Okunma

Dört Tekerlekli Sony mi Geliyor?


17 Şubat 2015 Salı 15:30
Dört Tekerlekli Sony mi Geliyor?

Kendi kendine giden, yani otonom sürüşe sahip otomobiller için yapılan çalışmalar hızla devam ediyor. Volvo, Mercedes, BMW ve Audi gibi üreticilerin test modelleri yollarda gezinedursun, Google’ın direksiyonsuz konsepti, Apple’ın merak uyandıran minibüsü de bu kervana dahil oldu.

Konuyla yakından ilgilenen son isim ise Sony oldu. Japonya’da otonom sürüş teknolojileri üzerine çalışan ZMP’ye yatırım yapan şirket başlangıç için 100 milyon Yen, yani yaklaşık 842 bin dolarlık bir yatırım yaptı.

ZMP temelde bir robot üreticisi. Robot otomobiller ve eğitim robotları geliştiriyor. İki firmanın işbirliği kapsamında ZMP’nin sahip olduğu robotik teknolojilerle, Sony’nin sensör teknolojilerindeki uzmanlığının bir araya getirilmesi bekleniyor. ZMP, 2013’teki Tokyo Motor Show’da bir Toyota Prius’u kendi kendine gidebilme yetenekleriyle donatmış ve adından oldukça söz ettirmişti.

Pazarın büyüklüğü de bu işbirliğini destekliyor. IHS tarafından yapılan bir araştırmaya göre, otomobillerde kullanılan kameraların 2020’de 102 milyon adetlik bir pazar oluşturması bekleniyor. CMOS sensörler olarak bakıldığındaysa Samsung ve Sony arasında yakın gelecekte ciddi bir rekabet manşetlerde yerini alabilir.

Bu işbirliği için şimdiden “Sony de kendi otomobilini üretecek” çıkarımı yapmak mantıklı olmayabilir. Ancak Sony ve diğer teknoloji firmalarında yaşanan bu tür gelişmelerin teknoloji ve otomotiv sektörlerini birbirinden ayrılmaz hale getireceği kesin gibi.

:: Gelecekte otomobilleri nasıl görüyorsunuz?

Kaynak: TechInside
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Dört Tekerlekli Sony mi Geliyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  6 ayda bir yeni model çıkarır bu işide eline yüzüne bulaştırır

 2. SDN Okuru dedi ki:

  samsungun bu kanuda tarihi sony kadar eski değil..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung kamera ve sensörde sony i geçemez zaten sony yine şahlanır

 4. TheFame dedi ki:

  CES 2015te zaten sensörlerle bu pazara gireceklerini açýklamýþlardý
  Ayrýca sensör konusunda heleki BSI ve CMOS sensör konusunda Sony e rakip olmasý imkansýz Samsungun zaten bunu gerçekleþtirecek teknolojisi altyapý ve argeside mevcut deðil
  Sony Nikondan Hasselblad a mobil cihazlarýn %98ine sensör tedarik ediyor

" Dört Tekerlekli Sony mi Geliyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dört Tekerlekli Sony mi Geliyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dört Tekerlekli Sony mi Geliyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "