama çok daha basite indirgendiği bir şekli de Amerika’da inanılmaz bir ilgiyle karşı karşıya. Dijital detoks ve daha fazlasından söz edeceğiz, bunun için bu yazıyı okumaya devam edin…

Amerika’da teknoloji üstleriyle bilinen Kaliforniya eyelet sınırları içinde yer alan Anderson Vadisi’nde ilginç bir yaz kampı düzenleniyor. Bu kampın adı Camp Grounded. Dört gün süreyle katılımcılarına doğayla tam anlamıyla baş başa bir ‘kamp ortamı’ vaat eden organizasyonun en çarpıcı yönü ise içeri girmek için tüm dijital cihazlardan arınmayı zorunlu kılması. Akıllı telefon yok, bilgisayar yok…

Eğer kampa bunlarla gelirseniz dört gün süreyle kilitli bir kasada muhafaza edilmesine izin vermeniz gerekiyor. Bununla birlikte bu kampta Facebook durum güncellemelerine benzer bir yapının ‘boynunuza asılmasına’ izin verebiliyorsunuz.

Aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz gibi bulunduğunuz yer için ‘I’m Here’ yani buradayım yazılı bir tabela taşıyabiliyor; Hello my name is… şeklinde sizi tanıtıcı bir yaka kartını da takabiliyorsunuz. Oldukça manidar ve dünyaya ilginç mesajlar verdiği aşikar.

Peki ya maaliyeti?

Kampın maaliyeti dört gün için 570 dolar. Kalınacak yer konusu üç duvarlı bir kabin ile çözülürken canlı müzik, yetenek gösterileri, okçuluk gibi ilginç oyunlar, dans, yoga gibi etkinlikler ve yemek fiyata dahil.

Bu yılki kampta 19-81 yaş arası 200’den fazla katılımcı yer alıyor. Katılımcılar arasında Amerika dışından 5 ülkeden gelenler var. Toplamda ise 32 eyaletten teknolojiye birkaç gün için ‘dur’ demek isteyen katılımcı bu deneyimi yaşamak istemiş.

Profilleri ise hemen her kesimi kapsıyor; iş adamlarından öğrenci kesimine kadar akla hayale gelebilecek her türden detoks muhtacı Camp Grounded’in yolunu tutmuş. Kampa iki yıl üst üste katılanlar dahi var.

Sitesinde yer alan videolara göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

:: Sizde internetten üç-dört gün tamamen uzak kalmak ister miydiniz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dört Günlük Dijital Detoks! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dört Günlük Dijital Detoks! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dört Günlük Dijital Detoks! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "