Okunma

Dört Telefondan Biri ‘Akıllı’


29 Kasım 2011 Salı 08:15
Dört Telefondan Biri ‘Akıllı’

Her ne kadar hemen hemen her gün akıllı telefonlarla ilgili bir haber ya da gelişme duysak da yapılan bir araştırma bu telefonların pazar payının konuşulduğu kadar büyük olmadığını bir kez daha ortaya koydu. 

VisionMobile tarafından dünya çapında yapılan araştırmanın sonuçlarına göre piyasadaki telefonların yüzde 27‘si akıllı. Bir başka deyişle yaklaşık her dört telefondan biri akıllı. Geri kalanı ise Feature Phone (özellikli telefon) ve standart telefon olan cihazlardan oluşuyor.

Akıllı telefon pazarında firma bazında Apple ve Nokia yüzde 5’lik bir pazar payına sahip. Onları yüzde 4 ile Samsung takip ediyor. Bu markaları ise yüzde 3 ile HTC ve aynı oranla RIM (BlackBerry) takip ediyor.

Akıllı telefonların bölgelere göre dağılımı ise beklenen sonuçları veriyor. Avrupa‘da akıllı telefon oranı yüzde 51 iken bu oran Kuzey Amerika‘da yüzde 63. Aynı rakam Asya Pasifik’te yüzde 19 iken, Afrika ve Orta Doğu’da yüzde 82. Latin Amerika’da ise bu oran yüzde 17. Yani Amerika akıllı telefon oranının en yüksek olduğu pazar.  Onu Avrupa takip ediyor. 

:: Akıllı telefon kullanıyor musunuz?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Dört Telefondan Biri ‘Akıllı’”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bunlardan & sı apple dir kesin 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  redo doğrudur.

  5 vitesli arabaya 6. vitesi de şöför takıyor 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Epılda ulaşılmaz değilmiş. Boşunaymış bu kadar fanboyluklar Iphone ve diğerleri diye yapılan muhabbetler. Herşey boş. Dünyanın düzeni bu herkes doğar yaşar ve ölür, yada her nesil ölümü tadacaktır. Bu kadar göz önünde olur bu kadar dikkat çekersen herkes seni yem olarak görür. Kaplumbağa gibi olacaksın hayatta sessiz ve tepkisiz olacaksın, adım adım tadını çıkara çıkara…. Ne kadar yavaş yaşar göze batmazsan o kadar uzun ömürlü olursun.

 4. ReDo dedi ki:

  "ÖnemLi oLan araba değiL,şöfördür."

" Dört Telefondan Biri ‘Akıllı’ konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dört Telefondan Biri ‘Akıllı’ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dört Telefondan Biri ‘Akıllı’ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "