Okunma

Drone Büyük Yangına Sebep Oldu!


09 Mayıs 2016 Pazartesi 14:30
Drone Büyük Yangına Sebep Oldu!

Günümüz teknoloji çağı ile birlikte, insanların yaşam tarzları beraberinde eğlence anlayışları da değişmeye devam ediyor.

Geçmiş senelerde çocukların sahip oldukları uçurtma zevki evrilerek büyüklerinde faydalanabildiği dronelara dönüşmüş durumda.

Fakat işin eğlence yanına ilave olarak, insansız hava araçları dronelar büyük tehlikeleri bünyesinde barındırıyor.

Drone Yangına Sebep Oldu

Kanada’nın Alberta Eyaleti’ne bağlı Fort McMurray kentinde Pazar günü çıkan, an itibariyle etkisini sürdüren yangınların çıkış sebeplerine dair pek çok senaryo yaratılmış durumda.

Söz konusu senaryolar arasından ise en çok insansız hava aracının yangını çıkarma ihtimali üzerinde duruluyor.

16-05/09/160506154531_canada_fire_4_624x351_bbc_nocredit.jpg

Alberta Hükümeti Droneları Kullanıyor

Kanada’nın Alberta Hükümeti’nin, madencilik, sigorta, inşaat şirketleri ile ilgili projelerde hava tabanlı teknolojileri kullandığı biliniyor.

Bu bağlamda Edmonton merkezli Elevated Robotic Service ile çalışan Alberta Hükümeti, hava tabanlı teknoloji çözümlerinde dronelardan sıklıkla faydalanıyor.

Hükümet-teknoloji şirketi arasındaki işbirliği sonrasında dronelar, orman bölgesindeki hayvan hayatı, yangın varlığı vb. olaylara ilişkin tüm görüntüleri hükümete aktarıyor.

Fakat çok fazla sayıda kullanılan droneların, sık ağaçlarla kaplı ormanlarda ağaçlara takılarak, patlamaları belirgin bir ateş varlığına sebep olabiliyor.

Nitekim 80 bin kişinin evlerinden tahliye edilmesine neden olan, Kanada ekonomisine hali hazırda büyük bir zarar verdiği belirtilen yangına droneların etki ettiği dile getiriliyor.

16-05/09/160506154303_canada_fire_1_624x351_bbc_nocredit.jpg

Dronelar Yangının Söndürülmesine de Yardım Edecek

Çıkan yangının yegane sebeplerinden biri olarak gösterilen dronelar ayrıca arama-kurtarma faaliyetleri kapsamında yetkililerin en çok başvurduğu kaynaklardan biri olarak gösteriliyor.

Yangınların devam ettikleri bölgeler başta olmak üzere, esen rüzgar beraberinde alevlerin ulaşabileceği tahmin edilen bölgelere ilişkin tahminler insansız hava araçları dronelar ile birlikte alınıyor.

Dronelar, yangın bölgesine su ve toprak atarak, yangın tehlikesinin bütünen ortadan kaldırılmasını da sağlıyorlar.

16-05/09/drone-forest-fire-71.jpg

Yani dronelar hem orman yangın sebebiyet verebilecekken, hem de orman yangının söndürülmesinde başrolü oynuyorlar.

:: İnsansız hava araçları droneların günümüz hükümet sistemlerinde kullanılmasını doğru buluyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Drone Büyük Yangına Sebep Oldu!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Drone'larımıza sahip çıkalım

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Dünyada var olan her şeyin iyi ve kötü yanları vardır şahsen ben bu iyi ve kötü yanların listesini yapar bir şeyleri kullanmadan önce iyi veya kötü olduğuna bakarım bana göre droneların iyi yanları daha fazla o yüzden kullanıyorum ve droneların kötü yanlarının giderilmesine de yardımcı oluyorum ama bu iyi kötü kavramı birazda kullanıcıya bağlı sonuçta bir ağaç dalıyla bile insan öldürülebilir.

" Drone Büyük Yangına Sebep Oldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Drone Büyük Yangına Sebep Oldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Drone Büyük Yangına Sebep Oldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "