Drone ile Covid-19 aşısı taşınacak


05 Şubat 2021 Cuma 13:50
ABONE OL
Drone ile Covid-19 aşısı taşınacak

Tüm dünyada etkisini gösteren Covid-19 salgını neticesinde, geçtiğimiz aylarda başlanan aşı sevkiyatı, dünya ülkeleri arasında hızlı ve güvenli bir şekilde taşınmaya devam ediyor. Birçok lojistik firmasının kara, hava ve denizden yürüttüğü taşımacılık faaliyetlerine, şimdi bir yenisi daha eklendi ve drone ile sevkiyat dönemi başlıyor.

Drone ile teslimat Zipline tarafından sağlanacak

Dronelife’a göre dünya yeni COVID-19 aşıları konusunda iyimser olsa da, adil ve verimli bir şekilde dağıtılabilmelerini sağlamak için ısıya duyarlı malzemeleri sağlık merkezlerine ulaştırmak dünya çapında bir zorluk haline geldi. Şimdi ise drone ile teslimat dönemi sayesinde bu zorluğun önüne geçmeyi hedefleniyor. Zipline tarafından sağlanacak, COVID-19 aşılarını drone ile teslim edebileceklerini duyurdu ve aşıları kırsal alanlara daha erişilebilir hale getirdi.

Zipline’ın yeni uçtan uca soğuk zincir dağıtım özelliği, önde gelen bir COVID-19 aşı üreticisi ile birlikte geliştiriliyor. Zipline, Zipline’ın faaliyet gösterdiği her ülkede, önde gelen tüm COVID-19 aşılarını drone ile dağıtabilecek durumda olduğunu ifade ediyor . Yeni dağıtım özelliği hakkında Zipline’ın yaptığı duyuruya göre, “sağlık tesislerinin, ihtiyaç duydukları kesin COVID-19 aşısı sayısını istenen sıcaklık profilinde güvenli ve uyumlu bir şekilde talep üzerine teslim alarak aşırı düşük dondurucu ihtiyacını atlamasına olanak tanıyacak

Ek olarak drone firmasının CEO’su Keller Rinaudo “Yaşadığınız yer, bir COVID-19 aşısı alıp almadığınızı belirlememelidir. Dünya genelindeki kırsal alanlar bu virüsten çok etkileniyor. Bu topluluklar büyük zorluklarla karşı karşıya. Anında teslimat yoluyla sağlık sistemlerinin altyapı ve tedarik zinciri zorluklarını aşmasına yardımcı olabiliriz.

COVID-19 aşıları kuru buz veya tipik olarak daha büyük, iyi donanımlı tıbbi laboratuvarlarda ve araştırma merkezlerinde görülen oldukça özel dondurucular gerektirebilir. Ultra düşük soğuk zincir COVID-19 aşılarının ulaşılması zor yerlerde uçtan uca tedarik zinciri sürecinde kesinti olmaksızın taşınması, depolanması ve dağıtılması, yenilikçi teslimat çözümleri gerektirecektir.”

Uzak bölgelerde kan malzemeleri veya ilaçlar gibi hassas tıbbi materyallerin taşınması, Zipline’ın uzun zamandır dünya çapında çözmekte olduğu bir operasyon olarak öne çıkıyor. Şirket bu yeni kabiliyeti iptal ederken, şimdiden 1.000.000’den fazla rutin aşı teslim etti. Dondurulmuş ve ultra düşük sıcaklıktaki tıbbi malzemeler ve ilaçlar için yeni uçtan uca, soğuk zincir dağıtım sistemi, Zipline’ın halihazırda oluşturduğu ulusal ölçekli tıbbi drone teslimat hizmetinden yararlanacak.

Zipline, sistemin nasıl çalışacağını şöyle açıklıyor;

“Temel amaçlardan biri, belirli bir zamanda ihtiyaç duyulan kesin ürün miktarlarının teslimine izin veren esnek bir sıcaklık kontrollü nakliye çözümü oluşturmaktır. Bu tür bir dağıtımın, ulaşılması zor alanlarda aşı erişimini artırmaya yardımcı olurken, atık potansiyelini düşürmesi ve yerinde soğuk depolama ihtiyacını ortadan kaldırması amaçlanmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri ve Afrika’da Zipline, dağıtım merkezlerine ultra düşük soğutma kapasitesi ekleyecek ve teslim alma noktasından hastaya kadar uçtan uca termal doğrulama gerçekleştirecek. Şirket, Nisan 2021’de faaliyet gösterdiği pazarlardaki kırsal ve ulaşılması zor topluluklara COVID-19 aşıları sunmaya hazır olmayı bekliyor. Bu çalışma, Zipline’ın Aşı İttifakı Gavi ile sağladığı deneyim ve uzmanlığa dayanmaktadır.”
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Covud 19 virüsünü de dronelarla taşımış olmasınlar

" Drone ile Covid-19 aşısı taşınacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Drone ile Covid-19 aşısı taşınacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Drone ile Covid-19 aşısı taşınacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  2. 2 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  3. 3 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  4. 4 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  5. 5 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  6. 6 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  7. 7 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  8. 8 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  9. 9 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  10. 10 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği