Drone ile kargo teslimatları başladı


19 Ekim 2019 Cumartesi 13:06
Drone ile kargo teslimatları başladı

Uzun zamandır, ülkemiz de dahil, dünyanın dört bir yanında insansız hava araçları (dronelar) ile kargo teslimatı konuşuluyordu. Hatta PTT Kargo’nun bu yıl içinde teslimatlar yapmayı planladığı da açıklanmıştı. Şimdi, Google bu işe de el attı ve drone ile kargo teslimatları yapmaya başladı.

Google’ın da sahibi olan Alphabet’in Wing ismiyle kurduğu ilk drone ile teslimat yapan firması ABD’de müşterilere hizmet vermeye başladı. Wing ilk aşamada FedEx Express ve Walgreens ile çalışıyor. Bu pilot teslimat sürecinde firmanın ilk müşterilerinden biri olan Walgreens ilaç ve kozmetik işi yapıyor. Wing, bu işler için özel olarak hazırlanmış kanatlı kargo droneları ile teslimat yapıyor.

Drone ile ürün teslimatı firmalara hızın yanısıra prestij de kazandırıyor. Öyle ki, Walgreens, drone yoluyla doğrudan mağazadan müşterinin kapısına teslimat yapan ilk ABD perakendecisi olurken, FedEx de başka bir gönderi ile e-ticaret drone teslimatı yapan ilk lojistik sağlayıcı olacak.

ABD’de drone ile kargo teslimatı yaygınlaşıyor

Wing ayrıca, eyaletin yerel bir perakende firması olan Virginia’s Sugar Magnolia ile de iş birliği içinde. Sugar Magnolia müşterileri, yeni insansız hava araçları aracılığıyla çikolatalar, hediyelikler ve kağıt ürünleri gibi küçük eşyaları bile bu yöntemle hızlıca alabilecekler.

Wing, bu hizmeti verebilmek için ABD Federal Havacılık Kurulu FAA’dan bir Hava Taşıyıcı Belgesi aldı. Ve Wing pilotlarının içinde herhangi bir insan pilot olmadan aynı anda birden fazla uçağı yönetmelerini sağladı.

Drone ile kargo teslimatının ABD’de hizmete girmiş olması yaygınlaşması açısından bir dönüm noktası sayılabilir. Çünkü çok büyük bir pazar var ve hem satıcı hem de lojistik firmalar açısından bu gelişme çok önemli. Bu ayın başlarında, UPS de bir ticari drone teslimat hizmetini yürütmek için FAA onayı aldı. Bu da lojistik tarafında rekabetin kızışacağının ve insansız hava aracı ile teslimatların yaygınlaşacağının bir göstergesi.

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Drone ile kargo teslimatları başladı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Dronu çalarlar Türkiye’de

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizde bırak iş amaçlı kullanmak uçurmasına izin verilmiyor adamlar yakında nasaya dron gönderecek 😂😂😂

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye’de karğo,maazallah gelen mal yamulup,kırılıp öyle geliyor

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiyedeki bütün kargolar kötü isterse balonla bıraksın çatı***** bunlar yüzünden kendi kargo şirketini faaliyete geçirdi Türkiyede

" Drone ile kargo teslimatları başladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Drone ile kargo teslimatları başladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Drone ile kargo teslimatları başladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 2. 2 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 3. 3 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 4. 4 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 5. 5 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 6. 6 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 7. 7 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 8. 8 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 9. 9 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 10. 10 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!